Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Grzybobranie w Austrii. To musisz wiedzieć o zbieraniu grzybów w tym kraju

grzyby, austria, grzybobranie, zbieranie, limity, zasady
Zasadniczo każdy ma prawo odwiedzać las w celach rekreacyjnych. W przypadku zbierania grzybów w Austrii obowiązuje już kilka zasad. Podpowiadamy, kiedy i gdzie szukać grzybów w Austrii, ile możesz ich ze sobą zabrać oraz inne ważne zasady, które powinieneś znać wybierając się na grzybobranie do lasu.

Jesień to idealna pora na zbieranie grzybów. Dzięki poniższym wskazówkom możesz dobrze się bawić, zachować zdrowie i chronić przyrodę.

Ciekawostka: 

Idąc na grzyby w Austrii możesz spotkać się z określeniem Schwammerl. To nic innego, niż typowa austriacka i bawarska nazwa niektórych grzybów. W Szwajcarii nazywa się je Schwämmli. A w niektórych regionach Niemiec nazywa się je Schwamm. 

Gdzie rosną grzyby w Austrii?

Odpowiedź na pytanie „Gdzie rosną grzyby?” jest zwykle ściśle strzeżoną tajemnicą wszystkich grzybiarzy. Najlepsze miejsca na grzyby są ujawniane tylko najbliższym członkom rodziny. W końcu nie chcesz, aby inni pasjonaci grzybobrania szybciej znaleźli rzadkie przysmaki. Warto więc zapoznać się ze zwyczajami grzybów. Ponieważ jeśli wiesz, gdzie czują się jak w domu, bez problemu na nie trafisz. Ulubione obszary grzybiarzy w Austrii to Waldviertel, Styria i Las Wiedeński (niem. Wienerwald).

Najlepsza pogoda na grzybobranie w Austrii

Jeśli znasz swoje ulubione grzyby, będziesz wiedział, o jakiej porze roku możesz je znaleźć. Teraz potrzeba deszczu i słońca. Zanotuj swoje ulubione miejsce na grzyby i wróć tam, jeśli pogoda będzie odpowiednia – tj. wilgotno i ciepło – wkrótce znajdziesz tam jeszcze więcej grzybów.   

Bezpieczna identyfikacja grzybów

Wiedza o grzybach zazwyczaj rozprzestrzenia się drogą ustną. Rodzice przekazują swoją wiedzę dzieciom. Czasami również dobrzy przyjaciele pomagają rozpoznać jadalne grzyby.

Do lasu dobrze jest zabierać ze sobą atlas grzybów. W ten sposób możesz sprawdzić, jaki grzyb znalazłeś na miejscu. I czy jest dobry, niejadalny czy trujący. Więcej informacji na temat grzybów można oczywiście znaleźć w Internecie. 

W dobie telefonów komórkowych istnieją również różne aplikacje na iOS i Androida, które pomagają rozpoznać znalezione grzyby. Każde mają swoje zalety i wady. Jeśli często przebywasz w lasach bez dostępu do Internetu, powinieneś upewnić się, że dane są dostępne również w trybie offline. Wyniki nie zawsze są poprawne. Dlatego nie jedz grzybów, co do których nie masz pewności, że są jadalne. 

Zbieranie grzybów w Austrii – to mówi austriackie prawo

Przed przystąpieniem do zbierania grzybów leśnych powinieneś zapoznać się z regulacjami prawnymi obowiązującymi w danym regionie. Przepisy dotyczące zbierania grzybów są regulowane przez ustawę o leśnictwie i przepisy dotyczące ochrony przyrody krajów związkowych (niem. Forstgesetz und im Naturschutzrecht der Länder). Niektóre gatunki grzybów mogą być szczególnie chronione w niektórych krajach związkowych. Lub okres zbierania jest ograniczony. Na przykład w Salzburgu zbieranie starych lub zjedzonych przez robaki okazów jest zabronione. Ponadto grzyby można zbierać tylko w godzinach od 7:00 do 19:00 (od 1 października do 17:00). 

Wiele grzybów znajduje się również na Czerwonej Liście (niem. Rote Liste) i nie wolno ich zbierać ani niszczyć. Ogólnie rzecz biorąc, grzyby należą do właściciela lasu. Jednak austriacka ustawa o leśnictwie stanowi, że społeczeństwo może zbierać grzyby w lesie, chyba że właściciel lasu wyraźnie tego zabroni. 

