Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria: Rowerem wokół jeziora Wolfgangsee

Rowerem, statkiem i koleją – przedstawiamy bardzo przyjemną i różnorodną trasę wokół pięknego jeziora Wolfgangsee.

Plac Mozartplatz w St. Gilgen – to tutaj zaczynamy. Wpierw oddalamy się od jeziora, mijamy Brunnwinkl i kierujemy się w stronę Winkl, ponieważ przybrzeżna droga jest zbyt wąska dla rowerzystów.

Falkensteinwand

 

Jezioro Wolfgangsee – nazywane kiedyś Abersee – nie można w całości objechać rowerem, ponieważ między Fürnberg a Ried ściana skalna uniemożliwia dostęp do wody. Przeszkodę najlepiej ominąć drogą wodną. Rejs statkiem trwa tylko kilka minut.

Statek na Wolfgangsee (Photo by Stefan Ledwina from St. Pölten, Austria (IMG_20100703_0391) [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons)

 

Kiedy dotrzemy znowu na ląd, kierujemy się w stronę granicy z krajem związkowym Górna Austria (Oberösterreich) i stacji pośredniej jednej z trzech austriackich wąskotorowych kolei zębatych Schafbergbahn. Można wjechać nią na szczyt góry Schafberg.

 

Schafbergbahn (Photo by Co riolis (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons)

 

Na stacji nikomu nie zabraknie miejsca na odstawienie roweru, a po 35 minutach drogi jesteśmy już na górze, gdzie można cieszyć się widokiem i zjeść pyszny podwieczorek.

Schafberg zimą (Photo by Birka)

 

Po powrocie do roweru zmierzamy szybko do St. Wolfgang, gdzie można podziwiać hotel Weiße Rössl oraz kościół z XV wieku, a także kolorowe fasady kamienic na starówce. Interesującą propozycją jest również przejażdżka dorożką.

St. Wolfgang

 

Jadąc ścieżką rowerową wzdłuż wschodniego wybrzeża lepiej trochę przyspieszyć – tutaj nie czeka na nas nic ciekawego. Dopiero w rezerwacie przyrody Blinklingmoos jeszcze raz poczujemy romantyczną atmosferę związaną ze starymi kolejami – teraz droga prowadzi przez trasę, którą między 1893 a 1957 rokiem pokonywała lokalna kolej.

Droga przez Brinklingmoos (Photo by ElliOrtner (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons)

 

Dalej jedziemy po żwirze wzdłuż brzegu. Mała ilość zakrętów i wzniesień pozwala się zrelaksować. Gdyby zaczęło padać  (deszcz ma tutaj specjalną nazwę – Salzburger Schnürlregen), można udać się w Abersee na rybę grillowaną na patyku. Zajazd Wiesenhof na drodze B 158 jest godny polecenia.

Steckerfisch

 

Po przeczekaniu deszczu i naładowaniu akumulatorów ruszamy w drogę do ostatniego celu podróży – St. Gilgen. Trasa prowadzi wzdłuż drogi B 158.

Widok na St. Gilgen i Wolfgangsee z Zwölferhorn (Photo by H. Helmlechner (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons)

 

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.