Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Legalna praca dla opiekunek w Niemczech – dlaczego warto?

opieka niemcy

Niemiecki rynek pracy to jeden z najbardziej chłonnych. Nowi pracownicy potrzebni są niemal przez cały czas. Jednym z obszarów, w których rekrutacja trwa niemal cały czas, jest branża opieki nad osobami starszymi. Niemieccy pracodawcy niezwykle cenią umiejętności polskich pielęgniarek/opiekunek seniorów i proponują im atrakcyjne warunki zatrudnienia i wynagrodzenia. Okazuje się jednak, że zaproponowane warunki pracy nie są tymi idealnymi. Nadal na portalach można znaleźć oferty proponujące tzw. Pracę na czarno. Dlaczego nie warto z nich korzystać?

Bezpieczny wyjazd do pracy za granicę

Wyjazd do pracy za granicę to zawsze ryzyko. Podejmując się go, warto zadbać o własne bezpieczeństwo i komfort. Praca na czarno nawet najlepsza i na najkorzystniejszych warunkach tego niestety nie zapewni. Pracując nielegalnie za zachodnią granicą, będzie się bowiem pozbawionym ochrony i prawnej, i zdrowotnej. W razie wystąpienia problemów czy nieprzewidzianych okoliczności pozostaje się więc samemu i nie można liczyć na pomoc z zewnątrz. Podejmując legalnie zatrudnienie, zawsze ma się oparcie w pracodawcy – agencji opiekunek. Do jej zadań należy m.in. stałe monitorowanie sytuacji na miejscu wykonywania obowiązków, kontakt z opiekunką, wsparcie przy rozwiązywaniu problemów, a w skrajnych sytuacjach zapewnienie powrotu do kraju lub nowej pracy.

Legalna praca w Niemczech to jednak nie tylko pomoc ze strony agencji, ale także zabezpieczenie w obszarze ubezpieczenia zdrowotnego, emerytalnego. Warto też pamiętać, że pracownika zatrudnionego na legalniej umowie w Niemczech chroni szereg przepisów prawa mówiących m.in. o wymiarze urlopu, czasie pracy itp.

Gdzie znaleźć legalną pracę opiekunki w Niemczech?

Wbrew pozorom znalezienie legalnej i dobrej pracy w Niemczech jako opiekunka seniora nie jest trudne. Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech dostępne są, chociażby na opieka.felizajob.pl. Gwarantują one zatrudnienie w oparciu o umowę, jasne warunki współpracy oraz dopełnienie wszystkich kwestii formalno-prawnych. W praktyce dla opiekunki oznacza to, że oprócz umowy otrzymuje kartę EKUZ, ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech, opłacone składki ZUS i wiele innych benefitów.

Ile kosztuje znalezienie legalnej pracy w Niemczech?

Wiele opiekunek rezygnuje z pomocy agencji pośrednictwa pracy, bojąc się o koszty. Pogląd, że agencji trzeba zapłacić za znalezienie zatrudnienia, funkcjonuje od wielu lat, jednak jest mitem. Legalnie działający pośrednicy nigdy nie pobierają wynagrodzenia za znalezienie pracy klientowi, a jedynie za usługi dodatkowe. Wykaz tych, które mogą być płatne, bez problemu można znaleźć w odpowiedniej ustawie.

/Materiał partnera/

 

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Oprócz ustawowej płacy minimalnej istnieje w Niemczech również pojęcie branżowej płacy minimalnej. Jest ona negocjowana przez związki zawodowe

Przedsiębiorca może motywować swoich pracowników dzięki dodatkowym bonusom. Jednorazowe premie (tzw. Einmalzahlung) to dobry i łatwy sposób na budowanie przywiązania

28 kwietnia wchodzą w życie zmiany w ustawie nowelizacyjnej kodeksu ruchu drogowego.

Od 1 stycznia 2024 roku ustawowa płaca minimalna w Niemczech wynosi 12,41 euro za godzinę. Kto otrzymuje płacę minimalną, jakie

Zobacz jeszcze to!