Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Ustawa o Podatku Obrotowym dla drobnych przedsiębiorców – obowiązki i ryzyko

Przedsiębiorcy zameldowani w urzędzie skarbowym jako przedsiębiorcy drobni muszą zwrócić uwagę na kilka aspektów, mimo wprowadzonia specjalnie im dedykowanej regulacji. Przedstawiamy najważniejsze obowiązki i ryzyko z nimi związane.

Przedsiębiorcy, których obroty nie przekraczają wyznaczonych granic, mogą zameldować się w urzędzie skarbowym zgodnie z § 19 Ustawy o Podatku Obrotowym (UStG) jako drobni przedsiębiorcy. Zaleta – nie musisz wystawiać rachunku ze wskazaniem podatku obrotowego. Wada – nie możesz uzyskać zwrotu od podatku obrotowego wliczonego w rachunki dostawców. Obowiązki i ryzyko związane z podatkiem obrotowym nadal jednak dotyczą drobnych przedsiębiorców.

Deklaracja o podatku obrotowym – tak czy nie?

Pytanie 1: Czy muszę składać roczną deklarację podatku obrotowego, jeżeli w moich rachunkach nie jest zawarty podatek dochodowy?

Odpowiedź: Tak, ale obowiązują Cię tylko niektóre punkty. Na podstawie wysokości obrotów urząd skarbowy sprawdza czy spełniasz i czy w dalszym ciągu będziesz spełniać warunki, na podstawie których sklasyfikowano Cię jako drobnego przedsiębiorcę.

Pytanie 2: Sprzedałem na eBay wyprodukowany przeze mnie towar. Opłaty eBay nie uwzględniają podatku obrotowego. Teraz urząd skarbowy wymaga ode mnie przedłożenia podatku obrotowego z tych rachunków. Czy to poprawne?

Odpowiedź: Niestety tak. Dopóki obowiązuje § 13b Ustawy o Podatku Obrotowym, osoba korzystająca usług, o ile jest przedsiębiorcą, odpowiada za podatek obrotowy od rachunku osoby, która go wystawia. eBay jest przedsiębiorstwem z siedzibą za granicą, dlatego obowiązuje tutaj § 13b ustęp 2., punkt 1. Ustawy o Podatku Obrotowym.

Wskazówka: Odprowadzenie tego podatku nie obciąża Cię finansowo, ponieważ bez § 13b Ustawy o Podatku Obrotowym eBay wystawiłby Ci rachunek ze wskazaniem podatku VAT, a Ty zapłaciłbyś tę samą wartość co teraz, mimo że eBay otrzymałby wartość netto, a urząd skarbowy podatek obrotowy.

Pytanie 3: Używam kwitariusza, na którym drobnymi literami pisze „zawiera 19% podatku VAT. Czy to problem?

Odpowiedź: Zdecydowanie tak, ponieważ w przypadku rachunku do 150 euro klienci uprawnieni do odliczenia podatku obrotowego wliczonego w rachunki dostawców mogliby odliczyć podatek od ceny podanej na rachunku. Jeżeli urząd skarbowy dotrze do takich rachunków, będzie żądał należnego podatku obrotowego od kwot podanych na rachunku zgodnie z § 14c Ustawy o Podatku Obrotowym. Dlatego lepiej, jeśli jako drobny przedsiębiorca będziesz używać kwitariuszy bez wskazania podatku obrotowego.