Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Dowód ubezpieczenia społecznego w Niemczech – najważniejsze informacje

Każdy pracownik pozostający w stosunku pracy wymagającym ubezpieczenia społecznego otrzymuje tzw. Sozialversicherungsausweis. Wystawia go podmiot odpowiedzialny za ubezpieczenie emerytalne i wysyła do osoby ubezpieczonej czyli Ciebie.

Dowód ubezpieczenia w RFN – wniosek i proces wydawania

Zasadniczo nie musisz samemu wnioskować o Sozialversicherungsausweis. Jeśli tylko przyjmiesz posadę i wkroczysz do życia zawodowego w Niemczech – obojętnie czy w formie drobnego etatu czy też regularnego stosunku pracy – zostajesz zameldowany przez pracodawcę w jednej z kas chorych (Krankenkasse) bądź w tzw. Minijobzentrale (odpowiedzialny urząd meldunkowy), które to wnioskują u ubezpieczyciela o numer Twojego ubezpieczenia.

Zgodnie z powyższym wniosek o dowód ubezpieczenia składa za Ciebie kasa chorych bądź urząd a dosyła go ubezpieczyciel. Cały proces trwa z reguły około 4 tygodni i po tym czasie najpóźniej powinieneś otrzymać dokument. Dowód, celem jednoznacznej identyfikacji, zawiera wszystkie najważniejsze dane osobowe jak imię i nazwisko a także nazwę ubezpieczyciela oraz przede wszystkim numer ubezpieczenia.

Z jednej strony Sozialversicherungsausweis zaświadcza o partycypowaniu w systemie ubezpieczeń społecznych w Niemczech a z drugiej strony zapobiega nielegalnemu zatrudnieniu oraz niezgodnemu z prawem poborowi świadczeń socjalnych.

Sozialversicherungsausweis – czy muszę go stale mieć przy sobie?

Pomimo tego, że dowód ubezpieczenia to zasadniczo dokument identyfikacyjny nie musisz go mieć stale przy sobie. Obowiązek posiadania (tzw. Mitführungspflicht), który w przeszłości dotyczył pracowników związanych z np. branżą budowlaną czy przemysłem mięsnym, został zniesiony w 2009 roku.

Przy zmianie pracodawcy nie jesteś zobowiązany do wnioskowania o nowy dowód ubezpieczenia. Musisz jedynie przedłożyć go nowemu szefowi tak by firma przelewała składki na właściwe konto. Dotyczy to części pracodawcy oraz pracowniczej a więc składek na ubezpieczenie na wypadek bezrobocia (Arbeistlosenversicherung), na ubezpieczenie zdrowotne oraz emerytalne.

Ponadto dowód ubezpieczenia jest wymagany w momencie gdy starasz się o świadczenia socjalne, takie jak np. zasiłek dla bezrobotnych (Arbeitslosengeld).

Zgubiłem dowód – co dalej?

Jeśli zgubiłeś dowód ubezpieczenia lub ten stał się nieczytelny powinieneś niezwłocznie złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu w właściwej dla siebie kasie chorych.

Pamiętaj – jeśli posiadasz niezdatny do użytku Sozialversicherungsausweis, musisz oddać go składając wniosek o nowy.

Otrzymanie nowego dokumentu nie wiąże się dla Ciebie z żadnymi dodatkowymi kosztami. Wniosek należy złożyć w formie pisemnej. Nie ma możliwości ubiegania się o niego drogą elektroniczną. Warto jednak odwiedzić stronę internetową swojej kasy chorych, znajdziesz tam gotowe formularze, które wystarczy wydrukować, wypełnić i zanieść do najbliższej placówki.

Uwaga: Nawet jeśli wnioskujesz o nowy dowód ubezpieczenia – Twój numer ubezpieczenia pozostanie nadal taki sam. Ten indywidualnie wygenerowany ciąg cyfr będzie Ci towarzyszyć do końca życia. 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Dostrzegając wysoką jakość swoich usług, coraz częściej szefowie firm z Polski decydują się na działalność gospodarczą na bardzo

Mieszkając w Niemczech nierzadko zdarza się, że na parkingach wielopoziomowych są wyznaczone specjalne miejsca parkingowe dla kobiet. Co niektóry

Osoby zatrudnione np. jako kierowcy czy osoby pracujące na delegacjach w różnych częściach Niemiec często nie posiadają meldunku w

Rok 2017 przyniesie kilka korzystnych zmian w kwestii zeznania podatkowego. Gorzej będą mieć tylko spóźnialscy.

Zobacz jeszcze to!