Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Najlepsze kasy chorych (2016)

Od opieki medycznej począwszy, poprzez jakość obsługi aż po programy promocyjne – w wyborze kasy chorych ważną rolę odgrywa wiele czynników. Które są najlepsze?

Abstrahując od politycznych sprzeczek i zawirowań, okazuje się, że cena usług kas chorych wcale nie stoi na pierwszym miejscu. Zdecydowanie więcej uwagi klienci poświęcają ofercie medycznej. Takie spostrzeżenia prezentuje aktualny „WIDOmonitor”, który przyjrzał się reakcjom na różne stawki składek, jak i gotowość zmiany kasy chorych. Inicjatorem badania był Instytut Naukowy AOK. Prócz pieniędzy, ubezpieczeni dużo uwagi poświęcili przede wszystkim na sposób załatwiania spraw oraz kompetencje pracowników.

Powstaje zatem pytanie, które kasy chorych oferują ubezpieczonym naprawdę dobry pakiet opieki zdrowotnej i jednocześnie mają takie zaplecze finansowe, że nie pozwalają, aby podwyżki w branży medycznej odbijały się bezpośrednio na klientach?

W tym celu Focus-Money razem z DFSI przeprowadził największy test kas chorych. Na pierwszym miejscu rankingu znajdziemy Techniker Krankenkasse, która po raz kolejny zapunktowała wysokim poziomem opieki medycznej. Na miejscu drugim uplasowała się ogólnopaństwowa kasa chorych HEK, a na trzecim – regionalna IKK Südwest. Kto preferuje kasy chorych bez filii, powinien zwrócić uwagę na Securvitę. 

Jak zmienić kasę chorych?

Dobrze wiedzieć: Jeżeli kasa chorych podwyższy składki dodatkowe, ubezpieczeni przez czas krótszy niż 18 miesięcy, mogą z niej zrezygnować. Prawo wyjątkowej rezygnacji obejmuje dwa miesiące od ogłoszenia podwyżek składek. Dla przykładu: Składki dodatkowe podwyższono z początkiem marca 2016. Rezygnację należy przedłożyć kasie chorych do końca kwietnia, natomiast w czerwcu zmiana kasy chorych będzie już ukończona. Osoby ubezpieczone w kasie chorych przez więcej niż 18 miesięcy mogą zmienić kasę chorych w dowolnym momencie.

 

 

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.