Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Zaprzestanie działalności gospodarczej w Niemczech, czyli jak zamknąć firmę

jak zamknąć firmę, niemcy, firma, zaprzestanie działalności, upadłość
Foto: Freepik
Jeśli decyzja o zakończeniu działalności gospodarczej już zapadła, koniecznie weź pod uwagę kilka ważnych aspektów. Niezależnie od przyczyn, jakie obecnie rozkładają na łopatki dużą liczbę zakładów rzemieślniczych w Niemczech, zamknięcie działalności gospodarczej z reguły jest przykrą wizją dla właścicieli. Jeśli jednak przedsiębiorstwo nie jest w stanie dłużej wytrzymać kryzysu, wyrejestrowanie działalności jest często ostatnią opcją. 

Zaprzestanie działalności gospodarczej a upadłość firmy

Zaprzestanie działalności gospodarczej oznacza wyrejestrowanie własnej firmy na skutek osobistej i swobodnej decyzji jej właściciela. Z kolei upadłość to sytuacja, w której firma znajduje się w poważnym kryzysie finansowym, gdyż jest zadłużona po uszy i nie ma perspektyw na poprawę tego stanu lub też jest niewypłacalna. W przypadku utraty płynności finansowej przedsiębiorstwa dochodzi do sytuacji, w której właściciel nie ma już swobody podejmowania decyzji i zostaje wszczęte postępowanie upadłościowe w celu zaspokojenia dłużników. Z kolei w przypadku zaprzestania działalności gospodarczej wszystkie istotne składniki majątku przedsiębiorstwa przechodzą do majątku prywatnego. 

Pierwsze kroki związane z zamknięciem firmy w Niemczech

Zamknięcie firmy powinno być zaplanowane z odpowiednim wyprzedzeniem. Nie należy jednak podawać tego do publicznej wiadomości nazbyt pochopnie, gdyż może to zachęcić klientów i pracowników do przedwczesnego znalezienia sobie alternatywnego pracodawcy czy kontrahenta. Należy również przestrzegać wyznaczonych ram czasowych, ponieważ w przypadku zamknięcia firmy uwzględnić trzeba m.in. okresy wypowiedzenia pracowników, a nowe zlecenia powinny być przyjmowane tylko wtedy, gdy mogą być zrealizowane jeszcze w okresie działania przedsiębiorstwa.

Wszystkie długoterminowe umowy, takie jak umowy najmu, umowy leasingowe, polisy ubezpieczeniowe czy umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych, muszą zostać wypowiedziane. W zależności od formy prawnej istnieją różne obowiązki i procedury, których należy przestrzegać. Na przykład w przypadku likwidacji niemieckiej spółki z o.o. (GmbH) konieczne jest zachowanie bardzo formalnych kroków, wymagających skorzystania z usług notariusza. 

Profesjonalne wsparcie przy zamykaniu firmy

Przy wyrejestrowywaniu działalności gospodarczej zdecydowanie zaleca się skorzystanie z profesjonalnej pomocy, gdyż każde zamknięcie działalności to proces wymagający bardzo indywidualnego podejścia. Zakres i intensywność doradztwa zależą w dużej mierze od wielkości, formy własności, struktury i formy prawnej przedsiębiorstwa.

Z reguły można powiedzieć, że założenie, a także zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej jest łatwiejsze w przypadku jednoosobowej firmy niż w przypadku spółek osobowych czy kapitałowych. W każdym przypadku należy zasięgnąć porady doradcy podatkowego lub prawnika, ponieważ zaprzestanie działalności gospodarczej może się wiązać z wysokimi roszczeniami podatkowymi. W celu uzyskania wsparcia można również skorzystać z pomocy doradców biznesowych, właściwych izb rzemieślniczych i stowarzyszeń zawodowych. 

Wypowiedzenie umów 

Przedsiębiorca, który chce wyrejestrować swoją działalność gospodarczą, powinien pamiętać o okresach aktualnie obowiązujących umów i konieczności ich terminowego wypowiedzenia. Chodzi tu w szczególności o umowy: najmu, dzierżawy, leasingu, umowy serwisowe, umowy na dostawy i usługi, a także umowy ubezpieczeniowe i kredytowe. Odpowiednie okresy wypowiedzenia można znaleźć w treści poszczególnych umów. Polisy ubezpieczeniowe związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, które nie są już potrzebne po jej wyrejestrowaniu, również muszą zostać oficjalnie wypowiedziane.

W przypadku zaprzestania działalności gospodarczej może istnieć prawo do wypowiedzenia umowy w trybie nadzwyczajnym, z którego należy wówczas skorzystać. Zachowania obowiązujących poszczególnych pracowników okresów wypowiedzenia wymagają w szczególności umowy o pracę. Ponieważ często pojawiają się tu indywidualne różnice, sensowne jest skorzystanie z porady eksperta. 

Skutki podatkowe związane z zaprzestaniem działalności gospodarczej w Niemczech

Temat zamknięcia działalności gospodarczej i jego konsekwencje podatkowe to niezwykle złożona kwestia, wymagająca każdorazowo indywidualnej oceny. Jednym z głównych aspektów jest fakt, iż w momencie zaprzestania działalności przedsiębiorstwa jego aktywa – o ile nie zostaną dalej przekazane – stają się majątkiem prywatnym.

W tym procesie opodatkowaniu podlegają tzw. ciche rezerwy, tj. różnica między wartościami księgowymi a wartościami w danym czasie. W praktyce nie zawsze łatwo jest rozpoznać, czy dany składnik majątku należy przyporządkować dla celów podatkowych do majątku prywatnego, czy też do majątku przedsiębiorstwa. Dlatego również w tym przypadku warto skorzystać z dodatkowego doradztwa.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Wielkanoc jest bez wątpienia jednym z najważniejszych świąt religijnych w kalendarzu chrześcijańskim. Upamiętnia ono zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa i jest obchodzone
Szef może zażądać zwolnienia lekarskiego dopiero od trzeciego dnia choroby, a każdy, kto jest na zwolnieniu lekarskim, musi pozostać w

Twoje dziecko jest znów chore? Znów nie ma Cię w pracy? Dla szefa to na pewno frustrujące,

Jazda rowerem po niemieckich ścieżkach wymaga znajomości zasad ruchu drogowego. Z tego powodu uczniowie 4 klasy podstawowej zdają

Zobacz jeszcze to!