Dla nich zbieranie grzybów w Niemczech skończyło się mandatem
Historia jakich wiele – dwóch mężczyzn ze Szwajcarii musiało ostatnio zapłacić 900 euro grzywny w Badenii-Wirtembergii po tym, jak służby złapały ich z dziewięcioma kilogramami borowików w samochodzie. Co wydarzyło się potem? Celnicy zostawili im dwa kilogramy, resztę zarekwirowali, a na pożegnanie wręczyli mandat. Dla tej dwójki zbieranie grzybów w Niemczech okazało się niezwykle drogą rozrywką.
Wcale nie musiało tak jednak być. Aby nie martwić się o mandaty podczas zbierania grzybów, trzeba po prostu wiedzieć, gdzie jest to dozwolone, a gdzie nie.
Gdzie można zbierać grzyby w Niemczech?
Regulacje w tym zakresie znajdują się w poszczególnych ustawach dotyczących lasów krajowych (Landeswaldgesetze – LWaldG). W nich każdy land może ustanowić własne wytyczne, których obywatele muszą przestrzegać. Ogólnie rzecz biorąc, za zbieranie grzybów w Niemczech grozi kara pieniężna, jeśli wejdziesz do obszaru lasu, do którego nie masz wstępu. Zazwyczaj zakazy obejmują:
- rezerwaty przyrody i ptactwa,
- obszary, do których wstęp jest wzbroniony za pomocą znaków lub ogrodzeń; oraz
- grunty leśne lub tereny łowieckie.
W Niemczech występuje bardzo duża populacja dzikiej zwierzyny. Dziki, jelenie i daniele często żywią się pąkami młodych drzew liściastych, dlatego tereny, które mają się zregenerować z tzw. dzikich zgryzów, są często ogrodzone. Grozi Ci tu grzywna za zbieranie grzybów.
Tak wysoka jest grzywna za grzybobranie
Niektóre landy w swoich ustawach o lasach krajowych zapisały wysokie grzywny za grzybobranie w Niemczech. Poniżej znajduje się lista kar nakładanych przez niektóre z nich, które maksymalnie mogą grozić w przypadku zbierania dużych ilości grzybów:
- Badenia-Wirtembergia: do 2.500 euro, do 10.000 euro w szczególnie ciężkich przypadkach,
- Berlin: do 10.000 euro,
- Brandenburgia: do 20 000 euro,
- Meklemburgia-Pomorze Przednie: do 7500 euro,
- Turyngia: do 2500 euro,
- Nadrenia-Palatynat: do 2.500 euro, do 10.000 euro w szczególnie ciężkich przypadkach,
- Saksonia do 2500 euro, do 10.000 euro w szczególnie ciężkich przypadkach.
Należy pamiętać, że każdą sprawę władze rozstrzygają indywidualnie. Wyżej wyszczególnione mandaty są najwyższymi możliwymi kwotami. W związku z tym mogą one również być niższe.
Nie ryzykuj podczas grzybobrania w Niemczech
Zasadniczo, w poszukiwaniu pysznego przysmaku z lasu, trzeba postawić na zdrowy rozsądek. Zadaj sobie pytania – czy teren jest ogrodzony? Czy są to głównie bardzo młode drzewa? Czy są jakieś znaki zakazujące wstępu? Jeśli nie, tutaj z reguły możesz zbierać grzyby, bez obawy o mandaty.
Zwróć też uwagę na ilość zbieranych grzybów. Ustawy często mówią o „małej ilości”, której jednak nie określają dokładnie. Zebranie do jednego kilograma grzybów na osobę jest w większości przypadków niekarane.
W przypadku większych zbiorów lepiej uzyskać zezwolenie na zbiórkę w odpowiednim urzędzie ochrony przyrody. Wiele gmin udostępnia informacje w formie ulotek na swoich stronach internetowych, na których znajdziesz dokładne ilości i chronione gatunki grzybów, których nie wolno zbierać lub których zbieranie jest ograniczone w Niemczech.
Które grzyby można zbierać w Niemczech?
Federalne rozporządzenie w sprawie ochrony gatunków (BArtschV) przewiduje w § 2 ust. 1 stanowi, że:
- borowiki,
- wszystkie gatunki pieprznika,
- siatkoblaszek maczugowaty,
- mleczajowiec smaczny,
- wszystkie rodzime gatunki koźlarzy,
- jak i smardze
możesz zbierać jedynie w niewielkich ilościach. W przeciwnym razie ryzykujesz sporym mandatem za zbieranie grzybów.
Źródło: bussgeldkatalog