Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Mniej fałszywek w Niemczech, więcej w UE

Nie po raz pierwszy Niemcy płyną pod prąd. Podczas gdy w Unii Europejskiej w zeszłym roku liczba fałszywych banknotów wzrosła, w RFN było ich mniej niż w latach poprzednich. W 2013 roku w Niemczech znajdowało się w obiegu prawie 39 000 podróbek o wartości przekraczającej 2 mln euro. W porównaniu z rokiem 2012 liczba ta zmalała wyraźnie, bo o 6 procent.

Patrząc jednak całościowo na Unię Europejską, mamy do czynienia ze zgoła inną tendencją, bo w 2013 roku tak zwanych „fałszywek” było więcej niż w roku poprzednim. Dokładnie 670 000 trefnych „papierków” przeszło przez ręce Europejczyków, a w 2012 roku było to „tylko” 531 000. Pomimo znacznego wzrostu liczby falsyfikatów Europejski Bank Centralny uspokaja – twierdząc, że 15 miliardów podrobionych banknotów to liczba wciąż mała. Czy naprawdę? Szczegóły w najbliższym wydaniu.

Nowe, lepsze banknoty

W Niemczech przypada 5 podróbek na 10 000 mieszkańców! A zatem żeby na pewno trafić na co najmniej jeden w ciągu swojego życia, trzeba by żyć minimum 2000 lat! Jakie banknoty są zatem najczęściej fałszowane? Dużą część przechwyconych zbiorów stanowią te o wartości 20 lub 50 euro. Statystycznie rzecz biorąc, liczba podrabianych asygnat o nominale 10 euro wzrosła, ale przy 6,3% całości stanowi i tak niewielką jej część. Nie oznacza to jednak że Europejski Bank Centralny spoczął na laurach. Wręcz przeciwnie! EBC nie ustaje w wysiłkach, by utrudnić zadanie fałszerzom. Tym sposobem co jakiś czas wydaje banknoty z dopracowanymi zabezpieczeniami. Ostatnio zostało puszczone w obieg nowe 10 euro, a w maju poprzedniego roku nowe, lepsze 5 euro.

Jak rozpoznać lewy banknot?

Nowe pieniądze może sprawdzić pod względem prawdziwości także laik. Tak przynajmniej twierdzi Europejski Bank Centralny, który w tym celu sporządził listę cech i wskazówek, po których można poznać prawdziwość pieniądza:

  • Na przedniej stronie banknotu można poczuć wypukłości nadruku – w pierwszej serii jest to następujący ciąg liter znajdujący się u góry: BCE ECB EZB EKT; z kolei w nowych banknotach będą to paski umiejscowione w lewym oraz prawym rogu.
  • Znak wodny będzie widoczny pod światłem, a elementy hologramowe będą się zmieniać przy obracaniu banknotu.
  • Z drugiej strony można sprawdzić prawdziwość poprzez świecący się pasek (przy nominałach do 20 euro) lub zmianę koloru cyfry wartości przy obracaniu bądź przechylaniu banknotu (nominały od 50 euro).
  • Dodatkowo na banknotach europejskiej serii z przodu po lewej stronie znajduje się tzw. szmaragdowa cyfra, która również przy przechylaniu zmienia kolor, a jasna belka przesuwa się w górę lub w dół.

Fałszerze podejmują również ambitne próby fałszowania monet. W tym przypadku rozpoznanie podróbki jest odrobinę cięższe:

  • W oryginalnych monetach główna część jest bardziej wyeksponowana i wypukła w porównaniu z tłem. Z kolei fałszywe monety wydają się rozmazane lub mają nieproporcjonalne nierówności.
  • Bardzo często da się także zauważyć różnicę w odcieniu koloru, porównując obie monety.
  • Ponadto obwódka 2 euro ma bardzo ostro wbite rowki, które w przypadku trefnych monet są nierówne i nieregularne.
  • Prawdziwe 1 euro i 2 euro są bardzo słabo magnetyczne, a co za tym idzie – można łatwo je oddzielić od magnesu. Podrobiona waluta jest albo silnie magnetyczna, albo nie zostanie wcale przyciągnięta przez magnes.

Tak czy owak warto pamiętać, iż jeśli natrafimy na lewe pieniądze, niezwłocznie powinniśmy się z nimi zgłosić na policji.

Nowe 10 euro

Po modyfikacji 5 euro na warsztat wzięto teraz także 10-ki, które w nowej wersji, bardziej kolorowe i bezpieczne, wejdą do obiegu jesienią bieżącego roku. Jest to też ukłon w stronę producentów między innymi bankomatów, którzy muszą je dostosować do nowych banknotów, i jest wynikiem tego, że w ostatnich kilku miesiącach pracowano nad poprawkami designu banknotów. W efekcie czego dyrektor Europejskiego Banku Centralnego zaprezentował opinii publicznej nowe banknoty. EBC wiąże z nimi duże nadzieje – nowy znak wodny oraz wypukłości i hologramy mają utrudnić zadanie fałszerzom. Trwają prace również przy innych banknotach. Odświeżone ma być 20 euro, które zostanie udostępnione Europejczykom w 2015 roku, a w kolejce czekają już kolejne banknoty, które mają być systematycznie modyfikowane.

Pomimo tego Europejski Bank Centralny zaznacza, że planuje wprowadzanie nowych banknotów bardzo ostrożnie. Powodem tego stanu rzeczy są problemy z bankomatami, które nie obsługiwały nowego banknotu 5 euro. Stąd też decyzja o daniu więcej czasu producentom automatów i przesunięcie „premiery” 10 euro dopiero na jesień.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Zobacz jeszcze to!