Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Niemcy: Umowa na czas określony i 7 rzeczy które powinieneś o niej wiedzieć

Co drugi nowy pracownik w Niemczech otrzymuje umowę na czas określony. Pokażemy Ci, na co zwrócić uwagę.


1. Umowa o pracę na czas określony (Zeitvertrag) – z ważnego powodu lub nie

Umowa na czas określony nie różni się zbytnio od tej na czas nieokreślony. Jedyna różnica polega na tym, że w pierwszej podany jest termin ustania stosunku pracy, dzięki czemu wskazanie powodu wypowiedzenia umowy nie jest konieczne. Pracodawca może zdecydować się na zatrudnienie pracownika na czas określony z konkretnych przyczyn (np. zastępstwo pracownika, który znajduje się na urlopie macierzyńskim) lub bez bez ich podawania.

2. Czas trwania umowy o pracę na czas określony

Umowę na czas określony można przedłużyć – nie można jednak robić tego w nieskończoność. Górne granice różnią się w zależności od przypadku. Umowy o pracę na czas określony bez konkretnego powodu są dopuszczalne przez maksymalnie dwa lata. W tym czasie pracodawca może przedłużyć umowę maksymalnie trzy razy.

3. Specjalne zasady dla starszych pracowników

W przypadku pracowników powyżej 52 roku życia umowa na czas określony może trwać maksymalnie pięć lat. Pracownik musi jednak otrzymywać wynagrodzenie za pracę w niepełnym wymiarze godzin (Kurzarbeitergeld), a wcześniej być zgłoszonym przynajmniej przez cztery miesiące jako bezrobotny lub brać udział w wydarzeniach organizowanych z funduszu wspierania bezrobotnych.

4. Przedterminowe wypowiedzenie umowy o pracę (vorzeitige Kündigung)

Jeżeli w umowie o pracę na czas określony nie znajduje się żaden punkt poświęcony wcześniejszemu zakończeniu stosunku pracy, wcześniejsze wypowiedzenie umowy nie jest możliwe. Możliwe jest jednak rozwiązanie stosunku pracy w trybie natychmiastowym (fristlose Kündigung).

5. Okres próbny

W umowie o pracę na czas określony można uzgodnić czas próbny trwający maksymalnie pięć miesięcy. W tym okresie dopuszczalny jest krótszy okres wypowiedzenia.

6. Umowa o pracę na czas określony a ciąża

Zgodnie z Ustawą o ochronie macierzyństwa, kobiety w ciąży nie można zwolnić przed upływem umowy. Ciąża nie wydłuża jednak czasu trwania umowy na czas określony – stosunek pracy kończy się więc według wcześniejszych ustaleń.

7. Jakie regulacje dotyczą przedłużenia umowy?

O przedłużeniu umowy o pracę na czas określony trzeba zdecydować przed jej wygaśnięciem. Jeżeli pracownik pracuje dalej, a kolejna umowa zostanie zawarta później, jest ona nieważna. Praca bez podpisanej umowy może doprowadzić do roszczeń pracownika do otrzymania umowy na czas nieokreślony (unbefristetes Arbeitsverhältnis). 

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Czy pracownik może swobodnie podjąć decyzję o wybraniu urlopu, czy może mu to zostać narzucone przez przełożonego, czy też

Za jazdę transportem publicznym bez biletu można zapłacić 60 euro. Jeżeli problem powtarza się, sprawa może zakończyć

W miesiącach zimowych pracownicy często i nie zawsze z własnej winy spóźniają się do pracy. Przyczyną niezależną od

W czasach koronawirusa okazuje się, że to osoby stojące za kasą w sklepach, piekarniach i masarniach są bardzo

Zobacz jeszcze to!