Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Konto w niemieckim banku – opcje i potrzebne dokumenty

Najpóźniej wraz z podjęciem pracy w Niemczech będzie Ci potrzebne konto bankowe, do bezgotówkowych transakcji finansowych. Jakie masz możliwości i jakie dokumenty musisz zabrać z sobą do banku? Odpowiadamy!

Konto bankowe należy do codzienności prawie każdego człowieka. Wyjeżdżając do pracy do Niemczech warto rozważyć założenie rachunku w tamtejszym banku. Jak banki podchodzą do cudzoziemców? Niektóre nie oferują możliwości otwarcia konta przez osoby spoza kraju. Inne zwracają uwagę np. na miejsce zamieszkania. Bank może również zaproponować Ci konto prowadzone na podstawie salda (Guthabenbasis) – w takim przypadku nie będzie możliwe debetowanie.

Jeśli chcesz otworzyć konto, udając się do banku powinieneś ze sobą zabrać odpowiednie dokumenty – ważny dokument tożsamości jak paszport oraz potwierdzenie zameldowania (Meldebestätigung). W niektórych bankach możesz zostać poproszony o przedłożenie dokumentu potwierdzającego pozwolenie na pracę w RFN. Banki chcą się w ten sposób zabezpieczyć. Niestety otrzymanie niektórych z wymienionych dokumentów wiąże się z kosztami. Dodatkowo otwierając rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy w większości banków musisz liczyć się z opłatą za prowadzenie konta (Kontoführungsgebühr). Placówki bankowe mogą również domagać się wykazania stałego miesięcznego wpływu.

Konto można oczywiście otworzyć również w bankach które uchodzą za międzynarodowe. Placówka sprawdza wtedy tożsamość wnioskującego przy pomocy odpowiedniego urzędu. Możesz jednak sam potwierdzić swoją tożsamość notarialnie lub poprzez konsulat i udać się z odpowiednimi dokumentami do wybranego wcześniej banku.

Kolejną opcją dla Ciebie jest założenie konta on-line. Niektóre instytucje finansowe oferują rachunki, które można otworzyć przez internet. Mają one wszystkie zalety zwykłego konta – przelewy krajowe i zagraniczne, karty kredytowe czy możliwość debetowania. Pamiętaj jednak o tym, że wobec zapytania polskiego Urzędu Skarbowego, niemiecki bank jest zobowiązany do udzielenia mu informacji jeśli tylko istnieje podejrzenie oszustwa podatkowego. 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.