Odkąd do wykonania przelewu niezbędny jest tylko numer konta nadawcy i adresata, wykonywanie pisemnych przelewów wykazuje ogromną lukę pod względem bezpieczeństwa. Jeżeli przestępcy znają numer IBAN, mogą bez problemu przelać pieniądze na swoje konto.
Jak konsumenci mogą bronić się przed oszustwem podczas wypełniania polecenia przelewu?
1. Skorzystaj z bankowości internetowej
Federalny Związek Banków przekonuje, że do oszustw podczas dokonywania przelewów dochodzi bardzo rzadko, radzi jednak konsumentom przestawienie się na bankowość internetową. W sumie mieszkańcy Niemiec wysyłają rocznie 750 mln. przelewów za pomocą pisemnego polecenia przelewu, a 6 mld. online.
2. Uważaj na swój numer rachunku bankowego
Szczególnie korzystając z pisemnego polecenia przelewu klienci bardzo bezmyślnie obchodzą się ze swoimi danymi. Aby chronić konsumentów przed oszustwami, wiele banków zlikwidowało kosze na śmieci w swoich placówkach, ponieważ często znajdowano w nich polecenia przelewów. Każdy miał do nich dostęp. Banki zaznaczają jednak, że przy dużych kwotach dokładnie przyglądają się poleceniom przelewu i porównują podpisy.
3. Poproś bank, by nie wykonywał już pisemnych przelewów
Ochrona konsumentów radzi, by zgłosić w banku, aby nie wykonywał już pisemnych poleceń przelewów w Twoim imieniu. Zaleca się również sprawdzanie historii transakcji co kilka dni, by w razie nieprawidłowości zaraz poinformować o nich bank.
Kto ponosi odpowiedzialność, jeżeli dojdzie do oszustwa?
Eksperci są zdania, że klienci banków są chronieni przez prawo. W przypadku odwołanego przelewu, bank musi zwrócić klientowi jego pieniądze.
Wiele niemieckich banków i kas oszczędnościowych powołuje się na paragraf 676 b punkt 2 Kodeksu Cywilnego (Bürgerliches Gesetzbuch, BGB), który mówi, że klienci mają prawo reklamacji zaksięgowanego przelewu przez trzynaście miesięcy od jego wykonania. Jeżeli przelew nie został potwierdzony przez poszkodowaną osobę, bank jest zobowiązany do zwrotu przelanych pieniędzy.
Dlaczego banki nie przyglądają się bacznie poleceniu przelewu?
Banki są zobowiązane do szybkiego księgowania przelewów na terenie Europy. Wiele instytucji obiecuje przelanie pieniędzy w zaledwie kilka godzin. Zgodnie z Kodeksem Cywilnym (paragraf 675, punkt 1) banki potrzebują w tym celu tylko prawidłowego numeru IBAN. Nie muszą zwracać uwagi na tytuł i datę przelewu oraz imię i nazwisko.