Początkowo pracodawca musi wypłacać pełne wynagrodzenie, później tylko połowę. W okresie wypłaty połowy wynagrodzenia drugą połowę otrzymujesz w formie połowy zasiłku chorobowego z kasy chorych (zazwyczaj ÖGK). Po wygaśnięciu okresu wypłacania połowy ciągłego wynagrodzenia ze stosunku pracy otrzymasz pełny zasiłek chorobowy z ÖGK.
Uwaga: W Austrii musisz sam złożyć wniosek o zasiłek chorobowy z ÖGK, nie otrzymasz go automatycznie!
Chorobowe w Austrii – jak długo pracodawca wypłaca wynagrodzenie?
Czas otrzymywania wynagrodzenia od pracodawcy podczas zwolnienia chorobowego zależy od czasu trwania stosunku pracy i jest w dużej mierze taki sam dla pracowników fizycznych i umysłowych.
Pracodawcy muszą wypłacać wynagrodzenie za następujące okresy chorobowego w roku roboczym:
Czas trwania stosunku pracy | Pełne wynagrodzenie | Połowa wynagrodzenia |
Pierwszy rok zatrudnienia | 6 tygodni | 4 tygodnie |
Od 2. do 15. roku zatrudnienia | 8 tygodni | 4 tygodnie |
Od 16. do 25. roku zatrudnienia | 10 tygodni | 4 tygodnie |
Od 26 roku zatrudnienia | 12 tygodni | 4 tygodnie |
Rok roboczy rozpoczyna się zawsze w dniu rozpoczęcia pracy. Rok roboczy może zostać zmieniony na rok kalendarzowy na mocy zbiorowego układu pracy lub umowy zakładowej.
Ponadto pracownicy mają prawo do 8 tygodni (lub 10 tygodni po 15 latach zatrudnienia) pełnego nieprzerwanego wynagrodzenia za każdy wypadek przy pracy w ciągu roku roboczego (lub kalendarzowego). Pracownik, który po raz drugi ulegnie wypadkowi przy pracy, ma zatem prawo do ciągłości wynagrodzenia przez maksymalny ustawowy okres, niezależnie od tego, czy otrzymał już ciągłość wynagrodzenia z tytułu wypadku przy pracy w tym samym roku roboczym.
Wysokość wypłacanego wynagrodzenia podczas zwolnienia lekarskiego w Austrii
Pracownicy nie mogą być poszkodowani finansowo podczas zwolnienia lekarskiego. Muszą otrzymywać wynagrodzenie, które otrzymaliby, gdyby choroba nie wystąpiła.
Wskazówka: Jeśli Twoje wynagrodzenie zmienia się z miesiąca na miesiąc, masz prawo do ciągłej wypłaty w wysokości średnich zarobków z ostatnich 13 pełnych przepracowanych tygodni. Obejmuje to również nadgodziny, premie, prowizje lub wynagrodzenie akordowe, ale nie diety i inne dodatki na wydatki.
Kiedy otrzymam zasiłek chorobowy w Austrii?
Jeśli Twoje prawo do wypłaty pełnego nieprzerwanego wynagrodzenia od pracodawcy zostało wyczerpane, kasa chorych wkroczy do akcji i otrzymasz zasiłek chorobowy Krankengeld. Jeśli otrzymujesz od pracodawcy tylko połowę wynagrodzenia, kasa chorych wypłaci połowę zasiłku chorobowego. Jeśli nie otrzymujesz już żadnego wynagrodzenia, otrzymasz pełny Krankengeld.
Pracownicy pracujący na umowie zlecenie, lub umowie o dzieło nie są uprawnieni do ciągłego otrzymywania wynagrodzenia od pracodawcy i otrzymują zasiłek chorobowy z kasy chorych od czwartego dnia niezdolności do pracy.
Osoby bezrobotne również otrzymują zasiłek chorobowy z kasy chorych od 4. dnia niezdolności do pracy w wysokości zasiłku z AMS.
Czy muszę złożyć wniosek o zasiłek chorobowy?
Zasiłek chorobowy w Austrii nie jest wypłacany automatycznie, ani w całości, ani w połowie. Musisz złożyć wniosek o jego przyznanie w Austriackim Funduszu Ubezpieczeń Zdrowotnych (Österreichische Gesundheitskasse – ÖGK). Wniosek można złożyć nieformalnie na przykład osobiście w centrum obsługi klienta, pocztą lub e-mailem. Nie ma specjalnego formularza wniosku.
ÖGK wymaga następujących dokumentów do wypłaty zasiłku chorobowego:
- zwolnienie lekarskie od lekarza prowadzącego (w większości przypadków lekarz przesyła zwolnienie drogą elektroniczną)
- potwierdzenie zatrudnienia i wynagrodzenia wydane przez pracodawcę (jeśli nie jest jeszcze dostępne)
- w przypadku pobytów szpitalnych, potwierdzenie pobytu ze szpitala (szpitala, ośrodka uzdrowiskowego lub rehabilitacyjnego itp.)
