Ochrona przed wypowiedzeniem (Kündigungsschutz) chroni pracownika
Ustawa o ochronie pracowników przed nieuzasadnionym wypowiedzeniem umowy o pracę (Kündigungsschutzgesetz, KSchG) chroni pracowników przed samowolnym zwolnieniem pracownika przez pracodawcę i określa, kiedy wypowiedzenie umowy o pracę jest prawomocne. Warto pamiętać, że przy zwolnieniu należy podać jego powód. Niektóre grupy pracowników, np. kobiety w ciąży, obowiązują specjalne prawa. Jeżeli jednak zabezpieczenie wynikające z ustawy nie wystarcza, trzeba skorzystać z powództwa o ochronę przed wypowiedzeniem.
Wnoszenie powództwa o ochronę przed wypowiedzeniem (Kündigungsschutzklage)
Zostając zwolnionym, pracownik ma dwie możliwości – albo akceptuje decyzję byłego już szefa, albo z nią walczy. W przypadku drugiej opcji należy wpierw przeprowadzić rozmowę z pracodawcą lub radą zakładową. Nic nie wskórałeś? Zatem masz prawo do wniesienia powództwa o ochronę przed wypowiedzeniem. Należy jednak pamiętać o zachowaniu terminów. Zgodnie z artykułem 4 KSchG pracownik ma trzy tygodnie na wniesienie powództwa. Po upływie tego czasu, nie można odwoływać się od zwolnienia.
Jak w każdym wypadku, także tutaj istnieją wyjątki od reguły. Skargę można zatem wznieść po upływie terminu, jeżeli pracownik miał szczególne utrudnienia w jej wniesieniu. Musi to nastąpić nie później niż dwa tygodnie od momentu ustania przeszkody, którą może być np. ciężka choroba.
Koszty powództwa o ochronę przed wypowiedzeniem – ubezpieczenie od kosztów związanych z ochroną interesów prawnych (Rechtsschutzversicherung)
Ubezpieczenie od kosztów związanych z ochroną interesów prawnych jest sensowne, ponieważ może się zdarzyć, że pracownik będzie musiał ponieść koszty postępowania.
Jeżeli wygrasz sprawę, stosunek pracy będzie trwał nadal. Sytuacja w pracy będzie na pewno napięta, dlatego lepiej umówić się na rozmowę z pracodawcą i przedyskutować kwestię Twojej dalszej pracy w przedsiębiorstwie. Czasem warto zdecydować się na umowę znoszącą określony stan lub rozwiązująca określony stosunek prawny (Aufhebungsvertrag).