Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Co wolno, a czego nie

Praca w soboty i dni ustawowo wolne od pracy w Niemczech

praca w dni wolne od pracy, praca w święta, praca, praca w sobotę, niemcy
Foto: Pixabay
Istnieje szereg przepisów dotyczących pracy w dni świąteczne, o których powinni wiedzieć samozatrudnieni i zatrudnieni rzemieślnicy. Mowa m.in. o: dopłatach za pracę w dni świąteczne (niem. Feiertagszuschlag), zastępcze dni spoczynku (niem. Ersatzruhetage) i odpoczynek w dni świąteczne (niem. Feiertagsruhe). Oto najważniejsze pytania i odpowiedzi.

Praca w dni świąteczne jest regulowana przez federalną ustawę, która definiuje czas pracy w Niemczech. Jeśli rzemieślnicy chcą pracować na budowie lub w firmie w dni ustawowo wolne od pracy, muszą przestrzegać pewnych przepisów. Zasadniczo pracownicy nie mogą pracować w te dni, osoby samozatrudnione natomiast tak, ale tylko pod pewnymi warunkami. Poniższy przegląd prawny doskonale obrazuje, czego należy przestrzegać i na co zwrócić uwagę podczas pracy w dni świąteczne.

Czy można pracować w dni świąteczne?

Jeśli chodzi o pracowników, zasadniczo niemieckie prawo mówi, że „nie mogą być zatrudniani w niedziele i święta od północy do północy”. Praca w dni świąteczne jest więc generalnie zabroniona. Ustawa o czasie pracy definiuje jednak wyjątki, do których zakaz pracy nie ma zastosowania. Pracownicy mogą pracować w dni świąteczne w następujących branżach:

  • prasa i agencje informacyjne,
  • firmy transportowe,
  • gastronomia, hotele, wydarzenia rekreacyjne (teatr, koncerty itp.),
  • usługi meteorologiczne,
  • firmy zajmujące się utylizacją odpadów,
  • straż pożarna, służby ratownicze,
  • służby bezpieczeństwa,
  • imprezy organizowane przez kluby, kościoły i partie polityczne,
  • szpitale i placówki zajmujące się opieką, leczeniem i pielęgnacją ludzi,
  • policja, siły zbrojne, służby celne i więzienia,
  • obiekty rekreacyjne i turystyka.

Co z osobami samozatrudnionymi i właścicielami firm? Szefowie i osoby samozatrudnione mogą pracować również w dni świąteczne. Federalna ustawa o czasie pracy nie ma do nich zastosowania. Ważne jest jednak, aby przestrzegać okresu odpoczynku w dni świąteczne (o tym w dalszej części tekstu).

Jaki czas pracy i odpoczynku obowiązuje w soboty?

Sobota nie jest dodatkowym dniem pracy, ale zwykłym dniem pracy, który liczy się tak samo jak każdy inny. Przepisy dotyczące pracy w soboty są często uzgadniane indywidualnie w zbiorowym układzie pracy. Na przykład ustawa o czasie pracy nie przewiduje ustawowego prawa do dnia rekompensaty za pracę w sobotę. To samo dotyczy ewentualnej rekompensaty finansowej. Warto pamiętać, że zakłócających ciszę prac domowych i ogrodowych nie wolno wykonywać między godziną 20.00 a 7.00 rano od poniedziałku do soboty. Pomocnicy techniczni również nie mogą w tym czasie pracować w obszarach ogólnych i czysto mieszkalnych. Jeszcze bardziej rygorystyczne zasady dotyczą szczególnie hałaśliwych maszyn ogrodowych. Są to np.: kosy, podkaszarki do trawy i obrzynarki do trawy, dmuchawy do liści i zbieracze liści. Mogą one być używane wyłącznie w dni robocze w godzinach od 9.00 do 13.00 i od 15.00 do 17.00. Miasta i gminy mogą natomiast ustanawiać inne przepisy. W razie wątpliwości należy skontaktować się z władzami.

