Kiedy wypada Dzień Reformacji w 2024?
Dzień Reformacji (niem. Reformationstag) 31 października przypada w 2024 roku na czwartek. Data ta nawiązuje do dnia, w którym Marcin Luter w 1517 roku przybił 95 tez do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze. Dzień ten był rzekomo dniem poprzedzającym dzień Wszystkich Świętych (1.11.), czyli 31 października 1517 roku.
W kolejnych latach Reformationstag będziemy obchodzić w następujących dniach tygodnia:
- Dzień Reformacji 2025: piątek,
- Dzień Reformacji 2026: sobota,
- Dzień Reformacji 2027: niedziela.
Gdzie 31 października jest świętem?
Obecnie Dzień Reformacji uznaje się za święto w dziewięciu landach:
- Brandenburgia,
- Brema (od 2018),
- Hamburg (od 2018),
- Meklemburgia-Pomorze Przednie,
- Dolna Saksonia (od 2018),
- Saksonia,
- Saksonia-Anhalt,
- Szlezwik-Holsztyn (od 2018),
- Turyngia.
Wprawdzie w przeważającej mierze katolickie landy Niemiec muszą zrezygnować z dnia wolnego w Reformationstag, ale za to mają wolne Wszystkich Świętych w dniu 1 listopada – wyjątek stanowią tylko Berlin i Hesja, gdzie trzeba pracować w oba dni.
Dlaczego istnieje Dzień Reformacji?
Reformację zapoczątkował Marcin Luter, niemiecki teolog i polityk kościelny, który 500 lat temu chciał odnowić Kościół katolicki. Skrytykował fakt, że papież i Kościół Katolicki narzucali swoim wiernym zasady, które w takiej formie nie były zawarte w Biblii. Zalicza się do nich m.in. handel odpustami.
Z tego powodu sformułował 95 tez, które miały zreformować Kościół. Jednak papież nie zgodził się na reformację, zamiast tego doprowadził do prześladowań zarówno Lutra, jak i jego licznych zwolenników. W ten sposób powstał Kościół Ewangelicki.
Według Kościoła Ewangelickiego w Niemczech Reformationstag nie jest świętem federalnym, ale w kościołach upamiętnia się wydarzenia z 31 października 1517 roku.
Jak ewangelicy świętują się Reformationstag?
W Dniu Reformacji we wszystkich kościołach ewangelickich odbywają się nabożeństwa poświęcone Marcinowi Lutrowi i jego 95 tezom. Tematyka dotyczy także znaczenia reformacji w dzisiejszych czasach. Ponieważ Marcin Luter napisał również kilka pieśni kościelnych, w wielu kościołach w Dniu Reformacji śpiewana jest jego autorska pieśń. Jako święto rodzinne, takie jak Wielkanoc lub Boże Narodzenie, Reformationstag zwykle nie jest obchodzony.
Źródło: rnd