Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Niemcy: Błędy, za które płaci pracownik

Mała pomyłka może w wielu zawodach wiele kosztować. Wyrządzone szkody pokrywa z reguły pracownik, jednak nie jest to regułą. Kiedy odpowiedzialność spada na pracownika? Kiedy musi zapłacić za swój błąd z własnej kieszeni?


Wszędzie zdarzają się pomyłki, jednak kto ponosi odpowiedzialność, kiedy dochodzi do szkód? W stosunku pracy uzależnione jest to od wielkości błędu oraz tego, kim jest osoba poszkodowana, a może nią być pracodawca, inny pracownik, klient lub osoby trzecie.

Szkoda wyrządzona firmie – częściowa odpowiedzialność pracownika

Ogólnie rzecz biorąc, z odpowiedzialnością za szkody wyrządzone w miejscu pracy ponosimy odpowiedzialność tak samo, jak w życiu prywatnym, czyli zgodnie z zasadą – „każdy jest odpowiedzialny za to, co robi“. Federalny Sąd Pracy zdecydował jednak o ograniczeniu odpowiedzialności pracownika, ponieważ do wielu wypadków nie dochodzi wyłącznie z jego winy.

Ograniczona odpowiedzialność (beschränkte Haftung)

Jeżeli błąd pracownika spowodował szkody w firmie, ponosi on za nie ograniczoną odpowiedzialność. Chodzi na przykład o spowodowanie wypadku samochodem firmowym. Prawo opracowało system przenoszenia odpowiedzialności na pracownika uzależniony od wielkości popełnionego błędu.

Nieostrożność (Fahrlässigkeit)

Skutki drobnej nieostrożności nie wiążą się z konsekwencjami. W przypadku średniej nieostrożności pracownik ponosi tylko częściową odpowiedzialność. Jeżeli jednak doszło do znacznej nieostrożności, złamania zasad itp., pracownik ponosi pełną odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę.

Uszczerbek na zdrowiu (Personenschäden)

Z reguły pracownik nie ponosi odpowiedzialności za szkody wyrządzone swoim współpracownikom, o ile nie powstały umyślnie. Koszty pokrywa ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Źle wykonana praca

Za szkody wyrządzone osobom trzecim w wyniku niedbale lub błędnie wypełnionych obowiązków przez pracownika odpowiada firma.

Odpowiedzialność deliktowa (deliktische Haftung)

Inaczej sprawa wygląda w przypadku odpowiedzialności deliktowej. Kiedy pracownik wyrządzi umyślnie lub w wyniku nieostrożności szkodę na zdrowiu lub mieniu osób trzecich, ponosi za nią odpowiedzialność. Za przykład może posłużyć wypadek spowodowany przez źle zabezpieczone rusztowanie budowlane. Odpowiedzialność deliktowa dotyczy zarówno przedsiębiorstwo, jak i pracownika – przestrzegają eksperci. W przypadku wypłacania odszkodowania, pracownik może odwołać się u pracodawcy. Taki krok ma jednak tylko sens, jeżeli do wypadku nie doszło przez nieostrożnie wykonywaną pracę.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w przypadku szkody powstałej w związku z prowadzeniem działalności (Betriebshaftpflichtversicherung)

To ubezpieczenie pokrywa szkody wyrządzone osobom trzecim. Posiada jednak pewne granice – na przykład nie dotyczy szkód wyrządzonych umyślnie. Natomiast te powstały na skutek znacznej nieostrożności przejmuje tylko wtedy, gdy tak ustalono w umowie.

 

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Podatnicy, którzy otrzymują z urzędu skarbowego decyzję podatkową (Steuerbescheid), koniecznie powinni ją gruntownie zweryfikować. Wiele wydanych decyzji zawiera bowiem błędy.

Spektrum ubezpieczeń na życie jest ogromne. Podczas gdy nowe ubezpieczenia szybko przynoszą straty, stare umowy generują zyski. Kluczem

Nawet dzieci posiadają w Niemczech numer identyfikacji podatkowej. Po co pociechom jednak Steuer-ID?

Niezależnie od tego czy korzystasz z samochodu czy z rowery służbowego – zasady rozliczania podatku są takie

Zobacz jeszcze to!