Niemieckie prawo przewiduje dla osób pracujących 6 dni w tygodniu urlop w wysokości 24 dni roboczych. W wielu przypadkach, nie tylko pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin lub na tzw. Minijob, ale także pracowników pełnoetatowych, nie odpowiada to rzeczywistym dniom roboczym i konieczne jest indywidualne dopasowanie liczby dni urlopu. Pracodawcy nie mogą jednak po prostu zaokrąglić liczby dni. Co więcej, istnieją szczególne uregulowania dla urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego.
Jak obliczyć prawidłowo wymiar urlopu w Niemczech?
Zgodnie z federalną ustawą o urlopach (niem. Bundesurlaubsegesetz) prawo do urlopu wypoczynkowego dotyczy dni roboczych, przy czym sobota to również dzień roboczy. Aby zatem prawidłowo obliczyć wymiar urlopu w Niemczech, trzeba prawną liczbę dni roboczych przełożyć na faktyczną liczbę dni, kiedy pracownik przychodzi do pracy.
Wzór: całkowity wymiar urlopu jest dzielony przez 6, a następnie mnożony przez liczbę dni roboczych pracownika.
Przykład: 24 dni urlopowe / 6 dni roboczych x 5 faktycznych dni roboczych = 20 dni urlopowych.
Z reguły dni urlopowe wykazywane są w umowie o pracę jako dni robocze. Tym samym potrzeba odliczania dni wolnego odpada.
Obliczanie dni urlopowych w przypadku niepełnego wymiaru pracy
Osobom zatrudnionym w niepełnym wymiarze godzin przysługuje urlop na tych samych warunkach i w takim samym wymiarze, jak pracownikom na pełnym etacie. Prawo rozróżnia jednak pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin, którzy pracują codziennie, i tych, którzy pracują tylko kilka dni w tygodniu.
Wymiar urlopu a praca w niepełnym wymiarze godzin w pięciodniowym tygodniu pracy
Na niepełnym etacie (praca przez 5 dni w tygodniu) obowiązują te same zasady do obliczania wymiaru urlopu, jak w przypadku osób pracujących w pełnym wymiarze godzin. Ponieważ prawo urlopowe zawsze przewiduje zwolnienie od pracy w wymiarze dziennym, fakt, że pracownik pracuje codziennie, ale w niewielkiej liczbie godzin, nie prowadzi do zmniejszenia jego prawa do urlopu (obliczanego w wymiarze dziennym).
Praca w pojedyncze dni tygodnia
W przypadku pracy w niepełnym wymiarze godzin tylko w niektóre dni tygodnia liczba dni urlopu jest dostosowywana w stosunku rzeczywistych dni zatrudnienia do liczby dni roboczych w roku kalendarzowym.
Przykład: Pracownik ma prawo do urlopu na podstawie układu zbiorowego pracy w wymiarze 30 dni roboczych przy pięciodniowym tygodniu pracy, ale pracuje w niepełnym wymiarze godzin przez 2 dni robocze w tygodniu:
30 dni urlopowych / 5-dniowy tydzień pracy x 2 dni robocze = 12 dni urlopu wypoczynkowego.
Wskazówka: 12 dni urlopu wypoczynkowego trzeba liczyć tylko na te dni, kiedy pracownik powinien pracować (np. wtorek i czwartek). Pozostałe dni i tak są wolne. Tym samym pracownik ma łącznie prawo do 6 tygodni urlopu.
Obliczanie dni urlopowych w przypadku urlopu macierzyńskiego
Urlop macierzyński dotyczy wszystkich kobiet pozostających w stosunku pracy – w tym stażystów, pracowników lub pracujących studentek. Zarówno 6 tygodni przed porodem, jak i 8 tygodni po urodzeniu matka nie może pracować. Okresy nieobecności podczas zakazu zatrudnienia wynikających z urlopu macierzyńskiego liczą się jako okres zatrudnienia i nie mogą być wliczane do urlopu wypoczynkowego. Liczba dni urlopowych zostaje zatem zachowana. Zgodnie z prawem pozostałe dni można wybrać od razu po zakończeniu urlopu macierzyńskiego bądź w przyszłym roku.
Urlop wychowawczy – jak obliczyć długość urlopu
W przypadku urlopu wychowawczego wymiar urlopu może zostać zmniejszony właśnie z powodu urlopu rodzicielskiego. Pracodawca może obniżyć płatny urlop przysługujący pracownikowi za rok urlopowy ze stosunku pracy o jedną dwunastą za każdy pełny miesiąc, w którym wykorzystywany jest urlop wychowawczy. Uwaga! Pracodawca koniecznie musi zadeklarować fakt skrócenia urlopu.
Jak obliczyć liczbę dni urlopowych, jeśli niedziela jest regularnym dniem roboczym?
Osoby, które pracują regularnie w niedzielę lub święta, wliczają te dni jako dni robocze i liczą je jako dni wolne od pracy.
Czy pracodawca może skrócić lub odwołać urlop?
Zasadniczo to pracodawca określa okres urlopu. Mimo wszystko powinien, w miarę możliwości, wziąć pod uwagę życzenia pracowników. Pracodawca może zarządzić urlop zakładowy tylko pod pewnymi warunkami.
Po ustaleniu terminu urlopu pracodawca lub pracownik nie może go już cofnąć. Za zgodą obu stron można dokonać jednak zmian. Dotyczy to zarówno zmian wnioskowanych przez pracownika, jak i sytuacji, gdy pracodawca nie jest w stanie udzielić urlopu w określonym czasie z przyczyn operacyjnych.