Szukaj
Close this search box.
 • Polski
 • Українська

Austria: Pierwsza wizyta w AMS – co powineneś wiedzieć

Potrzebujesz pomocy w znalezieniu dla siebie odpowiedniej pracy? Pomoże Ci w tym urząd. Dzisiaj opisujemy jak przygotować się do pierwszego spotkania z doradcą i jakie dokumenty warto zabrać z sobą.

Austriacki Urząd Pracy (Arbeitsmarktservice – w skrócie AMS) ma za zadanie wspomóc Cię w poszukiwaniu pracy czy zmianie miejsca zatrudnienia. Bez znaczenia czy należy Ci się zasiłek czy też nie.

Do Urzędu możesz udać się osobiście, do odpowiedniego dla siebie oddziału lub zarejestrować się przez internet, jeśli jeszcze pozostajesz w stosunku zatrudnienia lecz został on już wypowiedziany. Po wypełnieniu formularza on-line Urząd sam się z Tobą skontaktuje i zaprosi na rozmowę.

Przy pierwszej wizycie pamiętaj by z sobą zabrać:

 • swoją eCard oraz
 • urzędowy dokument tożsamości (np. paszport, prawo jazdy itp.).

a także:

 • akt urodzenia,
 • dokument potwierdzający obywatelstwo,
 • akt małżeństwa lub dokumenty rozwodowe.

Po rejestracji będziesz na bieżąco informowany o nowych ofertach pracy, pasujących do twojego profilu zawodowego. Dodatkowo AMS opublikuje twój życiorys na swoim portalu pracy – eJob-Room.

Warto wiedzieć, że będąc już w Urzędzie możesz skorzystać z samoobsługowych komputerów by sprawdzić nowe oferty czy tradycyjnie, przejrzeć wywieszone listy.

Przygotuj się do rozmowy z doradcą!

Szukając pracy możesz znacznie ułatwić sobie życie, jeśli postawisz sobie wyraźny cel. Doradca będzie szukać odpowiednich dla ciebie ofert na podstawie twojego doświadczenia zawodowego, wiedzy a także oczekiwań względem nowego miejsca pracy – warto więc już przed rozmową się zastanowić nad tymi kwestiami.

Podczas pierwszej rozmowy w AMS-ie powinieneś móc określić swoje preferencje co do obszaru w którym chciałbyś podjąć pracę ale i udzielić informacji swojemu doradcy na temat kwalifikacji odpowiednich dla wybranego obszaru zawodowego.

Doradca zapyta o:

 • sytuację rodzinną,
 • doświadczenie i wiedzę,
 • przyszłe preferowane miejsce pracy,
 • aktywność związaną z poszukiwaniem pracy,
 • oczekiwania względem Urzędu,

po czym poprosi Cię o wypełnienie ankiety w której to szczegółowo opiszesz swoje umiejętności oraz wiedzę. Umożliwi to skuteczne dopasowanie ofert pracy do twojego profilu zawodowego.

Arbeitslosengeld

Wybierasz się do Urzędy by złożyć wniosek o zasiłek dla bezrobotnych (Arbeitslosengeld)? Zabierz ze sobą koniecznie swoją eCard oraz dokument tożsamości. 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.