Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Studia, praca i podatki w Austrii

Wielu studentów w trakcie swojej edukacji dodatkowo pracuje lub ma taki zamiar. Dlatego w poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze fakty i porady dotyczące łączenia studiów z pracą oraz granice dodatkowych dochodów, które nie powinny zostać przekroczone, aby nie utracić prawa do stypendium. Dodatkowo podajemy kilka informacji m.in. o tym, jak student może się starać o zasiłek dla bezrobotnych w Austrii.

Studenci, którzy przekroczyli minimalny czas studiowania, a dodatkowo są aktywni zawodowo, po spełnieniu pewnych warunków nie muszą uiszczać opłat za studia. Kto zatem przekroczył minimalny okres nauki i dodatkowo dorzucił do tego dwa kolejne semestry, nie stanie przed koniecznością zapłaty czesnego za początek semestru letniego 2014. Warunkiem jest jednak aktywność zawodowa i roczny dochód za rok 2013, który musi wynieść minimum 5414,20 euro. Z kolei dla zwolnienia z opłaty za studia za semestr zimowy 2015 roku granica minimalnego dochodu (za 2014 rok) została ustawiona na 5534,34 euro. Dochód ten musi zostać oczywiście udokumentowany, student musi więc przedłożyć Einkommenssteuerbescheid lub zaświadczenie o wymiarze podatku (tzw. Arbeitnehmerveranlagung).

Kiedy freelancerzy otrzymają z powrotem podatek od wynagrodzenia?

Jeśli student jest pełnoprawnym pracownikiem, firma jest zobowiązana do potrącania podatku z wynagrodzenia i odprowadzania go do urzędu skarbowego. W szczególności dotyczy to przypadków, gdzie miesięczne wynagrodzenie przekracza 1190 euro lub gdy student pracuje tylko w niektóre dni. W wymienionych sytuacjach studenci powinni zawsze próbować odzyskać podatek od urzędu na koniec roku. Muszą oni zatem wypełnić wniosek – tzw. Arbeitnehmer-Veranlagung. W całości podatek zostanie zwrócony wtedy, gdy dochód w roku kalendarzowym nie przekroczy 12 000 euro. Studenci, którzy zarabiają tak mało, iż nie muszą płacić podatków od wynagrodzenia, ale odprowadzają składki na ubezpieczenie społeczne, mogą odzyskać 10 procent z sumy odprowadzonych składek. By tak się stało, również muszą wypełnić wspomniany wyżej wniosek. Maksymalny zwrot nie przekroczy w tym wypadku 110 euro.

Jak rodzice mogą w urzędzie skarbowym udokumentować koszty wynikające ze studiów dziecka?

Rodzice mogą uwzględnić w swoim zeznaniu podatkowym studiujące dzieci i starać się o Kinderfreibetrag, czyli kwotę wolną od podatku ze względu na posiadanie dzieci. Rodzice mają taką możliwość tylko tak długo, jak długo pobierają zasiłek rodzinny. Ponadto koszty edukacji dziecka na uniwersytecie mogą być rozpatrywane jako nadzwyczajne obciążenie finansowe, jeśli dziecko nie ma możliwości podjęcia studiów w promieniu 80 kilometrów od miejsca zamieszkania rodziców. Owo obciążenie finansowe jest osobno dotowane ryczałtem ze strony państwa w wysokości 110 euro miesięcznie i jest tym samym niezależne od faktycznych dodatkowych nakładów. Zasiłek rodzinny nie jest jednak warunkiem uznania kwoty wolnej od podatku. Drobne dochody uzyskiwane przez dziecko są bez znaczenia, jeśli nie przekraczają górnej granicy dodatkowych dochodów dla poboru zasiłku rodzinnego.