- dane bankowe (IBAN i BIC) do przelewu zasiłku chorobowego.
Wysokość zasiłku chorobowego w Austrii
Podstawą do obliczenia zasiłku chorobowego Krankengeld jest zazwyczaj wynagrodzenie brutto podlegające składkom na ubezpieczenie społeczne za miesiąc kalendarzowy poprzedzający koniec pełnego okresu uprawniającego do wynagrodzenia.
Jeśli jesteś uprawniony do specjalnych płatności (niem. Sonderzahlung), podstawa wymiaru jest zwiększana o 17%.
Przez pierwsze 42 dni niezdolności do pracy z powodu choroby zasiłek chorobowy jest wypłacany w wysokości 50% podstawy wymiaru. Od 43. dnia niezdolności do pracy z powodu choroby wypłacane jest 60% podstawy wymiaru.
Od stycznia 2023 r. podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, a tym samym zasiłek chorobowy, jest waloryzowana wskaźnikiem korygującym ze skutkiem od 1 stycznia każdego roku. Od 1 stycznia 2024 roku zasiłek chorobowy wynosi 9,7%. O waloryzację nie trzeba wnioskować, jest ona automatyczna. Waloryzacja ta nie ma zastosowania do osób, u których zdarzenie ubezpieczeniowe w postaci niezdolności do pracy wystąpiło w trakcie otrzymywania zasiłku na podstawie ustawy o ubezpieczeniu na wypadek bezrobocia.
Pracownicy o niskich dochodach z własnym ubezpieczeniem zgodnie z § 19a ASVG otrzymują zasiłek chorobowy w wysokości 6,21 euro dziennie (186,20 euro miesięcznie).
Jak długo mogę pobierać zasiłek chorobowy?
Zasiłek chorobowy jest zazwyczaj wypłacany przez okres do 26 tygodni. Jeśli posiadałeś ubezpieczenie zdrowotne przez co najmniej 6 miesięcy w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed wystąpieniem choroby, maksymalny okres jest wydłużony do 52 tygodni (chyba że choroba wystąpiła w okresie ochronnym).
W indywidualnych przypadkach zasiłek chorobowy jest wypłacany przez okres do 78 tygodni, jeśli ocena medyczna przeprowadzona przez służbę medyczną („głównego lekarza”) zakładu ubezpieczeń zdrowotnych wykaże, że można oczekiwać odzyskania zdolności do pracy w tym okresie.
Jeśli jesteś w stanie ponownie pracować przez co najmniej 13 tygodni po wyczerpaniu maksymalnego okresu („Aussteuerung”), zasadniczo masz prawo do ponownego zasiłku chorobowego z tytułu tej samej choroby.
W przypadku ponownej niezdolności do pracy z powodu tej samej choroby w ciągu 13 tygodni od zakończenia choroby, ale przed wyczerpaniem maksymalnego okresu, okresy choroby są sumowane w celu uzyskania prawa do zasiłku chorobowego.
Jak opodatkowany jest zasiłek chorobowy?
Zasiłek chorobowy jest opodatkowany tylko tymczasowo przez regionalną kasę chorych. Oznacza to, że 30 euro dziennie pozostaje nieopodatkowane, a od nadwyżki potrącany jest podatek w wysokości 20%.
Obowiązkowe rozliczenie podatkowe pracownika
Każdy, kto otrzymuje zasiłek chorobowy Krankengeld, musi rozliczyć go w zeznaniu podatkowym. Wynagrodzenie chorobowe jest normalnie opodatkowane wraz z innymi dochodami. Jeśli z zasiłku chorobowego potrącano zbyt niski podatek, urząd skarbowy zażąda należnych pieniędzy.
Prawo do urlopu i zwolnienia chorobowego
Nawet w przypadku długich okresów zwolnienia lekarskiego, kiedy nie masz już prawa do ciągłości wynagrodzenia, nadal masz prawo do pełnego urlopu. Jeśli więc ktoś choruje przez dwa lata, nadal ma prawo do pełnego urlopu w obu latach.
Kto nie otrzymuje zasiłku chorobowego?
Następujące osoby nie są uprawnione do zasiłku chorobowego:
- Osoby współubezpieczone
- Praktykanci bez wynagrodzenia
- Osoby zatrudnione w niewielkim wymiarze godzin, które nie są ubezpieczone we własnym zakresie
- Stażyści
- Studenci pielęgniarstwa i położnictwa
- Emeryci i renciści
- Osoby otrzymujące zasiłek z tytułu opieki nad dzieckiem
Uwaga: Zasiłek chorobowy w Austrii nie jest również wypłacany, na przykład, jeśli niezdolność do pracy była spowodowana pijaństwem, nadużywaniem narkotyków, samookaleczeniem lub zawinionym udziałem w bójce.