Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Strajk na kolei, a prawa pasażerów Deutsche Bahn

pociąg Deutsche Bahn na stacji

Podczas ogólnokrajowych strajków kolejowych obowiązują specjalne zasady dotyczące zakupionych biletów. Jakie to są oraz jakie inne prawa masz jako podróżujący koleją w przypadku opóźnień i odwołań – o tym przeczytasz w tym poradniku.

Niemiecki Związek Zawodowy Maszynistów (GDL) planuje ponowny strajk, który ma potrwać aż 6 dni. Początkowo pracownicy będą strajkować w transporcie towarowym od godziny 18:00 we wtorek 23.01.2024 roku. Akcja protestacyjna rozpocznie się również w transporcie pasażerskim, ale od godziny 2:00 w nocy w środę (24.01.2024). Zgodnie z informacjami na stronie internetowej Deutsche Bahn, usługi dalekobieżne, regionalne i S-Bahn będą w tym okresie poważnie ograniczone. Będzie obowiązywał jedynie awaryjny rozkład jazdy i to w bardzo uszczuplonej wersji. 

Czy pasażerowie będą mogli wsiąść do innego pociągu?

Tak, wszyscy pasażerowie, którzy chcą przełożyć podróż zaplanowaną na środę 24 stycznia 2024 roku do poniedziałku 29 stycznia 2024 roku z powodu strajku GDL, mogą to zrobić. Mogą wykorzystać swoje bilety zakupione na ten okres „w późniejszym terminie”, informuje niemiecka kolej na swojej stronie internetowej. 

Oznacza to, że będziesz mógł kontynuować podróż do zaplanowanego miejsca docelowego dowolnym innym pociągiem, nawet jeśli trasa różni się od pierwotnej. Dotyczy to również podróży z zagranicy do Niemiec i odwrotnie. Rezerwacje miejsc, które automatycznie nie będą już potrzebne, można natomiast bezpłatnie anulować w kasie biletowej DB. Kolej zachęcała również do przyspieszenia swoich podróży, tak by zdążyć jeszcze przed strajkiem. 

Czy podróżni mogą zwrócić bilet?

Osoby dotknięte strajkiem kolei, które nie mogą lub nie chcą przełożyć podróży, mogą bezpłatnie zwrócić bilety oraz anulować rezerwację miejsc i otrzymać pełny zwrot kosztów. 

W przypadku biletów zakupionych przez internet dostępny jest formularz zwrotu online, do którego możesz uzyskać dostęp za pośrednictwem konta klienta online na stronie Deutsche Bahn lub za pośrednictwem aplikacji Deutsche Bahn. Możliwe jest również złożenie wniosku pocztą za pomocą formularza praw pasażera (niem. Fahrgastrechtformular). 

Kolej zapowiada, że zwróci 100% ceny biletu, jeśli podróż zostanie odwołana lub jeśli dotrzesz na stację docelową z co najmniej 60-minutowym opóźnieniem z powodu strajku lub dokładnie z tego powodu w ogóle nie przystąpią do podróży.  

Czy kolej płaci za opóźnienia? 

Tak, nawet podczas strajku w przypadku opóźnień obowiązują ogólne prawa pasażerów. Stanowią one, że od opóźnienia wynoszącego od 60 do 120 minut na stacji docelowej klienci kolei otrzymują zwrot części uiszczonej opłaty za przejazd (25% ceny biletu za podróż w jedną stronę). 

W przypadku opóźnień wynoszących 120 minut lub więcej (odszkodowanie w wys. 50% wartości biletu w jedną stronę), klienci mogą wybrać, czy chcą otrzymać odszkodowanie za opóźnienie w formie vouchera, czy w gotówce. Odpowiedni formularz wniosku jest dostępny w centrum podróży lub w internecie. 

Czy Deutsche Bahn rekompensuje opóźnienia również podróżnym posiadającym Deutschlandticket? 

Podróżni posiadający Deutschlandticket lub inne bilety okresowe również otrzymują rekompensatę za opóźnienia wynoszące 60 minut, lub więcej. Stawka ta jest zryczałtowana: W przypadku długodystansowych biletów okresowych jest to 5 euro w drugiej klasie i 7,50 euro w pierwszej klasie. W przypadku Bahncard 100 jest to 10 euro w drugiej klasie i 15 euro w pierwszej klasie. W przypadku biletów krajowych lub przejazdowych rekompensata wynosi 1,50 euro w drugiej klasie i 2,25 euro w pierwszej klasie. 1,50 euro jest również dostępne w przypadku podróży z biletem Deutschland-Ticket, ale wypłacane są tylko kwoty czterech euro lub więcej. W związku z tym klienci mogą być zmuszeni do „zbierania” kilku opóźnień, dopóki nie osiągną tego limitu.  

Czy kolej płaci za taksówkę lub pokój hotelowy? 

W dwóch wyjątkowych sytuacjach kolej zapewnia swoim pasażerom inne środki transportu, takie jak np. taksówki. Ma to miejsce, jeśli planowany czas przyjazdu przypada między północą a 5 rano, a spodziewane opóźnienie na stacji docelowej wynosi co najmniej 60 minut, lub jeśli ostatnie zaplanowane połączenie w danym dniu zostało odwołane, a do stacji docelowej nie można już dotrzeć przed północą bez taksówki. 

Jeśli kolej tego nie zrobi – na przykład głęboko w nocy – możesz wziąć taksówkę na własną rękę, a następnie mogą ubiegać się o zwrot kosztów od kolei. Maksymalna kwota rekompensaty za taksówkę wynosi 120 euro.

Jeśli kontynuowanie podróży tego samego dnia jest niemożliwe lub nieuzasadnione z powodu odwołania, lub opóźnienia pociągu, kolej musi zapewnić Ci nocleg lub zwrócić „uzasadnione koszty zakwaterowania” w późniejszym terminie. Zasadniczo pasażerowie muszą jednak priorytetowo traktować nocleg oferowany przez kolej przed samodzielnym poszukiwaniem hotelu.  

Co z opóźnieniami pociągów a dotarciem do miejsca pracy? 

Pracownik ponosi tak zwane ryzyko podróży. Musi zatem dołożyć wszelkich starań, aby dotrzeć do pracy na czas. Może to oznaczać np. podróż do pracy samochodem zamiast, jak zwykle, pociągiem. 

Utrudnienia, które można przewidzieć – takie jak strajk – muszą być brane pod uwagę przez pracownika. Na przykład, pracownik musi wyjechać wcześniej lub przeznaczyć więcej czasu na objazd, ale jeśli i tak się spóźni, może to mieć konsekwencje w świetle prawa pracy. Istnieją jednak wyjątki. Na przykład pracownik  nie musi rozpoczynać podróży do pracy dzień wcześniej i nocować w hotelu, aby stawić się na czas. Nie musi również płacić za przejazd taksówką, którego koszt jest całkowicie nieproporcjonalny do wynagrodzenia.  

Czy pracownicy mają prawo do pracy z domu z powodu strajku? 

Jeśli dojazd do pracy jest szczególnie utrudniony z powodu strajków lub demonstracji, praca z domu może mieć sens. Nie istnieje jednak „prawo do pracy z domu”. Praca z domu wymaga zgody pracodawcy, ale z drugiej strony pracodawca nie może jednostronnie ustalić, że jego pracownicy muszą pracować z domu. Praca w domu jest zatem możliwa tylko za obopólną zgodą. Inną opcją jest wzięcie urlopu lub wykorzystanie wypracowanych nadgodzin. Warto zawsze porozmawiać z pracodawcą, aby znaleźć odpowiednie rozwiązania. 

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!