Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Rejestracja firmy w Niemczech a podatki

Dostrzegając wysoką jakość swoich usług, coraz częściej szefowie firm z Polski decydują się na działalność gospodarczą na bardzo wymagającym rynku niemieckim. Fakt ten nie powinien dziwić, gdyż jest to naturalny kierunek rozwoju dla polskich firm. Oba bowiem rynki – polski i niemiecki – już są połączone dobrze funkcjonującą strukturą komunikacyjną i coraz częściej upodabniają się pod względem prowadzenia biznesu.

W niniejszym artykule skoncentrujemy się na ogólnym opisie faz zakładania firmy w Niemczech od strony podatkowej. Jesteśmy przekonani, że wskazówki te pomogą Państwu solidnie zaplanować drogę do samodzielnej działalności. W stosunku do osób zakładających własną działalność gospodarczą w Niemczech jako np. Gewerbe lub GmbH, obowiązuje wiele szczególnych przepisów podatkowych, które postaramy się wyjaśnić w tym artykule.

Własna działalności gospodarcza w Niemczech a fazy podatkowe

Jako osoba rozpoczynająca własną działalność w Niemczech przejdziesz przez fazy podatkowe, podczas których musisz uważać na niektóre osobliwości:

Faza I: Jeśli planujesz drogę do zawodowej samodzielności, to już w tej fazie zakładania firmy w Niemczech musisz być przygotowany na pojawienie się pewnych kosztów.

Faza II: Zakładanie własnej działalności gospodarczej w Niemczech rozpoczynasz od poinformowania urzędu gminy, po czym musisz uważać na niektóre przepisy podatkowe, które będą Cię dotyczyć!

Wskazówki podatkowe do fazy I: Które wydatki mogę uwzględnić przy składaniu oświadczenia podatkowego w Niemczech?

Koszty występujące jeszcze przed właściwym założeniem działalności gospodarczej w Niemczech – jak np. koszty doradztwa, seminaria dla osób chcących rozpocząć własną działalność, koszty dojazdu, znaczków pocztowych, telefonu czy ksero – można przedstawić niemieckiemu Urzędowi Skarbowemu jako wydatki poczynione na poczet prowadzenia własnej działalności gospodarczej (tzw. vorweggenommene Betriebsausgaben). Powstałe z tego tytułu straty można zbilansować z przychodami roku ubiegłego, bieżącego lub z tymi, które wystąpią w przyszłości. Jednak aby wydatki poczynione na poczet prowadzenia własnej działalności oraz zwrot naliczonego podatku VAT w Niemczech z przypadających kosztów zostały uwzględnione przez niemiecki Urząd Skarbowy (Finanzamt), należy postępować następująco:

Krok I: Sporządź listę wszystkich wydatków i zaznacz na niej, że chodzi o koszty poniesione jako wydatki na poczet prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech, która dopiero ma zostać otwarta.

Krok II: Do sporządzonej listy dołącz wszelkie faktury, które potwierdzą wydatki poniesione na poczet prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Krok III: Zanotuj na odwrocie każdej z faktur lub na osobnej kartce, na co konkretnie zostały poczynione wydatki i jaki ma to bezpośredni związek z planowanym otwarciem własnej działalności gospodarczej.

Krok IV: Podaj sumę wydatków poczynionych na poczet prowadzenia własnej działalności gospodarczej w odpowiednim załączniku do zeznania podatkowego. Następnie w celu otrzymania zwrotu naliczonego podatku VAT w Niemczech złóż roczną deklarację podatkową VAT (Umsatzsteuererklärung) we właściwym niemieckim Urzędzie Skarbowym.

Wskazówki podatkowe do fazy II: Osobliwości podatkowe w stosunku do osób zakładających własną działalność gospodarczą w Niemczech

Kiedy już oficjalnie rozpoczynasz swoją działalność, musisz dokonać jej zarejestrowania w gminie w związku z Twoimi przychodami z tego tytułu – Gewerbe – Anmeldung. Gmina automatycznie powiadomi wtedy o tym fakcie Finanzamt. W przypadku przychodów wynikających z działalności w wolnym zawodzie musisz zgłosić swoją samodzielną działalność bezpośrednio w niemieckim Urzędzie Skarbowym. W drugiej fazie zakładania działalności gospodarczej w Niemczech szczególną uwagę należy zwrócić na…

Kwestionariusz z Finanzamtu

Finanzamt przyśle Ci do wypełnienia swój kwestionariusz. W przypadku pytania o planowany zysk w pierwszym i drugim roku działalności należy być powściągliwym i wpisać 0 (zero), co oznacza, że przychody i wydatki będą miały mniej więcej tę samą wysokość. Jeśli w euforii wpiszesz wysoką kwotę przewidywanego zysku, niemiecki Urząd Skarbowy niezwłocznie ustali cokwartalne obowiązkowe opłaty z góry.

Podatek VAT w Niemczech (Umsatzsteuer) a tzw. mały przedsiębiorca

Jeśli w roku założenia firmy w Niemczech jej obrót nie wyniesie przewidywalnie więcej niż 17 500 euro, możesz uznać się za tzw. małego przedsiębiorcę. Posiadając status Mały Przedsiębiorca w Niemczech, nie wykazujesz podatku VAT w fakturach wychodzących, jednocześnie nie możesz też dokonywać odliczeń podatku z faktur wpływających. Jeśli jednak dokonane zostało na Twoją korzyść odliczenie podatku z wydatków na poczet prowadzenia Gewerbe, przestają obowiązywać Cię ww. uregulowania dot. małych przedsiębiorców w Niemczech. Uwaga: obrót w roku założenia działalności należy oszacować w odniesieniu do wysokości obrotu rocznego.

Umsatzsteuer a metoda kasowa

Jeśli obrót firmy w roku założenia nie przekracza 500 000 euro, możesz złożyć wniosek w Finanzamcie o tzw. rozliczanie podatku VAT w Niemczech metodą kasową. W tym wypadku podatek VAT z Twoich faktur uiszczany będzie przez Ciebie dopiero wtedy, gdy dana faktura zostanie opłacona przez Twojego klienta, a nie już w momencie jej wystawienia.

Uwaga: Analogicznie jak w przypadku uregulowań dot. małych przedsiębiorców w Niemczech, Finanzamt szacuje wysokość obrotu rocznego w roku założenia w odniesieniu do pełnego roku, czyli 12 miesięcy.

Składanie deklaracji dla podatku VAT w Niemczech (Umsatzsteuererklärung)

Jakkolwiek może to być denerwujące, będziesz zmuszony elektronicznie przesyłać do Finanzamtu miesięczną deklaracją dla podatku VAT, i to niezależnie od wysokości Twoich obrotów. Dopiero po upływie dwóch lat będziesz mógł wnioskować o składanie deklaracji kwartalnej bądź rocznej.


 W razie pytań zapraszamy na
www.smuda-consulting.com
lub telefonicznie
0048 / 77 403 24 26

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!