Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: 5 punktów które musi zawierać umowa o pracę

Nowa praca? Uważaj! Przed podpisaniem umowy należy dokładnie zapoznać się z jej treścią. Pokazujemy co powinna zawierać umowa i na co należy zwrócić uwagę.

Nowe miejsce pracy, stres, euforia. Mimo to nie daj się oszukać. Gotowa do podpisu umowa, która czeka na Ciebie w skrzynce pocztowej może zawierać kilka pułapek. Z drugiej strony może po prostu czegoś… brakować.

Zaczniejmy więc od informacji niezbędnych, które koniecznie muszą pojawić się w dokumencie. Niemiecka umowa o pracę (Arbeitsvertrag) powinna zawierać:

  • imiona i nazwiska zarówno Twoje jak i pracodawcy, wraz z adresami – Twoim oraz zatrudniającej Cię firmy;
  • datę wejścia w życie;
  • datę zakończenia stosunku pracy względnie zapis mówiący o tym, że umowa jest na czas nieokreślony,
  • informację o stanowisku pracy, np. gdzie się znajduje,
  • zapis mówiący o sporej liczbie podróży służbowych, jeśli dane stanowisko tego właśnie wymaga,
  • ściśle określony czas pracy oraz
  • okres wypowiedzenia.

Wynagrodzenie

Umowa o pracę musi określać wysokość wynagrodzenia. Na kartach dokumentu musi pojawić się informacja o zarobach brutto w formie miesięcznej lub rocznej pensji. Pamiętaj, że ten sam dokument określa zasady i wysokość premii świątecznej (Weihnachtsgeld), dodatku urlopowego (Urlaubsgeld), udziału w zyskach, premie oraz bony czy dywidendy. Jeśli umowa nie zawiera podanych zapisów, warto o nie zapytać.

Czas pracy

Zgodnie z Federalną Ustawą o Czasie Pracy, pracownicy zatrudnieni w Niemczech mogą pracować przez 8 godzin dziennie (nie licząc przerw). Zasadniczo możesz również pracować w niedzielę.

Nadgodziny

8-godzinny dzień pracy może zostać oczywiście wydłużony jednak zwykle w Niemczech pracuje się około 35 do 40 godzin tygodniowo. Pamiętaj, że gdy pracodawca poprosi Cię o pozostanie dłużej w firmie, możesz pracować maksymalnie przez 10 godzin. Złota zasada – w okresie 6 miesięcy średnia godzin pracy nie może przekroczyć 8 dziennie.

Z uwagi na to, że powyższy zapis jest dla wielu przedsiębiorstw bardzo niekorzystny, nierzadko zdarza się, że firmy dodają do umowy zapis z ustaloną liczbą nadgodzin. Taka regulacja ma oczywiście także moc prawną. Innymi słowy – jeśli szef wymaga od Ciebie nadliczbowej pracy, musisz się zastosować do jego polecenia.

Pamiętaj jednak o tym, że nadgodziny muszą zostać odpowiednio wynagrodzone czy to finansowo czy to wyrównane czasem wolnym (tzw. Freizeitausgleich).

Częstą praktyką pośród firm, są zapisy w umowie mówiące o doliczaniu wynagrodzenia za nadgodziny do pensji. W tym przypadku obowiązuje zasada 10%. Jeśli zatem przepracujesz w miesiącu 160 godzin, szef może doliczyć Ci do wypłaty tylko 16. Pamiętaj jednak o tym, że sposób wynagradzania godzin nadliczbowych nie jest określany przez ustawę a przez poszczególne umowy o pracę, ustalenia zakładowe czy zbiorowe układy pracy.

Urlop

Jeśli pracujesz 5 dni w tygodniu przysługuje Ci w Niemczech zgodnie z obowiązującym prawem 20 dni urlopu. Pracując o jeden dzień więcej, liczba dni wolnych od pracy w skali roku zwiększy się do 24. Pamiętaj jednak, że zbiorowe układy pracy zwykle przewidują od 27 do 30 dni urlopu. Podobnie jest z umowami o pracę. Jeśli w umowie znalazł się zapis o urlopie a liczba nie przekracza 20 – nie ma on mocy prawnej.

Wskazówka: Szef może ściągnąć Cię z urlopu tylko w wyjątkowych okolicznościach np. w przypadku upadłości firmy bądź zakładu. Przełożony ponosi wszystkie koszty powstałe z tego tytułu. 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.