Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

To mówi prawo

Czy w Niemczech trzeba wykorzystać urlop przed końcem roku?

Niemieckie prawo urlopowe

Co zrobić, gdy z końcem roku pracownikowi pozostają dni urlopowe? Czy te przepadają? A może przechodzą na kolejny rok?

W niemieckim prawie urlopowym Bundesurlaubsgesetz zapisano, że urlop powinien zostać wykorzystany w bieżącym roku kalendarzowym, inaczej przepadnie.

Jednak prawnik specjalizujący się w prawie pracy, Johannes Schipp podkreśla, że sytuacja nie jest jednak tak prosta. W 2018 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości zadecydował bowiem, że pracodawca musi zadbać o to, by pracownik rzeczywiście wykorzystał swój urlop.

Podczas gdy kiedyś niewykorzystany urlop automatycznie przepadał, dzisiaj pracodawca musi zadziałać, by pracownik wykorzystał swoje dni wolne. Do tego należy przypomnienie o tym, że urlop przepadnie, jeśli nie zostanie wykorzystany.

Kiedy urlop nie przepada?

Okazuje się jednak, że możliwe jest przeniesienie dni urlopowych na kolejny rok. Przykładowo, gdy z końcem roku firma otrzymuje duże zlecenie. W takiej sytuacji pracodawca może zabronić pracownikom pójścia na urlop. Wtedy pozostałe dni będą mogły zostać wykorzystane do 31 marca kolejnego roku.

Prawo przewiduje także kolejną możliwość: Gdy pracownik nie może wykorzystać urlopu ze względu na stan chorobowy. Wtedy pracownik może wykorzystać wolne dni do 31 marca. Jeśli to dalej nie jest możliwe ze względu na chorobę, prawo do wykorzystania urlopu zostanie wydłużone do 31 marca kolejnego roku.

Źródło: n-tv

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 15 maja, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!