Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Praca w Niemczech

Niemcy to raj dla osób poszukujących dobrze płatnego zarobku, ale ten wysoce wyspecjalizowany rynek pracy też ma swoje problemy – ubolewa bowiem z powodu coraz bardziej dotkliwego braku fachowców. Okazuje się bowiem, że ponad 70 procent niemieckich przedsiębiorstw, które słyną z tego, że są nowoczesne i innowacyjne, cierpi na brak specjalistów.


Pracodawcy coraz częściej się zastanawiają, w jaki sposób pozyskać odpowiednich pracowników dla swojej firmy, a wykwalifikowani pracownicy, znając swoją wartość na niemieckim rynku pracy, przebierają w ofertach. Dlatego w niniejszym materiale postanowiliśmy przedstawić ranking najlepszych pracodawców sporządzony przez tygodnik „Focus”. Ciekawi Was, które z branż znalazły się na podium, a które zbliżyły się do niego, a także co czyni przedsiębiorcę idealnym pracodawcą oraz w których rejonach Niemiec wasze wynagrodzenie będzie najwyższe? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie poniżej.

Top 10 najlepszych pracodawców

Aby wyodrębnić najlepsze niemieckie firmy, zbadano 820 dużych spółek zatrudniających co najmniej 1000 pracowników. W pierwszej kolejności kwalifikowano pracodawców na podstawie zamieszczonych w internecie opiniotwórczych komentarzach, recenzji na portalach internetowych, ustnych wypowiedzi pracowników oraz przyznanych nagród. Następnie przeprowadzono ankietę pośród 6300 pracowników z 17 branż, jak oceniają swoich pracodawców. Mogli wydać słowny werdykt na temat firmy, w której byli zatrudnieni, mogli wyrazić również swoje zdanie na temat przedsiębiorstw, które były związane z ich fachem. Przeprowadzone badania wykazały, iż trzy pierwsze miejsca, poczynając od trzeciego wzwyż, zajęły koncerny motoryzacyjne: Audi, BMW i Volkswagen. W poniższej tabeli przedstawiamy 10 najlepszych pracodawców:

Miejsce

Pracodawca

Liczba pracowników
w Niemczech

1

Volkswagen

248 400

2

BMW

76 900

3

Audi

50 100

4

Porsche

14 100

5

Airbus

10 000

6

BASF

50 000

7

Siemens

119 000

8

Daimler

166 900

9

Bayer

35 800

10

SAP

16 700

Źródło: Focus

Dlaczego aż 3 pierwsze miejsca zajmują firmy motoryzacyjne? Otóż marki samochodowe należą do najbardziej pożądanych i rozchwytywanych w świecie, w parze za tym idzie świadomość, iż pracownicy kochają swoją pracę i z wielką pasją i zamiłowaniem poświęcają się jej.

Ranking 379 najlepszych

Przeprowadzony przez czasopismo „Focus” ranking najlepszych przedsiębiorstw nie ograniczał się do jakiejś szczególnej grupy wiekowej oraz uwzględniał wszystkie hierarchie w społeczeństwie. Wynikiem końcowym tak przeprowadzonej ankiety była pochwała dla 379 przedsiębiorców w Niemczech, którym ich pracownicy wystawili pozytywną i zadowalającą opinię.

Koszty zatrudnienia pracownika w Niemczech na tle innych krajów Europy

To tyle, jeżeli chodzi o najlepszych pracodawców. Jednak czy mimo chłonnego rynku pracy Niemcy nadal są krajem, w którym najlepiej się zarabia? Jak plasują się koszty pracy w porównaniu z innymi krajami Unii? Według danych „Deutsche Welle” Niemcy pod względem kosztów pracy kształtują się pośród 27 krajów na 8. pozycji. Na pierwszym miejscu pod tym względem plasuje się Szwecja. Także u sąsiadów Niemiec: Francji, Belgii, Danii i Holandii koszty pracy są wyższe. Z kolei najmniej praca kosztuje w Bułgarii, Polska także zajmuje jedno z końcowych miejsc.
Koszty pracy można nazwać mianem łącznego obciążenia ponoszonego przez pracodawcę w chwili zatrudnienia pracownika i jego dalszej „kariery” w danym przedsiębiorstwie. Koszty pracy ponoszone przez pracodawcę to między innymi wynagrodzenie brutto oraz dodatkowe pozapłacowe obciążenia pracodawcy, tj. połowa składek na ubezpieczenia rentowe i emerytalne i na wypadek bezrobocia.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.