Historia dwóch pijanych pracowników niemieckiego BMW zatacza coraz to szersze kręgi. Z tej okazji przypominamy o zasadach dotyczących konsumpcji alkoholu w miejscu pracy.
Czy spożywanie alkoholu w miejscu pracy jest dozwolone?
Okazuje się, że zasadniczo takiego zakazu nie ma. Z drugiej strony należy pamiętać, że obowiązują jednak pewne zasady. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy swoim pracownikom. Mówi o tym jasno niemiecki kodeks pracy. Innymi słowy, pracodawca może wprowadzić w swojej firmie zakaz picia alkoholu.
Warto również pamiętać o tym, że przychodząc pijanym do pracy lub pijąc na umór w miejscu pracy, przekraczamy czasem bezpowrotnie granicę prawa bowiem zgodnie z federalnym sądem pracy, pracownik nie może spożywać alkoholu bezpośrednio przed przyjściem do zakładu oraz w miejscu pracy, jeśli tylko zachodzi podejrzenie, że mogłoby to wpłynąć na wykonywaną przez niego pracę.
Absolutny zakaz obowiązuje zgodnie z powyższym tylko dla ściśle określonych grup zawodowych takich jak operatorzy żurawia, lekarze, piloci etc.
Gdzie leży granica?
Tam gdzie nie obowiązuje absolutny zakaz spożywania alkoholu, pracownicy mogą co prawda pić, ale nie mogą się upijać. Konsumpcja alkoholu nie może bowiem się odbijać na wykonywanej pracy.
Z drugiej strony w firmach, gdzie obowiązuje wspomniany zakaz, przepisy muszą być przestrzegane. Łatwo więc się narazić nawet poprzez wypicie kieliszka szampana.
Picie w trakcie przerwy – dozwolone czy nie?
Zgodnie z wyżej przytoczonymi regulacjami, spożywanie alkoholu w trakcie przerwy jest dozwolone. Należy jednak zachować przy tym umiar.
Co ciekawe, jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę, pracownicy mogą wspólnie konsumować alkohol. Koniec końców wspólna konsumpcja ma miejsce w godzinach pracy.
Zwolnienie albo nagana za konsumpcję alkoholu – co może pracodawca?
Pracodawca może cię zwolnić, jeśli tylko przekroczyłeś granicę i najzwyczajniej w świecie za dużo wypiłeś. W zależności od przypadku w grę wchodzi również wcześniejsza nagana lub upomnienie. W przypadku osób uzależnionych zwolnienie w związku z zachowaniem (niem. verhaltensbedingte Kündigung) jest niedozwolone.
Jak pracodawca może sprawdzić, czy pracownik jest pijany?
Odpowiedź wydaje się oczywista – przy pomocy alkomatu. Jednak na takie rozwiązanie sprawy musi zgodzić się pracownik, który zostanie poproszony o “dmuchanie”. Pracodawca nie może zmusić podwładnego do badania. Z drugiej strony za dowód na to, że pracownik jest pijany wystarczy potwierdzenie ze strony innych zatrudnionych, że dana osoba konsumowała alkohol w miejscu pracy.
Czy automat z piwem lub szampanem, oznacza, że konsumpcja jest dozwolona?
Jeśli dana firma zaopatrzy się w automat, do którego mają dostęp pracownicy mogłoby to być odebrane jako ciche przyzwolenie na picie alkoholu w pracy, oczywiście z umiarem. Sprawa nie jest jednak taka prosta. Pod uwagę należy wziąć postanowienia zakładowe oraz zakazy obowiązujące dla danych grup zawodowych. Innymi słowy, sam dostęp do alkoholu nie oznacza więc, że można go konsumować.
Co się dzieje, gdy pijany pracownik spowoduje wypadek?
W przypadku wypadku będącym bezpośrednim skutkiem konsumpcji alkoholu sądy pracy zwykle biorą pod uwagę o skalę zaniedbania oraz ilość spożytego alkoholu. Warto pamiętać, że dochodzi również do wypadków przy pracy, które nie są bezpośrednio spowodowane spożyciem, mimo, że pracownik sięgnął po alkohol. Dlatego w znakomitej większości przypadków takie sprawy są rozwiązywane przed sądem.
Kto odpowiada za zniszczenia lub straty, spowodowane przez pijanego pracownika?
Jeśli pijany pracownik coś popsuje, jego odpowiedzialność rośnie wraz z ilością alkoholu, którą spożył. Przy poważnym zaniedbaniu odpowiada tylko i wyłącznie pracownik. Jeśli jednak jego czyn nie przyniósł za sobą poważnych strat, odpowiedzialność może zostać zredukowana przykładowo do 50% lub maksymalnie trzech miesięcznych pensji. Wiele jednak zależy od tego, co się w danym przypadku wydarzyło.