Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Praca w Niemczech: Czy mogę zmienić datę urlopu?

praca w Niemczech

Zasadniczo niemieckie prawo pracy wymaga, by każdy pracownik wykorzystał liczbę przysługujących mu dni urlopowych. Z tego powodu większość osób planuje swoje dni wolne z wyprzedzeniem. Co, jednak jeśli dojdzie do zmiany planów?

Zbliża się lato, okres urlopowy. Niektórzy planowali swoje wolne już od miesięcy. Pracodawca zgodził się na urlop. A tu nagle zmiana planów. Czy zatrudniony może na krótko przed rozpoczęciem urlopu jednak z niego zrezygnować? Raz przydzielony urlop wiąże obie strony umowy i może zostać zmieniony lub zniesiony tylko, gdy obie strony się na to zgodzą. Oznacza to, że pracownik sam nie może podjąć decyzji o przesunięciu wolnego. Musi poprosić o zgodę pracodawcę.

Zasadniczo w roku kalendarzowym pracownik musi wykorzystać wszystkie dni urlopowe przypadające na dany rok. Wyjątkiem są dni wolne, które zostały przeniesione. Jednak tylko, gdy u pracodawcy został złożony odpowiedni wniosek. Powodem takiej zmiany mogły być przyczyny zakładowe czy prywatne. Kto chce więc przenieść do nowego roku pozostałe dni urlopowe, musi zgłosić to pracodawcy.

Jeśli szef się zgodzi, pracownik ma czas do 31 marca kolejnego roku na wykorzystanie zaległego urlopu. Chyba, że umowa o pracę lub zbiorowy układ pracy przewiduje inaczej.

UWAGA! Zasadniczo wypłata pieniędzy za zaległe dni urlopowe nie jest dozwolona! Wyjątkiem jest zakończenie stosunku zatrudnienia!

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.