Sobota a głośna praca

Z pracą przedsiębiorstw rzemieślniczych jest bardzo często związany hałas powodowany przez np. roboty budowlane czy naprawcze. Nadmierny hałas jest uważany jako mający szkodliwy wpływ na środowisko i został zdefiniowany przez prawo. Bardziej szczegółowo jest to uregulowane w ogólnym rozporządzeniu administracyjnym dotyczącym ochrony przed hałasem budowlanym – emisją hałasu (AVV Baulärm). Zawiera ono dokładne wartości orientacyjne dla hałasu powodowanego przez maszyny budowlane i określa wiążące metody pomiaru. Rzemieślnicy powinni także przestrzegać innego ważnego rozporządzenia, a mianowicie rozporządzenia w sprawie ochrony przed hałasem urządzeń i maszyn (niem. Geräte- und Maschinenlärmschutzverordnung). Zostało ono zaktualizowane w 2020 r. i od tego czasu obowiązują ograniczenia czasowe dla operacyjnych źródeł hałasu na obszarach mieszkalnych. Obejmuje to np.: młoty hydrauliczne, betoniarki, a także pojazdy budowlane i czyszczące.

Co z pracą rzemieślniczą w niedziele?

Piekarnie lub firmy świadczące usługi na wezwanie bądź w nagłych wypadkach, np. w branży HVAC, często pracują również w niedziele. Ponieważ praca w niedziele i święta jest zasadniczo zabroniona, firmy, które chcą sprzedawać towary lub oferować usługi w ten dzień, potrzebują specjalnego zezwolenia na pracę.

Czego należy przestrzegać w dni ustawowo wolne od pracy i święta?

Jeśli rzemieślnicy przeszkadzają swoim sąsiadom w niedziele lub dni świąteczne odgłosami wiercenia lub hałasem innych maszyn, jest to wykroczenie administracyjne. Przykładowo niedopuszczalne jest używanie przez rzemieślników wiertarki udarowej przed świtem. Rzemieślnicy, którzy chcą pracować w dni świąteczne, muszą się również upewnić, że nie zakłócają nabożeństw kościelnych odbywających się w pobliżu. Przepisy te są określone w odpowiednich ustawach krajowych.

W jakich godzinach obowiązuje okres spoczynku w dni świąteczne?

Całodzienny spoczynek w niedziele i święta od północy do północy obowiązuje we wszystkich krajach związkowych. Cisza nocna obowiązuje natomiast od 22.00 do 6.00 lub 7.00. Wydłużony okres ciszy nocnej obowiązuje w weekendy: od 22.00 w sobotę do północy w niedzielę. Prace na zewnątrz przy użyciu sprzętu ogrodniczego w obszarach mieszkalnych są zabronione przez cały dzień w niedziele i święta oraz od 20.00 do 7.00 w dni powszednie. Obejmuje to korzystanie z: betoniarek, myjek wysokociśnieniowych, kosiarek lub przycinarek do trawy i podobnych urządzeń. Każdy, kto narusza prawnie określone okresy odpoczynku i zakłóca spokój publiczny w dni świąteczne, musi spodziewać się grzywny w wysokości do 50 000 euro.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Niejednokrotnie kierowcy pozostawiają zwierzęta lub nawet dzieci podczas upału w samochodzie. Jednak już kilka minut w nagrzanym samochodzie

Choroba podczas długo wyczekiwanego urlopu to koszmar każdego pracownika. Jeśli jednak już zachorujesz podczas urlopu, powinienesz jak najszybciej uzyskać zaświadczenie

Przejeżdżając skrzyżowanie na czerwonym świetle trzeba liczyć się z poważnymi konsekwencjami – od mandatu aż po…wieloletnie pozbawienie

Wiosna to nie tylko coraz dłuższe i cieplejsze dni, to także okres składania deklaracji podatkowych – tak w Polsce, jak

Zobacz jeszcze to!