Freelancerzy mogą się dobrowolnie ubezpieczyć (ubezpieczenie zdrowotne oraz emerytalne)

Jeśli student podczas nauki na uniwersytecie będzie w prawdziwym lub wolnym stosunku pracy albo zostanie zatrudniony na zasadach „minijob”, przy wynagrodzeniu nie przekraczającym 395,31 euro miesięcznie, może ubezpieczyć się w lokalnej kasie chorych. Miesięczna składka dla ubezpieczenia zdrowotnego i emerytalnego wynosi 55,79 euro. Jako freelancer student będzie miał wypłacane nawet chorobowe w wysokości 4,73 euro, począwszy od 4. dnia choroby. Studenci mogą uzyskać ubezpieczenie zdrowotne nawet wtedy, kiedy nie mają pracy. W tym przypadku składka, jaką muszą uiścić, będzie równa 52,68 euro. Prawo to nie obowiązuje, gdy dochód roczny przekracza 8000 euro.

Kiedy student ma prawo do urlopu?

Jeśli student jest zatrudniony jako prawdziwy pracownik, przysługują mu dodatki w postaci 13. i 14. pensji oraz przy zakończeniu stosunku pracy proporcjonalny ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Przy umowie o dzieło odpowiedzialność za przedmiot umowy względnie za odniesiony sukces leży po stronie wykonującego, czyli studenta. Przy projektach, gdzie odpowiedzialność jest szczególnie ważna lub gdy z projektem wiąże się spore ryzyko, zaleca się zatrudnienie osoby uczącej się np. na umowę o pracę, gdyż student nie ma wpływu na sukces danego przedsięwzięcia lub projektu.

Korzyści podatkowe dla studiujących

Wprawdzie ustawa o podatku dochodowym nie przewiduje specjalnych kwot wolnych od podatku dla studentów, ale zawiera regulacje, z których osoby uczące się mogą korzystać, np. jeśli zysk danej osoby nie przekracza 11 000 euro, to nie płaci ona podatku dochodowego! Jeśli zatem dochód studenta, na który składają się zarobki wynikające np. z umów o dzieło, nie przekroczy w danym roku kalendarzowym 11 000 euro, nie ma potrzeby odprowadzania podatku dochodowego. Deklaracja podatku dochodowego musi zostać złożona tylko wtedy, kiedy urząd skarbowy się o nią upomni. Przy tzw. Gewinnermittlung, czyli ustalaniu zysku, można uwzględnić wszystkie wydatki, które były potrzebne do osiągnięcia podanego dochodu, lub odliczyć do 12 procent ryczałtu wydatków operacyjnych przedsiębiorstwa z uzyskanego dochodu.

Przy dochodzie od 2000 do 30 000 euro nie trzeba rozliczać się z podatku VAT

Jako freelancer związany np. umową o dzieło student nie jest zobowiązany do doliczenia do swojego honorarium podatku VAT w wysokości 20 procent. Dzieje się tak zgodnie z ustawą o drobnych przedsiębiorcach, gdy roczny obrót nie przekroczy 30 000 euro. Jeśli jednak zleceniodawca studenta chce odprowadzić podatek VAT w formie podatku obrotowego wliczonego w rachunki dostawców, student ma możliwość wyciągnięcia drobnej oszczędności poprzez odpowiedni ryczałt podatkowy (1,8% obrotu). Musi on być jednak przygotowany na wypełnianie 4 razy do roku formularza Umsatzsteuer-Voranmeldung.

Kto nie chce stracić dodatku, nie może zarabiać więcej niż 10 000 euro

Dla każdego studiującego ważne są zasiłki rodzinne i stypendia. Żeby nie stracić do nich prawa, nie można przekroczyć granicy dodatkowego zarobku, która od 2013 roku wynosi 10 000 euro (po odliczeniu wydatków zakładowych oraz kosztów reklamy) na rok kalendarzowy.

Kiedy studenci mają prawo do zasiłku dla bezrobotnych?

By student mógł złożyć wniosek o zasiłek dla bezrobotnych, musi wykazać przed pierwszym poborem świadczeń, że w ciągu ostatnich 24 miesięcy przez minimum 52 tygodnie pozostawał w stosunku pracy wymagającym odprowadzania obowiązkowej składki na ubezpieczenie na wypadek bezrobocia. Nie dotyczy to osób zatrudnionych na tzw. minijob, ponieważ zgodnie z założeniami tego stosunku pracy nie ma przymusu ubezpieczenia na wypadek bezrobocia. Kolejnym warunkiem jest dyspozycyjność i gotowość do podjęcia pracy. By tak się stało, student musi być w stanie przepracować 20 godzin tygodniowo.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.