Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Archiwizowanie e-maili oraz rachunków

Coraz więcej przedsiębiorstw rezygnuje z wystawiania rachunków papierowych i zamienia je na rachunki elektroniczne. Na co musi zwrócić uwagę z punktu widzenia podatków samodzielny fachowiec, jeśli inna firma wyśle mu rachunek w e-mailu?

Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do archiwizowania od sześciu do dziesięciu lat wszystkich dokumentów ważnych do rozliczenia podatków. Ważne jest, aby wszystkie te papiery – niezależnie czy wydrukowane czy w formie elektronicznej – były czytelne. Jednak co tak naprawdę jest ważne w e-mailu z rachunkiem?

Weźmy pod uwagę dość klasyczny przypadek. Inna firma wykonuje usługę na rzecz Twojego przedsiębiorstwa i wysyła do Ciebie e-mail z rachunkiem w formacie pdf w załączniku. W treści wiadomości nie znajdują się żadne informacje ważne przy rozliczeniu podatkowym. Nic prócz kilku uprzejmych słów i wskazówki, ze w załączniku znajdziesz rachunek. W tym wypadku możesz potraktować e-mail niczym kopertę, a zarchiwizować tylko rachunek.

Jeżeli natomiast rachunek nie znajdował się w załączniku lecz w treści e-maila, jesteś zobowiązany do jego przechowywania przez dziesięć lat.

Przechowując rachunki elektroniczne musisz się upewnić, że nie zaistnieje możliwość ich edycji. Jeżeli wprowadzenie jakichkolwiek zmian jest możliwe, musisz koniecznie spisać to w protokole. Reguły dotyczące archiwizacji dokumentów elektronicznych ważnych w rozliczeniu podatkowym znajdziesz w piśmie Ministerstwa Finansów (BMF, Schreiben v. 14.11.2014, Az. IV A 4 – S 0316/13/10003).

 

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.