Zbliża się lato, okres urlopowy. Niektórzy planowali swoje wolne już od miesięcy. Pracodawca zgodził się na urlop. A tu nagle zmiana planów. Czy zatrudniony może na krótko przed rozpoczęciem urlopu jednak z niego zrezygnować? Raz przydzielony urlop wiąże obie strony umowy i może zostać zmieniony lub zniesiony tylko, gdy obie strony się na to zgodzą. Oznacza to, że pracownik sam nie może podjąć decyzji o przesunięciu wolnego. Musi poprosić o zgodę pracodawcę.
Zasadniczo w roku kalendarzowym pracownik musi wykorzystać wszystkie dni urlopowe przypadające na dany rok. Wyjątkiem są dni wolne, które zostały przeniesione. Jednak tylko, gdy u pracodawcy został złożony odpowiedni wniosek. Powodem takiej zmiany mogły być przyczyny zakładowe czy prywatne. Kto chce więc przenieść do nowego roku pozostałe dni urlopowe, musi zgłosić to pracodawcy.
Jeśli szef się zgodzi, pracownik ma czas do 31 marca kolejnego roku na wykorzystanie zaległego urlopu. Chyba, że umowa o pracę lub zbiorowy układ pracy przewiduje inaczej.
UWAGA! Zasadniczo wypłata pieniędzy za zaległe dni urlopowe nie jest dozwolona! Wyjątkiem jest zakończenie stosunku zatrudnienia!