Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Familienbeihilfe w Austrii

Chcąc zapewnić jak najbardziej komfortowe warunki naszym pociechom do rozwoju i nauki, musimy sięliczyć z niemałymi kosztami, obejmującymi wydatki na edukację i wychowanie naszych dzieci. Widząc choćby, jak rosną ceny np. książek, zeszytów i innych pomocy szkolnych niezbędnych do funkcjonowania naszych pociech, z coraz większym niepokojem czekamy na rozpoczęcie kolejnego roku szkolnego.

Obawy są tym większe, że przecież już samo utrzymanie dziecka, a tym bardziejwiększej gromadki jest dla wielu rodziców bardzo trudne, wiąże się z wysokimi kosztami i często też z dużymi wyrzeczeniami. Istnieją jednak sposoby, by sobie pomóc. Możemy m.in. skorzystać ze świadczeń rodzinnych z zagranicy. Temat ten nie jest  nowy, ale cieszy się ogromnym zainteresowaniem, stąd po raz kolejny przypomnimy i poszerzymy temat świadczeń rodzinnych z Austrii.

Co to jest Familienbeihilfe?

Austria jest stosunkowo małym państwem, jednocześnie bardzo dynamicznie sięrozwijającym, a gospodarkętego kraju możemy uznać za stabilną. Kraj ten zapewnia bardzo bogaty pakiet socjalny wspomagający rodziny. Familienbeihilfe należy do grupy świadczeńsocjalnych, z których może korzystać każda rodzina; to zasiłek rodzinny, który możemy uzyskać na terenie całej Austrii. Warto teżwspomnieć, że w tej samej grupie świadczeńznajduje sięniedawno przez nas omawiany Kinderbetreuungsgeld, czyli zasiłek wychowawczy.

Kto może wnioskować o zasiłek rodzinny w Austrii?

Żeby uzyskać świadczenie Familienbeihilfe, należy złożyć wniosek. Wnioskodawca musi spełnić określone warunki, by to świadczenie uzyskać. W teorii wnioskodawcąmoże być osoba będąca obywatelem Austrii i posiadająca stały meldunek. Wystarczy jednak być obywatelem kraju Unii Europejskiej i posiadać zatrudnienie na terenie Austrii oraz opłacać składki na ubezpieczenia społeczne, by mieć prawo do pobierania świadczenia. W takim przypadku,mimo że nasze pociechy mieszkająna terenie Polski, możemy otrzymywać na nie zasiłek z Austrii.

UWAGA!Musimy pamiętać o tym, iżurzędy austriackie odliczająnam wartość świadczenia, które możemy uzyskać na dzieci w rodzimym kraju. Jeżeli więc chcemyotrzymywać całość zasiłku zagranicznego przysługującego nam na dzieci, musimy udać siędo odpowiedniego polskiego urzędu, który wyda nam decyzjęmówiącąo tym, iżnie mamy prawa do zasiłku w Polsce. Przedkładając to zaświadczenie w urzędzie w Austrii, będziemy mieli prawo do poboru całości zasiłku rodzinnego. Pamiętajmy jednak, że zaświadczenie mówiące o tym, że nie pobieramy świadczeńrodzinnych w Polsce, nie oznacza, że nie mamy do tego prawa!

Kiedy i gdzie można składać wniosek?

Wniosek na Familienbeihilfe składamy w odpowiednim Finanzamcie, któremu podlegamy. Jeśli pracowaliśmy kilka lat w Austrii idotąd nie ubiegaliśmy sięo zasiłek rodzinny, to możemy uzyskać wyrównanie tego świadczenia za okres pięciu lat wstecz! Musimy wypełnić jednak odpowiedni wniosek; mamy do wyboru dwa, a w zasadzie trzy warianty. Pierwszy z nich to wniosek o wypłacanie zasiłku co dwa miesiące. Drugi to wniosek wyrównujący nam cały poprzedni rok (np. na początku 2012 roku składamy wniosek o wyrównanie nam zasiłku za 2011 rok). Trzeci wariant to wniosek na zasiłek na dziecko niepełnosprawne.

Wysokość zasiłku rodzinnego z Austrii

Wysokość zasiłku zależyod wieku dzieci. Wypłata dzieli sięna kilka etapów: na dziecko, które nie ukończyło 3. roku życia, otrzymamy 105,40 euro; gdy skończy 3. rok życia,możemy otrzymać 112,70 euro. Na dziecko w wieku od 10 lat wysokość zasiłku wynosi 130,90 euro; gdy nasza pociecha ukończy 19. rok życia, przysługuje nam zasiłek w wysokości aż150,70 euro miesięcznie.

Jakie dodatki do zasiłku rodzinnego nam przysługują?

Możemy uzyskać dodatkowe pieniądzeze względu na liczbę dzieci w rodzinie. Tak więc jeśli mamy dwoje dzieci, zasiłek automatycznie zwiększa sięo 12,80 euro miesięcznie; dodatek miesięczny na trójkędzieci to 47,80 euro. Rodzice czworga pociech mają zasiłek powiększony o 97,80 euro, zaśna każde kolejne dziecko w domu do tej kwoty doliczamy kolejne 50 euro. Jest to, więc spory dodatek dla rodzin wielodzietnych. Warto wspomnieć o tym, iżnie musimy składać kolejnego wniosku, by otrzymać ten dodatek. Jest on wypłacany automatycznie.

Od 2011 roku jest jeszcze kolejny bonus, obejmujący dzieci w wieku 6 do 15 lat. Jeżeli nasze pociechy sąw tym wieku, we wrześniu otrzymamy dodatek w wysokości 100 euro na każde dziecko mieszczące sięw tym przedziale wiekowym. Tutaj teżurząd wychodzi nam naprzeciw, gdyżna ten dodatek teżnie musimy składać odrębnego wniosku.

Jak długo możemy pobierać zasiłek rodzicielski na dzieci i co siędzieje, gdy nasze dziecko osiągnie pełnoletność?

Z reguły zasiłek rodzinny powinien kończyć sięz rozpoczęciem przez dziecko pełnoletności, gdyżteoretycznie uzyskuje samodzielność. W praktyce jednak pod pewnymi warunkami można pobierać to świadczenie do 25. roku życia. Najważniejszy i najbardziej powszechny jest fakt kontynuowania nauki przez dziecko. Wystarczy zaświadczenie o kontynuowaniu nauki, by wypłacane nam świadczenia nie zostały wstrzymane.

Uwaga pracujący studenci!Jeżeli studiujemy i dodatkowo pracujemy, a rodzice pobierająna nas zasiłek rodzinny,musimy to wykazać przed Finanzamtem. By nie utracić prawa do zasiłku, nasz dochód nie może przekroczyć kwoty 10 000 euro rocznie (40 000 złotych).

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.