Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Podejrzenie fałszywego zwolnienia lekarskiego w Niemczech. Oto co może zrobić pracodawca

zwolnienie lekarskie

Kiedy pracownik nagle zachoruje, pojawiają się wątpliwości co do prawdziwości niezdolności do pracy. Jakie kroki w tej sytuacji może podjąć pracodawca? Zacznijmy od tego, że przesyłając zwolnienie lekarskie krótko przed lub po weekendzie, pracownik szybko wzbudza podejrzenie co do zasadności zwolnienia.

Zasadniczo L4 w Republice Federalnej Niemiec wymagane jest dopiero od czwartego dnia choroby, jednak pracodawca może zażądać zaświadczenia już od pierwszego dnia nieobecności. W sądzie zaświadczenie lekarskie ma duże znaczenie dowodowe, gdyż potwierdza, czy pracownik faktycznie był chory. W sytuacji gdy zatrudniony np. często przedkłada zwolnienie przed lub po weekendzie, pojawia się podejrzenie, że choroba jest tylko udawana. To jednak trudno udowodnić.

Co można zrobić, jeśli istnieją wątpliwości co do niezdolności do pracy pracownika?

Tylko w nielicznych przypadkach można stwierdzić, że choroba pracownika była udawana. Tak dzieje się zwłaszcza wtedy, gdy jest on widziany w czasie swojej rzekomej niezdolności do pracy na imprezie, w trakcie budowy domu czy nawet na siłowni. W tym miejscu należy podkreślić, że kiedy pracodawca podejrzewa, iż pracownik udaje chorobę, musi najpierw z nim porozmawiać. Wtedy może rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące niezdolności do pracy. Jeśli po takiej rozmowie szef jest pewny, że jego pracownik nie jest chory, musi podjąć stosowne kroki. Pracodawca musi udowodnić, że istnieje podejrzenie udawanej niezdolności do pracy i że wątpliwości są uzasadnione. Udowodnienie oszustwa chorobowego jest jednak w większości przypadków trudne.

Dlaczego? Ponieważ pracodawca nie zna diagnozy lekarskiej ani innych okoliczności związanych z chorobą. Zasadniczo pracownik nie jest zobowiązany do przekazania pracodawcy informacji o chorobie, lecz często w trakcie rozmowy o problemie pracodawca jest w stanie zauważyć, czy jest okłamywany.

Pracodawca żąda zaświadczenia o niezdolności do pracy już od pierwszego dnia

Należy pamiętać, że zatrudnieni w Republice Federalnej Niemiec na mocy ustawy o wynagrodzeniu za pracę są zobowiązani do udzielania pracodawcy informacji o przewidywanym czasie trwania choroby. Obowiązek przedstawienia zwolnienia lekarskiego występuje dopiero wtedy, gdy niezdolność do pracy trwa dłużej niż trzy dni. Jeśli jednak po rozmowie wciąż istnieją wątpliwości co do niezdolności pracownika, szef może zażądać wcześniejszego przedstawienia zaświadczenia.

Wskazówka: Pracodawca może odmówić wypłacenia wynagrodzenia za okres choroby tylko wtedy, gdy pracownik nie przedstawi zaświadczenia o niezdolności do pracy w odpowiednim terminie lub gdy pracodawca ma wątpliwości co do prawdziwości zaświadczenia.

Kiedy zatem jest mowa o poważnych wątpliwościach? Jeśli zwolnienie lekarskie zostało stwierdzone przez lekarza, który jest znany z częstego wystawiania zaświadczeń o niezdolności do pracy, lub gdy pracownik wielokrotnie zgłasza zwolnienie lekarskie, często przed lub po weekendzie, a niezdolność do pracy trwa krótko.

Pomoc od kasy chorych

Pracodawca może wysłać do ubezpieczyciela zdrowotnego zapytanie o sytuację chorobową pracownika. Wtedy szef może się dowiedzieć, czy powtarzająca się niezdolność do pracy jest wynikiem tej samej choroby. Wskazanie na chorobę trwającą i wymagającą regularnego leczenia uzasadnia regularną nieobecność w miejscu pracy przed lub po weekendzie. Natomiast takie dolegliwości jak ból brzucha czy zawroty głowy nie są do tego wliczane. Pracodawca może zgłosić się do kasy chorych z prośbą o opinię biegłego.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.