Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Portfel przepadł! I co teraz?

To naprawdę okropna chwila, kiedy chcesz wyciągnąć portfel i zapłacić, i nagle okazuje się, że nie masz go przy sobie. Nieprzyjemna sytuacja przy kasie do dopiero początek kłopotów. Ile było w nim pieniędzy? Jak zabezpieczyć karty płatnicze? Jak zgłosić zgubienie dokumentów?

Karta debetowa

W przypadku zgubienia lub kradzieży karty należy najszybciej poinformować o tym bank. Można to zrobić pod numerem telefonu 116 116 lub 01805/02 10 21, z zagranicy: +49/1805/02 10 21. Aby zablokowanie karty przebiegło sprawnie, warto przygotować numer karty i rachunku bankowego.
 
Jeżeli doszło kradzieży, należy poza tym zgłosić kradzież na policji. 
 
Warto również wiedzieć, że z reguły wydanie nowej karty jest darmowe, o czym zdecydował niedawno Trybunał Federalny. 

Karta kredytowa

Kiedy zgubimy kartę kredytową lub kiedy zostanie nam skradziona, należy niezwłocznie ją zablokować. Można to również zrobić pod bezpłatnym numerem 116 116. Właściciel często poręcza 50 euro aż do momentu zablokowania karty. Jeżeli jednak skradziono kartę z samochodu, sprawa wygląda gorzej, ponieważ należycie o nią nie zadbał. 

Dowód rejestracyjny samochód

Nowy dowód rejestracyjny wyda wydział komunikacji drogowej. Koszty różnią się w zależności od miasta i gminy, średnio wynoszą 15 euro. Należy przedłożyć dowód osobisty, kartę pojazdu, ostatni protokół Związku Kontroli Technicznej TÜV oraz potwierdzenie kontroli stężenia spalin. 

Prawo jazdy

Nowe prawo jazdy wyda urząd wydający prawo jazdy lub biuro obywatelskie. Koszt wydania nowego dokumentu wynosi 40 euro. W tym celu niezbędne będzie zdjęcie paszportowe oraz dowód osobisty. 

Karta kasy chorych

O zgubieniu lub skradzeniu karty kasy chorych należy poinformować kasę chorych, która wyda bezpłatnie nowy dokument. Jeżeli jednak zdarza nam się gubić kartę dość często, kasa chorych wyda nam tylko tzw. zezwolenie na leczenie. Umożliwia ono tylko jedną wizytę u lekarza!

Dowód osobisty

Kradzież tego dokumenty należy również zgłosić policji. Za wydanie nowego dokumentu odpowiada miasto lub gmina. W przypadku kradzieży należy przedłożyć potwierdzenie zgłoszenia kradzieży na policji oraz akt urodzenia lub zawarcia związku małżeńskiego celem potwierdzenia swojej tożsamości. Opłaty: do 24 roku życia – 22,80 euro, powyżej 24 roku życia – 28,80 euro. Dowód tymczasowy kosztuje 10 euro. 

Karta klubu samochodowego

Niezależnie od klubu samochodowego, karta członkowska jest wydawana za darmo. Wystarczy skontaktować się z klubem telefonicznie. 

Paszport

Nowy paszport kosztuje 37,50 euro (poniżej 24 roku życia), a 59 euro jeżeli ukończyliśmy 24 rok życia. Wydaje go biuro meldunkowe. W przypadku kradzieży należy przedłożyć potwierdzenie kradzieży, które wystawi policja. Niezbędny będzie również dowód osobisty. Jeżeli paszport zgubił się za granicą, o nowy zatroszczy się ambasada lub konsulat. Sprawę może przyspieszyć kopia dokumentu. 

Klucze samochodowe

Tylko w przypadku zgubienia kluczy do starszych samochodów po pomoc możemy się zgłosić do punktu dorabiania kluczy. Posiadacze nowych samochodów muszą wstawić się do dealera. Klucze należy jak najprędzej rozprogramować, w innym wypadku ich znalazca może w łatwy sposób namierzyć samochód. Koszty związane z nowymi kluczami wahają się w przedziale 100-200 euro. 
 
Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.