Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Niemcy: Archiwizowanie e-maili oraz rachunków

Coraz więcej przedsiębiorstw rezygnuje z wystawiania rachunków papierowych i zamienia je na rachunki elektroniczne. Na co musi zwrócić uwagę z punktu widzenia podatków samodzielny fachowiec, jeśli inna firma wyśle mu rachunek w e-mailu?

Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do archiwizowania od sześciu do dziesięciu lat wszystkich dokumentów ważnych do rozliczenia podatków. Ważne jest, aby wszystkie te papiery – niezależnie czy wydrukowane czy w formie elektronicznej – były czytelne. Jednak co tak naprawdę jest ważne w e-mailu z rachunkiem?

Weźmy pod uwagę dość klasyczny przypadek. Inna firma wykonuje usługę na rzecz Twojego przedsiębiorstwa i wysyła do Ciebie e-mail z rachunkiem w formacie pdf w załączniku. W treści wiadomości nie znajdują się żadne informacje ważne przy rozliczeniu podatkowym. Nic prócz kilku uprzejmych słów i wskazówki, ze w załączniku znajdziesz rachunek. W tym wypadku możesz potraktować e-mail niczym kopertę, a zarchiwizować tylko rachunek.

Jeżeli natomiast rachunek nie znajdował się w załączniku lecz w treści e-maila, jesteś zobowiązany do jego przechowywania przez dziesięć lat.

Przechowując rachunki elektroniczne musisz się upewnić, że nie zaistnieje możliwość ich edycji. Jeżeli wprowadzenie jakichkolwiek zmian jest możliwe, musisz koniecznie spisać to w protokole. Reguły dotyczące archiwizacji dokumentów elektronicznych ważnych w rozliczeniu podatkowym znajdziesz w piśmie Ministerstwa Finansów (BMF, Schreiben v. 14.11.2014, Az. IV A 4 – S 0316/13/10003).

 

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Czy zatrudnianie małżonka we Niemczech własnej firmie ma sens? Odpowiedź brzmi jednoznacznie: tak, gdyż stosunek pracy zawarty z małżonkiem jest

Trwająca euforia kryptowalutowa zachęciła również wielu inwestorów do inwestowania w waluty, takie jak Bitcoin, Ethereum itp. Ci, którzy odpowiednio wcześnie

Coraz więcej mieszkańców Niemiec musi odbyć kwarantannę. Co może, a czego nie może osoba izolująca się od społeczeństwa?

Spektrum ubezpieczeń na życie jest ogromne. Podczas gdy nowe ubezpieczenia szybko przynoszą straty, stare umowy generują zyski. Kluczem

Zobacz jeszcze to!