Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria: e-card w pytaniach i odpowiedziach

Przedstawiamy najważniejsze zagadnienia związane z austriacką kartą ubezpieczenia e-card.

Czemu służy e-card?

Karta e-card jest twoim osobistym elektronicznym kluczem do opieki zdrowotnej. Przy jej pomocy można stwierdzić czy masz prawo właśnie do opieki czy świadczeń zdrowotnych. E-card jest ważnym elektronicznym dokumentem! Pamiętaj, żeby ją mieć przy sobie podczas każdej wizyty lekarskiej oraz w wszelkich placówkach medycznych.

Gdzie otrzymać e-card?

E-card jest wysyłana przez kasę chorych do ubezpieczonego pocztą.

Czy nadal potrzebuję skierowania?

Tak, jest ono potrzebne w celu przekazania informacji medycznych. Skierowanie (Überweisungsschein) wystawia i wręcza ci lekarz. Podczas wizyty w placówce do której zostałeś skierowany musisz zatem przedłożyć zarówno e-card jak i wspomniane skierowanie.

Kto może otrzymać e-card?

Kartę otrzyma każda osoba mająca prawo do świadczeń związanych z ustawowym ubezpieczeniem zdrowotnym, zgodnym z jedną z niżej wymienionych ustaw:

  • Allgemeines Sozialversicherungsgesetz (ASVG)
  • Beamten-Kranken- und Unfallversicherungsgesetz (B-KUVG)
  • Bauern-Sozialversicherungsgesetz (BSVG)
  • Gewerbliches Sozialversicherungsgesetz (GSVG)

oraz osoby podlegające pod następujące placówki medyczne:

  • KFA der Bediensteten der Stadt Wien
  • KFA für die Beamten der Landeshauptstadt Graz
  • KFA für die Beamten der Stadt Villach
  • KFA der Magistratsbeamten der Landeshauptstadt Salzburg

Dotyczy to zarówno osób posiadających ubezpieczenie zdrowotne jak i ich najbliższych (dzieci, małżonków).

Czy moi bliscy otrzymają swoje własne karty?

Tak, każdy członek twojej rodziny otrzyma swoją własną e-card.

Czy noworodkom automatycznie jest wystawiana karta?

Tak. W przypadku gdy po upływie kilku tygodni nadal nie otrzymałeś karty dla dziecka powinieneś się zgłosić do ubezpieczyciela.

Kto podpisuje e-card dziecka?

Kart osób poniżej 14 roku życia mogą zostać podpisane przez osoby, które towarzyszą im w trakcie wizyt i badań lekarskich. Miejsce na podpis może pozostać także puste, do osiągnięcia przez dziecko 14 roku życia i podpisaniu przez nie karty. Na karcie może znaleźć się tylko jeden podpis. 

Jestem ubezpieczony w kilku miejscach, czy dla każdego ubezpieczyciela otrzymam osobną kartę?

Nie, otrzymasz tylko jedną e-card. Przy wizycie u lekarza to ty decydujesz z świadczeń którego ubezpieczyciela skorzystasz.

Jak długo karta jest ważna?

Zasadniczo ważność karty jest nieograniczona. Każda osoba mieszkająca w Austrii może sprawdzić swój status ubezpieczenia online. Należy wymienić e-card, jeśli zmienią się dane, znajdujące się na niej lub jest ona zniszczona. Jeśli upłynie data ważności europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ) (znajdująca się na tyle dokumentu), a osoba jest dalej objęta ochroną ubezpieczeniową, kasa chorych wyśle nową kartę pocztą. 

Gdzie jest ważna karta e-card?

E-card jest ważna dla wszystkich świadczeń lekarskich wykonywanych przez lekarzy na umowie z kasą chorych (np. dentyści, lekarze pierwszego kontaktu czy specjaliści), placówek publicznej służby zdrowia oraz w jednostkach mających podpisaną umowę z twoim ubezpieczycielem a także dla większości szpitali.

Zgubiłem kartę, co zrobić?

Zgłoś utratę lub kradzież karty ubezpieczycielowi jak najszybciej jak będzie to tylko możliwe. Możesz to uczynić także przy pomocy linii serwisowej (nr: 050 124 33 11). Po zgłoszeniu utracona karta zostanie zablokowana a nowa dostarczona w ciągu kilku dni. W tym czasie możesz oczywiście udać się do lekarza, musisz mu podać nazwę ubezpieczyciela oraz numer ubezpieczenia a kartę donieść w ciągu kilku kolejnych dni. Kradzieży e-card nie trzeba zgłaszać na policji.

Ile kosztuje karta?

Wydanie karty jest darmowe. Ustawodawca zawarł jednak w ustawie zapis mówiący o naliczaniu rocznej opłaty serwisowej (około 11,95 euro na rok 2020 i 12,30 na rok 2021), która jest pobierana rok rocznie 15 listopada. Opłaty mogą zostać naliczone za wystawienie duplikatu karty po jej kradzieży lub utracie z winy ubezpieczonego.

Czy otrzymam nową e-card jeśli zmienię pracę lub zmieni się mój status ubezpieczenia?

Karta nie zostanie wymieniona i utrzymują swoją ważność przy zmianie pracodawcy, jak i przy zmianie statusu ubezpieczenia (bezrobocie, przesiedlenie, emerytura itp.). Informacje te nie są bowiem zapisane bezpośrednio na karcie, a w systemie e-card.

Czy przy zmianie danych osobowych otrzymam nową kartę?

Każdą zmianę w danych osobowych należy zgłosić wraz z dowodem zmiany (akt ślubu, dyplom itp.) w kasie chorych.

Czy e-card obowiązuje również za granicą?

E-card funkcjonuje również jako europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ). Dzięki temu można korzystać z opieki medycznej w każdym kraju, który podpisał z Austrią porozumienie dotyczące ubezpieczeń społecznych. Podczas tymczasowego pobytu poza granicami Austrii można zatem korzystać z państwowych placówek opieki medycznej danego kraju.

Co zrobić ze starą kartą, gdy otrzymam nową?

Zostały stworzone specjalne miejsca, w których mieszkańcy kraju mogą wyrzucić zepsute lub stare e-card. Ich lista znajduje się na stronie www.era-gmbh.at

Zdjęcie główne: Foto Wilke /www.chipkarte.at

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.