Kiedy należy wymienić opony na zimowe?
Odgórnie ustalonej daty wymiany opon w Niemczech nie ma. Ustawodawca nakazuje jedynie, by dopasować wyposażenie samochodu do warunków pogodowych. Oznacza to, że zimówki są obowiązkowe tylko przy złych warunkach pogodowych, jak śnieg, lód czy gołoledź.
ADAC zaleca jazdę na oponach zimowych od października do Wielkanocy. Warto także upewnić się, że opony będą miały głębokość bieżnika na poziomie przynajmniej 4 milimetrów.
Dlaczego opony zimowe są takie ważne?
Przy niskich temperaturach samochód z zimowymi oponami lepiej hamuje i jeździ. Skład opon zimowych twardnieje bowiem przy niskich temperaturach, przez co przyczepność do drogi jest znacząco mniejsza.
Z kolei opony zimowe są wykonane z miększego materiału i mają żłobienia. Mają one oznaczenie M+S. Te posiadają także opony całorocznej. Należy pamiętać, że systemy ABS i ESP nie zastąpią zimówek.
Z jakimi karami należy się liczyć, jeśli nie wymienię opon na zimowe?
Jeśli policja złapie kierowcę, który przy lodzie i śniegu będzie poruszał się na letnich oponach, ten zapłaci 60 euro kary oraz otrzyma 1 punkt karny. Kto dodatkowo będzie utrudniał innym ruch, zapłaci w sumie 80 euro. Przy zagrożeniu zdrowia i życia innych będzie trzeba było wyłożyć 100 euro.
Czy ochrona ubezpieczeniowa obowiązuje, gdy jeżdżę zimą na letnich oponach?
Zasadniczo tak. Jednak dotyczy to tylko ubezpieczenia OC. Inaczej sytuacja wygląda przy AC. Jeśli zostanie dowiedzione, że kierowca jadący na oponach letnich zachowywał się nieostrożnie, ubezpieczalnia może zmniejszyć wypłacaną kwotę.
Jak najlepiej przechowywać opony letnie?
Opony zimowe powinny zimą być przechowywane w suchym, ciemnym i niezbyt ciepłym miejscu. Optymalnie, gdy felgi z nałożonymi oponami zostaną ułożone w stos i przykryte. Możliwe jest także powieszenie opon na dziurach z felg.
Opony bez felg nie powinny być wieszane. Najlepiej je co 4 tygodnie nieco przesuwać i obracać, by nie powstały wgniecenia. Warto zapisać na każdej oponie miejsce zamontowania w samochodzie, co ułatwi wymianę wiosną.
Źródło: t-online