W niemieckim prawie urlopowym Bundesurlaubsgesetz zapisano, że urlop powinien zostać wykorzystany w bieżącym roku kalendarzowym, inaczej przepadnie.
Jednak prawnik specjalizujący się w prawie pracy, Johannes Schipp podkreśla, że sytuacja nie jest jednak tak prosta. W 2018 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości zadecydował bowiem, że pracodawca musi zadbać o to, by pracownik rzeczywiście wykorzystał swój urlop.
Podczas gdy kiedyś niewykorzystany urlop automatycznie przepadał, dzisiaj pracodawca musi zadziałać, by pracownik wykorzystał swoje dni wolne. Do tego należy przypomnienie o tym, że urlop przepadnie, jeśli nie zostanie wykorzystany.
Kiedy urlop nie przepada?
Okazuje się jednak, że możliwe jest przeniesienie dni urlopowych na kolejny rok. Przykładowo, gdy z końcem roku firma otrzymuje duże zlecenie. W takiej sytuacji pracodawca może zabronić pracownikom pójścia na urlop. Wtedy pozostałe dni będą mogły zostać wykorzystane do 31 marca kolejnego roku.
Prawo przewiduje także kolejną możliwość: Gdy pracownik nie może wykorzystać urlopu ze względu na stan chorobowy. Wtedy pracownik może wykorzystać wolne dni do 31 marca. Jeśli to dalej nie jest możliwe ze względu na chorobę, prawo do wykorzystania urlopu zostanie wydłużone do 31 marca kolejnego roku.
Źródło: n-tv