Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Zaprzestanie działalności gospodarczej w Niemczech, czyli jak zamknąć firmę

jak zamknąć firmę, niemcy, firma, zaprzestanie działalności, upadłość
Foto: Freepik
Jeśli decyzja o zakończeniu działalności gospodarczej już zapadła, koniecznie weź pod uwagę kilka ważnych aspektów. Niezależnie od przyczyn, jakie obecnie rozkładają na łopatki dużą liczbę zakładów rzemieślniczych w Niemczech, zamknięcie działalności gospodarczej z reguły jest przykrą wizją dla właścicieli. Jeśli jednak przedsiębiorstwo nie jest w stanie dłużej wytrzymać kryzysu, wyrejestrowanie działalności jest często ostatnią opcją. 

Zaprzestanie działalności gospodarczej a upadłość firmy

Zaprzestanie działalności gospodarczej oznacza wyrejestrowanie własnej firmy na skutek osobistej i swobodnej decyzji jej właściciela. Z kolei upadłość to sytuacja, w której firma znajduje się w poważnym kryzysie finansowym, gdyż jest zadłużona po uszy i nie ma perspektyw na poprawę tego stanu lub też jest niewypłacalna. W przypadku utraty płynności finansowej przedsiębiorstwa dochodzi do sytuacji, w której właściciel nie ma już swobody podejmowania decyzji i zostaje wszczęte postępowanie upadłościowe w celu zaspokojenia dłużników. Z kolei w przypadku zaprzestania działalności gospodarczej wszystkie istotne składniki majątku przedsiębiorstwa przechodzą do majątku prywatnego. 

Pierwsze kroki związane z zamknięciem firmy w Niemczech

Zamknięcie firmy powinno być zaplanowane z odpowiednim wyprzedzeniem. Nie należy jednak podawać tego do publicznej wiadomości nazbyt pochopnie, gdyż może to zachęcić klientów i pracowników do przedwczesnego znalezienia sobie alternatywnego pracodawcy czy kontrahenta. Należy również przestrzegać wyznaczonych ram czasowych, ponieważ w przypadku zamknięcia firmy uwzględnić trzeba m.in. okresy wypowiedzenia pracowników, a nowe zlecenia powinny być przyjmowane tylko wtedy, gdy mogą być zrealizowane jeszcze w okresie działania przedsiębiorstwa.

Wszystkie długoterminowe umowy, takie jak umowy najmu, umowy leasingowe, polisy ubezpieczeniowe czy umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych, muszą zostać wypowiedziane. W zależności od formy prawnej istnieją różne obowiązki i procedury, których należy przestrzegać. Na przykład w przypadku likwidacji niemieckiej spółki z o.o. (GmbH) konieczne jest zachowanie bardzo formalnych kroków, wymagających skorzystania z usług notariusza. 

Profesjonalne wsparcie przy zamykaniu firmy

Przy wyrejestrowywaniu działalności gospodarczej zdecydowanie zaleca się skorzystanie z profesjonalnej pomocy, gdyż każde zamknięcie działalności to proces wymagający bardzo indywidualnego podejścia. Zakres i intensywność doradztwa zależą w dużej mierze od wielkości, formy własności, struktury i formy prawnej przedsiębiorstwa.

Z reguły można powiedzieć, że założenie, a także zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej jest łatwiejsze w przypadku jednoosobowej firmy niż w przypadku spółek osobowych czy kapitałowych. W każdym przypadku należy zasięgnąć porady doradcy podatkowego lub prawnika, ponieważ zaprzestanie działalności gospodarczej może się wiązać z wysokimi roszczeniami podatkowymi. W celu uzyskania wsparcia można również skorzystać z pomocy doradców biznesowych, właściwych izb rzemieślniczych i stowarzyszeń zawodowych. 

Wypowiedzenie umów 

Przedsiębiorca, który chce wyrejestrować swoją działalność gospodarczą, powinien pamiętać o okresach aktualnie obowiązujących umów i konieczności ich terminowego wypowiedzenia. Chodzi tu w szczególności o umowy: najmu, dzierżawy, leasingu, umowy serwisowe, umowy na dostawy i usługi, a także umowy ubezpieczeniowe i kredytowe. Odpowiednie okresy wypowiedzenia można znaleźć w treści poszczególnych umów. Polisy ubezpieczeniowe związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, które nie są już potrzebne po jej wyrejestrowaniu, również muszą zostać oficjalnie wypowiedziane.

W przypadku zaprzestania działalności gospodarczej może istnieć prawo do wypowiedzenia umowy w trybie nadzwyczajnym, z którego należy wówczas skorzystać. Zachowania obowiązujących poszczególnych pracowników okresów wypowiedzenia wymagają w szczególności umowy o pracę. Ponieważ często pojawiają się tu indywidualne różnice, sensowne jest skorzystanie z porady eksperta. 

Skutki podatkowe związane z zaprzestaniem działalności gospodarczej w Niemczech

Temat zamknięcia działalności gospodarczej i jego konsekwencje podatkowe to niezwykle złożona kwestia, wymagająca każdorazowo indywidualnej oceny. Jednym z głównych aspektów jest fakt, iż w momencie zaprzestania działalności przedsiębiorstwa jego aktywa – o ile nie zostaną dalej przekazane – stają się majątkiem prywatnym.

W tym procesie opodatkowaniu podlegają tzw. ciche rezerwy, tj. różnica między wartościami księgowymi a wartościami w danym czasie. W praktyce nie zawsze łatwo jest rozpoznać, czy dany składnik majątku należy przyporządkować dla celów podatkowych do majątku prywatnego, czy też do majątku przedsiębiorstwa. Dlatego również w tym przypadku warto skorzystać z dodatkowego doradztwa.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!