Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria: Prawo jazdy, ubezpieczenie, przegląd – jak zaoszczędzić na motorowerze?

Przyjrzeliśmy się odkładnie kosztom związanych z prawem jazdy, ubezpieczeniem i przeglądem w przypadku poruszania się na motorowerze. Jakie opłaty czekają tych, którzy zamierzają przesiąść się na ten środek transportu?

Koszty prawa jazdy na motorower (Mopedführerschein) wahają się średnio wokół 243 euro, choć można je również zrobić za 149 euro. Najdroższą ceną, jaką można za nie zapłacić, to 300 euro. Naukę jazdy może rozpocząć młodzież już na pół roku przed 15 urodzinami. Ucznia obowiązuje odbycie kursu teoretycznego, składającego się z sześciu jednostek lekcyjnych, oraz kursu praktycznego – czyli cztery jednostki lekcyjne na placu manewrowym i dwie w ruchu drogowym. Istnieje możliwość ukończenia kursu na swoim pojeździe, co obniża koszty.

Tańsze ubezpieczenie w przypadku płatności internetowych

Za obowiązkowe OC (Haftpflichtversicherung) posiadacz motoroweru musi zapłacić co najmniej 84 euro. Warto porównać oferty w Internecie. Zaoszczędzić można też decydując się na uiszczenie opłaty przelewem elektronicznym i oddając tablice rejestracyjne (Nummerntafel), a także dowód rejestracyjny, ubezpieczalni na czas zimy.

Duże różnice cen w zależności od regionu można zaobserwować w przypadku kontroli pojazdów oraz kosztów naprawy. Najdrożej za przegląd zapłacimy w rejonie dzielnicy Linz – Urfahr (31,49 euro), natomiast najtaniej w Eferding, gdzie wystarczy 19,35 euro. Kluby motoryzacyjne ARBÖ oraz ÖAMTC oferują zezwolenia za 21-20,40 euro. Porównanie cen jest jednak sensowne, jeżeli kontrola wykryje pewne usterki. Za godzinę pracy mechanik może zażądać od 50 do 123,84 euro.

Jeśli natomiast chodzi o same koszty zakupu motoroweru, warto skorzystać z kalkulatora Eurotax, dostępnego na stronie Izby Pracowniczej OÖ (Arbeiterkammer).

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.