Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Wolne z tytułu mrozów?

Zima dotarła do Niemiec – 10 kresek poniżej zera to nie przelewki. Na północy i wschodzie kraju mróz jest tak duży, że nie czuje się palców. Czy można mieć z tego tytułu wolne od pracy lub szkoły?

 
Tak i nie. Jeżeli z powodu złej pogody popsuje się szkolne ogrzewanie albo śnieg uniemożliwi do niej dojazd, zajęcia rzeczywiście mogą zostać odwołane. Sama zimowa aura nie jest jednak wystarczającym powodem, by zrobić uczniom wolne. 
 
A jak to wygląda z pracą? Rozporządzenie w sprawie miejsc pracy mówi o tzw. „dopuszczalnej dla zdrowia temperaturze pokojowej”. W biurze wynosi ona 19-20 stopni. Osoby pracujące w magazynach, gdzie panują przeciągi, oraz robotnicy drogowi muszą otrzymać odpowiednie ubranie zimowe. Poza tym, pracodawca musi zorganizować miejsce, w którym można się ogrzać. 
 
Pracownicy mają jednak obowiązek punktualnego wstawienia się w pracy niezależnie od warunków pogodowych oraz strajków. W praktyce oznacza to wcześniejsze wstawanie i skorzystanie z odpowiednich środków transportu. W przypadku spóźnień szef może zażądać odpracowania straconego czasu. Jeżeli jest to niemożliwe, może nawet zmniejszyć wynagrodzenie. 
 
 
Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.