Uwaga: Limit zebranych grzybów w Austrii wynosi 2 kg na osobę dziennie!

Austriackie prawo leśne wyraźnie zakazuje również:

  • Przeprowadzania lub brania udziału w wydarzeniach wspólnego zbierania jagód/grzybów,
  • Nieupoważnionego zbierania owoców, nasion czy roślin drzewnych określonych w prawie leśnym w celach zarobkowych.

Kto złamie prawo, naraża się nie tylko na cywilnoprawne skutki, lecz także popełnia wykroczenie administracyjne. W zależności od sytuacji, kara może wynieść do 150 euro. W przypadku poważnych naruszeń mandat może wynieść 730 euro lub na winnego może zostać nałożona kara maksymalnie 7 dni pozbawienia wolności.

Uwaga: W rezerwatach przyrody lub parkach narodowych zbieranie grzybów może być ograniczone, lub zabronione. Zanim wybierzesz się tam na grzyby, sprawdź przepisy!

W celu kontroli w Austrii istnieją specjalne organy ochrony lasów. Osoby w nich pracujące mają prawo wylegitymować winnych i zgłosić w odpowiednim urzędzie. Mogą także zarekwirować nielegalnie zebrane grzyby/jagody i w tym celu przeszukać pojazd podejrzanego. Na żądanie muszą przedstawić z kolei swoją legitymację służbową. Kontrole może przeprowadzać także policja.

Prawidłowe zbieranie i przechowywanie grzybów

Krąży pogłoska, że należy pozostawić korzenie grzybów, aby wyrosły ponownie w przyszłym roku. Ponieważ większość grzybów rośnie pod ziemią, a zbiera się tylko owocnik, nie trzeba martwić się o korzeń podczas jego odcinania. Ważniejsze jest pozostawienie kilku grzybów na miejscu. Aby mogły wykiełkować i zapewnić nowy wzrost. 

  • Do zbioru najlepiej używać małego, ostrego noża. Oczyść grzyby na miejscu. Jest to szybkie i pozwala zaoszczędzić wiele godzin późniejszego czyszczenia grzybów w domu. Możesz do tego użyć zużytych szczoteczek do zębów. 
  • Zbieraj tylko świeże, nieuszkodzone grzyby. Stare grzyby mogą stać się niejadalne z powodu procesów rozkładu. 
  • Grzyby potrzebują powietrza, więc lepiej przechowywać je w koszyku niż w plastikowej torbie. 
  • Zostaw robaczywe lub trujące grzyby. Wszystkie grzyby są ważnymi składnikami lasu. 
  • Przechowuj grzyby w lodówce tylko przez krótki czas. 
  • Przetwarzaj grzyby tak szybko, jak to możliwe i nie podgrzewaj ich. 
  • Grzyby możesz przechowywać, susząc je lub marynując. Zyskasz pyszny grzybowy smak do potraw, nawet zimą. 

Zatrucie grzybami – co robić?

Jeśli coś pójdzie nie tak, trzeba działać. Większość zatruć grzybami jest wynikiem ich złego przygotowania. Nie tolerujemy starych grzybów lub tych poddanych złej obróbce termicznej.  

Spośród ponad 15.000 różnych rodzajów grzybów, wiele z nich jest niejadalnych lub trujących, ale tylko kilka śmiertelnych. Nawet jeśli jest ich tylko kilka, nadal można na nie bez problemu trafić. Aby temu zapobiec, jedz tylko te grzyby, które naprawdę znasz. Nie polegaj jedynie na narzędziach internetowych lub aplikacjach do identyfikacji grzybów. Nie jedz też surowych lub starych grzybów – one również mogą być trujące. Upewnij się, że prawidłowo przygotowujesz grzyby.  

Objawy zatrucia grzybami często pojawiają się dopiero po 6-24 godzinach od spożycia. Najczęstsze są bóle brzucha, wymioty, nudności, biegunka, wzrost temperatury i halucynacje. Jeśli objawy wystąpią po zjedzeniu potrawy z grzybów, zawsze należy myśleć o zatruciu. 

Wskazówka: Jeśli podejrzewasz zatrucie i jesteś w Austrii, zadzwoń do centrum informacji o zatruciach pod numer 01 406 43 43, a w przypadku poważnych objawów lepiej od razu wezwij pogotowie ratunkowe. 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!