Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: 15 najczęściej zadawanych przez konsumentów pytań

Odpowiadamy na pytania dotyczące czynszu, finansów, energii oraz ubezpieczeń!

Czynsz

Pytanie: Osoba wynajmująca mi mieszkanie chce, abym zgodził się na podwyżkę czynszu. Jako powód podaje trzy podobne mieszkania w istniejącym budownictwie mieszkalnym, których czynsz jest znacznie wyższy niż mój dotychczasowy. Czy muszę się na to zgodzić?

Odpowiedź: Ogólnie rzecz biorąc, osoba wynajmująca Ci mieszkanie może argumentować podwyżkę czynszu w ten sposób. Jednak jej wejście w życie uzależnione jest od jej poprawności formalnej, zachowania rocznego zakazu podwyższenia czynszu oraz zachowania 15% poziomu granicznego w przeciągu trzech lat. Proponowany czynsz musi być również zbliżony do miejscowych standardów.

 

Pytanie: Wskazując na potrzeby własne (mieszkanie dla dziecka), wynajmujący zerwał ze mną umowę. Muszę się wyprowadzić?

Odpowiedź:W przypadku, gdy osoba wynajmująca chce wykorzystać swoją własność do własnych celów, ma ona do tego prawo. Najemca może jednak podważyć rozwiązanie umowy, jeżeli istnieją powody do utrzymania stosunku najmu. Wówczas o racji jednej ze stron zdecyduje sąd.

 

Pytanie: Czy w przypadku braków mogę zażądać obniżenia czynszu wstecz?

Odpowiedź: Warunkiem obniżenia czynszu jest zgłoszenie osobie wynajmującej znacznych braków. Tylko, gdy zgłoszenie braków tłumaczy zastrzeżenia do wysokości czynszu, można zażądać obniżenia czynszu wstecz. Jeżeli jednak zastrzeżenia nie zostały uargumentowane, takie postępowanie jest wykluczone.

 

Finanse

Pytanie: Jak otrzymać zwrot kosztów kredytu konsumenckiego?

Odpowiedź: Kto w przypadku kredytu na samochód, meble bądź nieruchomość, poniósł koszty tytułem opłat manipulacyjnych może ubiegać się o ich zwrot. Czasem w grę wchodzą setki euro, czasem nawet ponad tysiąc. O zwrot można wystąpić w ciągu trzech lat od wzięcia kredytu. W tym roku możesz dostać zwrot opłat, które zapłaciłeś w 2012 roku.

 

Pytanie: Czy mogę zerwać umowę finansowania budowy?

Odpowiedź: Kiedy wartość odsetek została ustalona w umowie, konsument ma prawo do zerwania umowy kredytowej nie wcześniej niż po 10 latach od jego wypłacenia. Jeżeli w pouczeniu klauzula o odpowiedzialności jest błędna, konsument może w każdej chwili odstąpić od umowy, tj. spłacić go przedwcześnie bez wypłacenia odszkodowania. Niezbędna będzie w tym celu pomoc adwokata.

 

Pytanie: Czy moja budowlana kasa oszczędnościowa może zerwać ze mną bieżącą umowę?

Odpowiedź: Tak, jeżeli należność zrównała się z kwotą zaoszczędzona na budowę. W pierwszej fali odstępowano od umów, które od 10 lat umożliwiały podjęcie kredytu i w przypadku których należność była daleka od kwoty zaoszczędzonej. O tym czy kasy oszczędnościowe postąpiły słusznie orzeka właśnie wiele sądów.

 

Pytanie: Odsetki są niskie – powinienem kupować teraz na kredyt?

Odpowiedź: Wysokość odsetek w żadnym wypadku nie powinna wpływać na decyzję o wzięciu kredytu! Kto kupuje na kredyt, musi zdać sobie sprawę z jednej ważnej sprawy: raty miesięczne z pewnością uszczuplą środki finansowe.

 

Pytanie: Czy wypłacając pieniądze z obcokrajowego bankomatu powinienem wybrać opcję „gwarantowanego kursu euro”?

Odpowiedź: Nie! Zawsze wybieraj rozliczenie w walucie krajowej, np. w złotych albo koronach, nawet wtedy, gdy dostępna jest opcja rozliczenia w euro. Proponowany „gwarantowany kurs euro” jest przeważnie nawet o 10% bardziej niekorzystny.

 

Energia

Pytanie: Jak zaoszczędzić energię elektryczną w gospodarstwie domowym?

Odpowiedź: Wymień urządzenia pobierające dużo prądu na bardziej ekonomiczne. Oświetlenie LED czy lodówka potrzebująca mniej energii, nie tylko przyczynią się do oszczędności, ale są także korzystne dla klimatu. W przypadku ogrzewania należy kierować się zasadą: kto ogrzewa mocniej, niż jest to koniecznie, może znacznie zredukować swoje wydatki na ogrzewanie. Nowoczesna technika i izolacja pomogą ograniczyć zużycie.

 

Pytanie: Moja pralka jeszcze działa – opłaca się ją wymienić na bardziej ekonomiczną?

Odpowiedź:Urządzeniom, które liczą sobie więcej niż dziesięć lat, powinno się dokładnie przyjrzeć. Z reguły poprzez nowoczesne ekonomiczne urządzenia w przeciągu paru lat może zwrócić  trzycyfrowa kwota.

 

Pytanie: Czy drogi sprzęt domowy jest zawsze przyjazny dla środowiska?

Odpowiedź: To nie jest regułą. Warto kierować się rocznym zużyciem prądu. Oznaczenia A+ albo A++ niestety niewiele mówią o zużyciu energii i często wprowadzają w błąd.

 

Ubezpieczenia

Pytanie: Mój ubezpieczyciel wyposażeniu domu wypowiedział umowę, co teraz?

Odpowiedź: Powinieneś nawiązać kontakt z ubezpieczalnią i zażądać cofnięcia odstąpienia od umowy. Oznacza to: Ty odstąpisz od umowy, a nie ubezpieczalnia. Ma to plusy w poszukiwaniu nowego usługodawcy.

 

Pytanie: Czy wypłata środków z kapitałowego ubezpieczenia na życie jest zawsze wolne od podatków?

Odpowiedź: Nie! Wypłata środków wolna od podatku jest tylko w przypadku umów zawartych przed 2005 rokiem. Warunki: umowa trwała co najmniej 12 lat, opłacano przynajmniej 5 rocznych składek, a w umowie ustalono ochronę na wypadek śmierci w wysokości min. 60% całej składki.

 

Pytanie: Chcę zawrzeć ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, jednak ubezpieczyciel odrzucił moje podanie bez podania powodu. Może tak postąpić?

Odpowiedź: Niestety tak. Tylko w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu od odpowiedzialności cywilnej oraz ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego nikt nie może Ci odmówić. W innych przypadkach ubezpieczyciele mogą decydować, jakiego konsumenta chcą ubezpieczyć, względnie jakiego ryzyka chcą się podjąć, a jakiego nie.

 
Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.