Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Dowód ubezpieczenia społecznego w Niemczech – najważniejsze informacje

Każdy pracownik pozostający w stosunku pracy wymagającym ubezpieczenia społecznego otrzymuje tzw. Sozialversicherungsausweis. Wystawia go podmiot odpowiedzialny za ubezpieczenie emerytalne i wysyła do osoby ubezpieczonej czyli Ciebie.

Dowód ubezpieczenia w RFN – wniosek i proces wydawania

Zasadniczo nie musisz samemu wnioskować o Sozialversicherungsausweis. Jeśli tylko przyjmiesz posadę i wkroczysz do życia zawodowego w Niemczech – obojętnie czy w formie drobnego etatu czy też regularnego stosunku pracy – zostajesz zameldowany przez pracodawcę w jednej z kas chorych (Krankenkasse) bądź w tzw. Minijobzentrale (odpowiedzialny urząd meldunkowy), które to wnioskują u ubezpieczyciela o numer Twojego ubezpieczenia.

Zgodnie z powyższym wniosek o dowód ubezpieczenia składa za Ciebie kasa chorych bądź urząd a dosyła go ubezpieczyciel. Cały proces trwa z reguły około 4 tygodni i po tym czasie najpóźniej powinieneś otrzymać dokument. Dowód, celem jednoznacznej identyfikacji, zawiera wszystkie najważniejsze dane osobowe jak imię i nazwisko a także nazwę ubezpieczyciela oraz przede wszystkim numer ubezpieczenia.

Z jednej strony Sozialversicherungsausweis zaświadcza o partycypowaniu w systemie ubezpieczeń społecznych w Niemczech a z drugiej strony zapobiega nielegalnemu zatrudnieniu oraz niezgodnemu z prawem poborowi świadczeń socjalnych.

Sozialversicherungsausweis – czy muszę go stale mieć przy sobie?

Pomimo tego, że dowód ubezpieczenia to zasadniczo dokument identyfikacyjny nie musisz go mieć stale przy sobie. Obowiązek posiadania (tzw. Mitführungspflicht), który w przeszłości dotyczył pracowników związanych z np. branżą budowlaną czy przemysłem mięsnym, został zniesiony w 2009 roku.

Przy zmianie pracodawcy nie jesteś zobowiązany do wnioskowania o nowy dowód ubezpieczenia. Musisz jedynie przedłożyć go nowemu szefowi tak by firma przelewała składki na właściwe konto. Dotyczy to części pracodawcy oraz pracowniczej a więc składek na ubezpieczenie na wypadek bezrobocia (Arbeistlosenversicherung), na ubezpieczenie zdrowotne oraz emerytalne.

Ponadto dowód ubezpieczenia jest wymagany w momencie gdy starasz się o świadczenia socjalne, takie jak np. zasiłek dla bezrobotnych (Arbeitslosengeld).

Zgubiłem dowód – co dalej?

Jeśli zgubiłeś dowód ubezpieczenia lub ten stał się nieczytelny powinieneś niezwłocznie złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu w właściwej dla siebie kasie chorych.

Pamiętaj – jeśli posiadasz niezdatny do użytku Sozialversicherungsausweis, musisz oddać go składając wniosek o nowy.

Otrzymanie nowego dokumentu nie wiąże się dla Ciebie z żadnymi dodatkowymi kosztami. Wniosek należy złożyć w formie pisemnej. Nie ma możliwości ubiegania się o niego drogą elektroniczną. Warto jednak odwiedzić stronę internetową swojej kasy chorych, znajdziesz tam gotowe formularze, które wystarczy wydrukować, wypełnić i zanieść do najbliższej placówki.

Uwaga: Nawet jeśli wnioskujesz o nowy dowód ubezpieczenia – Twój numer ubezpieczenia pozostanie nadal taki sam. Ten indywidualnie wygenerowany ciąg cyfr będzie Ci towarzyszyć do końca życia. 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.