Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Elektroniczna ewidencja przebiegu pojazdu (Niemcy)

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman","serif";}

Duże ułatwienie dla przedsiębiorcy stanowi elektroniczna ewidencja przebiegu pojazdu. Ta forma ewidencji może jednak zostać nie uznana przez urząd skarbowy, jeśli... możliwe są późniejsze manipulacje przy niej.

Dlatego wprowadzane zmiany muszą być przynajmniej zauważalne, w przeciwnym razie urząd skarbowy może odrzucić elektroniczną ewidencję. A jeśli już tak się stanie i ewidencja przebiegu pojazdu firmowego nie zostanie zaakceptowana przez urząd skarbowy z powodu brakujących danych, prywatne przejazdy zostaną opodatkowane alternatywnie metodą 1 procent.

Metoda 1 procent: Proste, ale często nie najlepsze rozwiązanie

Jeśli przy wyborze sposobu opodatkowania Twoich prywatnych przejazdów firmowym samochodem zdecydujesz się na tak zwane ryczałtowe określenie prywatnej wartości użytkowej (metoda 1%), będziesz musiał zapłacić za prywatne podróże miesięczny podatek w wysokości 1% krajowej ceny katalogowej brutto samochodu. W ten sposób opodatkowana zostanie tzw. korzyść przedstawiająca wartość pieniężną. Za przejazdy pomiędzy mieszkaniem a miejscem pracy trzeba odprowadzić dodatkowo 0,03% krajowej ceny katalogowej brutto samochodu firmowego za każdy kilometr i miesiąc. Załatwia to również sprawę wszelkich podróży prywatnych, jak np. wyjazdu na urlop czy przejazdu do domu na obiad (wyjątek stanowią wyjazdy do miejsca stałego zamieszkania w przypadku prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego, o których mowa w dalszej części artykułu). Nie istnieje możliwość zmniejszenia wysokości wyżej wymienionych kwot.

Wskazówka: Zredukowanie „korzyści przedstawiającej wartość pieniężną”

Istnieje również możliwość odstąpienia od zapłaty podatku od tzw. korzyści przedstawiającej wartość pieniężną za cały miesiąc kalendarzowy, ale tylko wtedy, gdy jesteś w stanie dowieść, że nie mogłeś korzystać z samochodu firmowego w ciągu całego miesiąca – na przykład z powodu naprawy, wyjazdu na urlop czy do sanatorium lub dłuższego pobytu za granicą.

Potknięcia, których warto uniknąć

Niewystarczające dowody użytkowania samochodu wyłącznie do celów służbowych – co wtedy? Urząd skarbowy zażąda przedłożenia jednoznacznych dowodów, że pojazd nie jest używany prywatnie. W większości przypadków będzie to wiarygodne tylko wtedy, jeśli dodatkowo dysponujesz prywatnym samochodem osobowym.

Niepełne dane w ewidencji przebiegu pojazdu

Ewidencja przebiegu pojazdu musi zawierać minimalny zestaw koniecznych danych, wymienionych dokładnie w wytycznych podatkowych. Urząd skarbowy podchodzi do tego bardzo restrykcyjnie. Jeśli nie będziesz trzymać się reguł, w pewnych okolicznościach może się zdarzyć, że całoroczna praca związana z prowadzeniem dokumentacji przebiegu pojazdu pójdzie na marne i zapłacisz większy podatek. W takiej sytuacji dochodzi do opodatkowania metodą 1%, która zwykle jest mniej korzystna.

Elektroniczna ewidencja przebiegu pojazdu zostaje odrzucona przez urząd skarbowy

Prowadzenie elektronicznej ewidencji przebiegu pojazdu jest o wiele łatwiejsze niż jej odręczne sporządzanie. Jednak urząd skarbowy zaakceptuje ją tylko wtedy, gdy wykluczona będzie możliwość dokonywania w nich jakichkolwiek późniejszych manipulacji.

Nieopodatkowane przejazdy pomiędzy mieszkaniem a miejscem pracy

Metoda 1% nie załatwia kwestii opodatkowania przejazdów pomiędzy mieszkaniem a miejscem pracy. W tym wypadku należy doliczyć miesięcznie dodatkowo 0,03% ceny katalogowej brutto pojazdu za każdy przejechany kilometr. Dopuszczalne jest również opodatkowanie przejazdów pomiędzy mieszkaniem a miejscem pracy za poszczególne dni. Wtedy naliczana jest korzyść podatkowa w wysokości 0,002% ceny katalogowej pojazdu za każdy kilometr. Pracodawca może również odprowadzić podatek za przejazdy pomiędzy mieszkaniem a miejscem pracy w formie ryczałtu w wysokości 15% wynagrodzenia.

Ostrożnie z podróżami do miejsca stałego zamieszkania (w przypadku prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego)

Podróże samochodem firmowym do miejsca stałego zamieszkania podlegają opodatkowaniu, jako korzyść przedstawiająca wartość pieniężną. Przez pierwsze dwa lata jedna taka podróż w tygodniu jest zwolniona z podatku. Po upływie tego czasu opodatkowaniu podlega już każdy wyjazd do miejsca stałego zamieszkania. Jako korzyść przedstawiającą wartość pieniężną wyznaczono tu 0,002% ceny katalogowej brutto za każdy przejechany kilometr.

Zła cena katalogowa pojazdu

Podstawę dla obliczania prywatnej wartości użytkowej stanowi zawsze krajowa cena katalogowa brutto samochodu firmowego. Za cenę katalogową uznawana jest sugerowana cena detaliczna producenta (plus podatek VAT) na dzień pierwszej rejestracji pojazdu, w zaokrągleniu do pełnych setek euro.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.