Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Obowiązek zgłoszenia utraty pracy – o czym powinieneś wiedzieć (Niemcy)

Strata pracy to duży cios, jednak mimo frustracji powinieneś zameldować się tymczasowo jako bezrobotny, by móc ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych. Jeżeli wiesz, że twój stosunek pracy niebawem się zakończy, powinieneś pamiętać, że musisz zgłosić się wcześniej jako poszukujący pracy w urzędzie pracy. Niewywiązanie się z tego obowiązku grozi cięciem świadczeń.

Poszukujący pracy czy bezrobotny?

Federalny Urząd Pracy rozróżnia dwa rodzaje zgłoszenia w przypadku utraty pracy – zgłoszenie osoby poszukującej pracy bądź zgłoszenie osoby bezrobotnej. Pierwsze gwarantuje Ci wsparcie urzędu pracy w poszukiwaniu nowej posady. Druga opcja zapewnia zabezpieczenie finansowe. W przypadku obu zgłoszeń należy przestrzegać ustalonych terminów. Wcześniejsze zgłoszenie osoby poszukującej pracy nie jest równoznaczne ze zgłoszeniem osoby bezrobotnej, które jest wymagane w przypadku ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych.

Zgłoszenie osoby poszukującej pracy lepiej oddać wcześniej

Jeżeli zakończenie Twojego stosunku pracy jest przewidziane, np. w przypadku kończącej się umowy o pracę, jesteś zobowiązany do zgłoszenia się jako osoba poszukująca pracy nie później niż trzy miesiące przed utratą pracy. Nakaz zgłoszenia ma na celu skrócenie okresu bezrobocia do minimum. W idealnym przypadku w przeciągu tego czasu urząd pracy jest w stanie znaleźć Ci kolejne zatrudnienie.

Jeżeli dowiesz się o zakończeniu Twojego stosunku pracy wcześniej, np. miesiąc wcześniej, jesteś zobowiązany do zgłoszenia się jako osoba poszukująca pracy w urzędzie pracy w przeciągu trzech dni.

Jak donosi Federalny Urząd Pracy, wyjątki pojawiają się tylko w przypadku praktyk i stażów. Urząd pracy radzi jednak, by zgłosić się jako osoba poszukująca pracy, kiedy placówka, w której zdobywasz doświadczenie, nie chce zatrudnić Cię na stałe. Dzięki temu możesz liczyć na wsparcie w poszukiwaniu miejsca pracy. Kiedy ukończysz studia i nie potrafisz znaleźć pracy, również zaleca się zgłoszenie w urzędzie pracy, aby otrzymać wsparcie – także finansowe.

Osobiste zgłoszenie jest wiążące

Zgłoszenia możesz dokonać drogą pocztową, telefoniczną lub osobiście. Również wysłanie zgłoszenie online jest możliwe poprzez giełdę pracy urzędu pracy. Zgłoszenie telefoniczne można złożyć pod numerem 0800 4 5555 00 (bezpłatnie).

W przypadku zgłoszeń telefonicznych, pisemnych lub online musisz podać tylko dane osobowe oraz datę ukończenia stosunku pracy. Osobiste zgłoszenie nastąpi po uprzednim ustaleniu terminu, najpóźniej w pierwszym dniu wygaśnięcia stosunku pracy.

W przypadku niewywiązania się z terminu, grozi tygodniowy okres karencji, który uniemożliwia ubieganie się o zasiłek dla bezrobotnych. Gdyby zdarzyło się, że urząd pracy byłby zamknięty (weekend, święta), wystarczy, że zgłosisz się w następny dzień roboczy, a dotrzymasz terminu.

Dokumenty, które musisz wziąć ze sobą

Pamiętaj, że do tego czasu musisz przynieść różne dokumenty. Aby zgłosić się jako osoba bezrobotna, musisz przedłożyć dowód osobisty lub paszport z aktualnym potwierdzeniem miejsca zameldowania. Niezbędne są również numer ubezpieczenia emerytalnego, rozwiązanie ostatniego stosunku pracy (jeżeli wystąpił) lub umowa o pracę, która określa datę wygaśnięcia stosunku pracy, oraz aktualny życiorys. 

Wskazówka: Jeżeli znalazłeś już nową pracę, zwróć uwagę, że warto zgłosić się jako osoba bezrobotna choćby na czas przeprawowy – miesiąc lub dwa. Urząd pracy opłaca wówczas składki na ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne.

Na co musisz zwrócić uwagę zgłaszając się jako osoba bezrobotna?

Jeżeli chcesz się zgłosić jako osoba bezrobotna, musisz zgłosić się osobiście w pierwszy dzień utraty pracy w urzędzie pracy. Złożenie wniosku może nastąpić maksymalnie trzy miesiące wcześniej. Pamiętaj jednak: zasiłek dla bezrobotnych będzie wypłacany dopiero od dnia, w którym zgłosiłeś się jako osoba bezrobotna.

Niezbędny formularz znajdziesz w urzędzie pracy bądź online na stronie internetowej Federalnego Urzędu Pracy. Będziesz potrzebował zarówno dokumentów potwierdzających Twoją tożsamość, jak również zaświadczenie o Twoim wcześniejszym zatrudnieniu. Twój były pracodawca jest zobowiązany do wystawienia Ci takowego bądź przesłania jej drogą elektroniczną do urzędu pracy.

Niezbędny w przypadku ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych jest również wykaz odprowadzonych składek na ubezpieczenie na wypadek bezrobocia. Może być również wymagane przedłożenie pisemnego wypowiedzenia lub wytłumaczenie porzucenia pracy. Jeżeli już raz byłeś bezrobotny, warto przedłożyć również decyzję zatwierdzającą i wykaz otrzymywanego zasiłku dla bezrobotnych.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.