Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Koniec z poufnością! Tak dowiesz się ile zarabiają koleżanki i koledzy

Od 6 stycznia w Niemczech obowiązuje ustawa o jawności płac. Wyjaśniamy co to dokładnie oznacza i jak sprawdzić ile zarabiają koledzy i koleżanki z pracy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby zatrudnione w Niemczech mogą porównać swoje zarobki, do zarobków koleżanek i kolegów z pracy. Nowe prawo ma na celu zmniejszenie luki płacowej między kobietami a mężczyznami, która kształtuje się obecnie na poziomie 21%.

 

Kto może uzyskać informacje płacowe?

Co ciekawe, ustawa reguluje również jasno, kto i w jakim przypadku może dowiedzieć się ile zarabia dany kolega lub koleżanka.

Postanowienia obowiązują tylko dla firm i zakładów zatrudniających więcej niż 200 osób. Tym samym z prawa do jawności zarobków może w Niemczech skorzystać prawie 14 mln pracowników. Co więcej, zasada jawności nie odnosi się do konkretnego wynagrodzenia danego zatrudnionego, a do średniej miesięcznej płacy pracowników płci przeciwnej mających porównywalny zakres zadań. Innymi słowy mężczyźni nie dowiedzą się ile zarabiają koledzy z pracy, a kobiety ile zarabiają koleżanki. Pracownicy płci żeńskiej mogą porównać tylko i wyłącznie swoje zarobki do zarobków kolegów z pracy.

Kolejną przeszkodą jest fakt, że w firmie musi pracować co najmniej sześć osób o podobnym zakresie obowiązków, by mieć możliwość skorzystania z prawa do jawności płac. Z tego wynika, że im bardziej wyspecjalizowane zajęcie – tym mniejsza szansa na otrzymanie informacji.

 

Jak wygląda procedura?

Każda osoba, która jest przekonana, że zarabia mniej niż koledzy lub koleżanki wykonujący podobne zajęcia w firmie, może zwrócić się do pracodawcy o wyjaśnienie i udzielenie informacji. Z kolei pracodawca w myśl, tego co zostało napisane powyżej, musi obliczyć średnią płacową na którą składają się wynagrodzenia pięciu pracowników o tym samym zakresie obowiązków co wnioskodawca. Właśnie ta średnia płacowa jest później przekazywana osobie wnioskującej o jawność płac.

Ustawa precyzuje również kto odpowiada za udzielanie odpowiedzi na zapytania płacowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami jest to rada zakładowa, a w firmach jej nieposiadających, kontaktować należy się bezpośrednio z pracodawcą. Poza tym, wniosek można składać tylko raz na dwa lata.

Co więcej, przedsiębiorstwa zatrudniające więcej niż 500 osób są prawnie zobowiązane do informowania o nierównościach płacowych i walki z nimi.

 

Co dają uzyskane informacje?

Po tym jak już uda się przebrnąć przez całą procedurę i dana osoba otrzyma informacje o które wnioskowała, nasuwa się pytanie co dalej. Warto wspomnieć, że udzielenie informacji płacowych nie wiąże się z automatyczną podwyżką płacy. Pracownik w pierwszej kolejności powinien porozmawiać z przełożonym i spróbować polubownie wyegzekwować odpowiednie wynagrodzenie. Jeśli szef nie chce podjąć rozmowy, poszkodowany może zwrócić się do sądu pracy. Uzyskane informacje na temat płac w firmie w tym wypadku znacznie zwiększają szansę na powodzenie.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!