Czasami przychodzi czas na zmiany. Wtedy trzeba znaleźć nowe zatrudnienie. Najpierw należy jednak pożegnać się z dawną pracą. W pierwszej kolejności trzeba więc złożyć wypowiedzenie, a z tego szef nie koniecznie będzie zadowolony.
Co zrobić, gdy po złożeniu wypowiedzenia umowy, pracodawca nie reaguje?
Wypowiedzenie umowy to jednostronne wymagające dojścia do adresata oświadczenie woli. Oznacza to, że pracownik sam oświadcza swoje wypowiedzenie. Musi jednak dopilnować, by pracodawca otrzymał dokument osobiście do rąk. Więcej potwierdzać nie musi.
Lepiej poprosić o potwierdzenie
Pracownicy powinni dla swojego dobra zważać uwagę na to, by szef podpisał otrzymanie wypowiedzenia umowy. Jeśli tego nie chce zrobić, pracownik powinien zapewnić sobie to potwierdzenie w inny sposób.
W ten sposób zatrudniony może później dowieść, że złożył dokumenty oraz kiedy to zrobił. Najlepiej wysłać je listem poleconym lub tzw. Einwurfeinschreiben, czyli listem poleconym z potwierdzeniem doręczyciela, że wrzucił przesyłkę do skrzynki czy skrytki pocztowej adresata. Możliwe jest także potwierdzenie dostarczenia dokumentów poprzez świadków.
Jest to ważne, jeśli miałoby dojść do konfliktu w trakcie zakończenia stosunku pracy. Jeśli będą istniały bowiem dowody, że pracownik dotrzymał okresu wypowiedzenia umowy, może mieć nawet prawo do odszkodowania. Pracodawca mógł bowiem w takiej sytuacja twierdzić, że zatrudniony nie dotrzymał okresu wypowiedzenia, przez co firma nie ukończyła ważnego projektu w terminie.