Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Czy szef może mnie zwolnić za posiadanie fałszywego paszportu szczepieniowego?

Praca w Niemczech

Kto przedstawi w pracy fałszywe zaświadczenie o zaszczepieniu, musi spodziewać się poważnych konsekwencji.

Od 24 listopada przedłożenie fałszywego zaświadczenia o zaszczepieniu lub nieprawdziwego wyniku testu na koronawirusa jest w Niemczech karalne. Oznacza to, że pracodawcy mogą wyciągać poważne konsekwencje od nieuczciwych pracowników. Te sięgają nie tylko natychmiastowych zwolnień, lecz także doniesień o dokonaniu przestępstwa.

Czy przedłożenie fałszywego zaświadczenia o zaszczepieniu jest karalne?

Tak. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, lecz przedłożenie nieprawdziwego zaświadczenia o przetestowaniu lub zaświadczeniu jest karalne. Korzystanie z fałszywych dokumentów, by wejść do miejsca pracy, restauracji i sklepu może wiązać się nawet karą pozbawienia wolności na 1 rok.

Czy szef może mnie zwolnić z powodu przedłożenia fałszywego paszportu covidowego?

Tak. Jeśli pracownik okaże w zakładzie fałszywy dokument zaszczepienia lub przetestowania, może to być powodem natychmiastowego wypowiedzenia umowy o pracę. Do tego szansa, że oszustwo wyjdzie na jaw, jest bardzo wysoka. Firmy mają bowiem wiele możliwości kontroli certyfikatów.

Co jeśli moje oszustwo wyjdzie na jaw?

Kto ma szczęście i miał dotychczas dobry stosunek z szefem, może otrzymać jedynie naganę. Większość oszustów musi przygotować się jednak na surowe konsekwencje. Bardzo możliwe jest natychmiastowe wypowiedzenie umowy o pracę. Do tego osoba winna zakończeniu stosunku pracy nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Firma może także złożyć na byłego pracownika doniesienie.

Czy szef może mnie zwolnić przy podejrzeniu przedłożenia fałszywego certyfikatu covidowego?

Tak. Nawet to jest możliwe. Może to mieć miejscy w sytuacji gdy przykładowo, pracownik od miesięcy jasno deklaruje się jako przeciwnik szczepienia na koronawirusa, a od wprowadzenia zasady 2G od razu ma zaświadczenie o pełnym zaszczepieniu. Do zwolnienia wystarczy wtedy uzasadnione podejrzenie oszustwa.

Co, jeśli szef poprosi mnie na rozmowę?

Warto przygotować się do takiej rozmowy. Należy pamiętać, że nie trzeba odpowiadać na każde pytanie pracodawcy od razu. Przy groźbie zakończenia stosunku pracy, warto przemyśleć zalety i wady całej sytuacji.

Co mogę zrobić jako pracownik zwolniony za podejrzenie przedłożenia fałszywego certyfikatu covidowego?

W takiej sytuacji zwolniony pracownik może złożyć pozew w sądzie pracy i sprawdzić, czy zwolnienie było zgodne z prawem. Na to jest jednak tylko 3 tygodnie czasu.

Źródło: focus

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.