Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Heizgesetz: Jaki system grzewczy będzie dozwolony w domu od 2024 roku w Niemczech?

heizgesetz

Zgodnie z założeniami nowego prawa grzewczego, od 2024 roku zakazane będzie ogrzewanie czystym olejem lub gazem. Jakie alternatywy mogą zainstalować właściciele nieruchomości w Niemczech? Podpowiadamy.

Bundestag i Bundesrat muszą jeszcze uchwalić kontrowersyjną ustawę o ogrzewaniu. w dłuższej perspektywie era ogrzewania olejowego i gazowego dobiega końca. Planowany zakaz nie oznacza konieczności demontażu sprawnych systemów grzewczych. Ale ogrzewanie z wykorzystaniem energii odnawialnej jest ważnym elementem składowym projektu ustawy. Jakie więc warianty będą dopuszczone  jako alternatywa dla ogrzewania gazowego dla właścicieli nieruchomości w przyszłości?

Jaki system grzewczy będzie dozwolony w moim domu od 2024 roku?

Prędzej czy później wielu właścicieli nieruchomości w Niemczech będzie musiało pożegnać się z konwencjonalnymi systemami grzewczymi opartymi na paliwach kopalnych. Niezależnie od tego, czy zdecydują się na konwersję na pompę ciepła, czy inne alternatywy. Chociaż ogólny zakaz ogrzewania olejowego i gazowego oraz bezpośredni obowiązek stosowania pomp ciepła zostały zniesione, główny element pozostaje: Zgodnie z ustawą o energetyce budowlanej (Gebäudeenergiegesetz — GEG) od 2024 r. nowo instalowane systemy grzewcze muszą być eksploatowane w 65% z energii odnawialnej.

Które źródła ogrzewania będą nadal dozwolone po 2024 roku?

Odkąd 19 kwietnia 2023 roku został przedstawiony projekt nowelizacji ustawy o energetyce budowlanej – Gebäudeenergiegesetz, krążą pogłoski, że od 1 stycznia 2024 roku wszystkie systemy ciepłownicze wykorzystujące paliwa kopalne będą musiały zostać wymienione. Jest to jednak nieprawdą. Dopóki ogrzewanie działa prawidłowo, właściciele nie są zobowiązani do podejmowania działań nawet po 2024 roku. Nawet w przypadku awarii, stary system grzewczy można naprawić.

Nowa wersja ustawy przewiduje jedynie, że od 2024 roku nowo wznoszone budynki muszą gwarantować, że zainstalowany system grzewczy będzie generował co najmniej 65% ciepła z odnawialnych źródeł energii. Jednak właściciele nadal mają możliwość wdrożenia indywidualnych rozwiązań. Można albo obliczyć udział energii odnawialnej (co najmniej 65%), albo wybrać spośród różnych opcji przewidzianych przez prawo, aby spełnić ten wymóg. Istnieje wiele alternatyw dla ogrzewania olejowego i gazowego, a są to:

  • podłączenie do sieci ciepłowniczej
  • elektryczna pompa ciepła
  • bezpośrednie ogrzewanie elektryczne
  • ogrzewanie hybrydowe (połączenie ogrzewania odnawialnego i kotła gazowego lub olejowego)
  • system grzewczy oparty na słonecznej energii cieplnej
  • podgrzewacz gazowy „H2-Ready”, czyli podgrzewacz, który można przerobić na 100-procentowy wodór (tylko pod pewnymi warunkami)
  • ogrzewanie na biomasę, czyli ogrzewanie gazowe, które w sposób weryfikowalny wykorzystuje gazy odnawialne — co najmniej 65% biometanu, biogenicznego gazu płynnego lub wodoru.

W już wybudowanych budynkach dostępne są również następujące systemy:

  • Systemy grzewcze na biomasę: kocioł zgazowujący drewno łupane, ogrzewanie pelletem, ogrzewanie zrębkami drzewnymi lub piec kaflowy/kominek.
  • Ogrzewacze gazowe, w których udowodniono, że wykorzystują gazy odnawialne — co najmniej 65% biometanu, biogenicznego gazu płynnego lub wodoru.

Czy po 2024 roku nadal będzie można zainstalować ogrzewanie olejowe lub gazowe?

„Nawet po 1 stycznia 2024 roku można będzie nadal montować systemy ogrzewania olejowego i gazowego. W przyszłości będą jednak musiały eksploatować co najmniej 65% tzw. zielonych gazów, takich jak biometan, czy ‘zielone oleje’” – wyjaśnia Federalne Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu. Jest to część projektu nowelizacji ustawy o energetyce budynków (GEG). Wyjątki przewidziane są dla tzw. ogrzewań gazowych „H2-Ready”. Systemy te są obecnie w stanie spalać gaz ziemny, ale w przyszłości powinny być również w stanie wykorzystywać czysty wodór.

Ponadto można zainstalować gazowe lub olejowe systemy grzewcze, które działają w połączeniu z innymi odnawialnymi systemami grzewczymi. Na przykład pompę ciepła, która sama w sobie może nie wystarczyć do pełnego pokrycia zapotrzebowania na ciepło w zimie, można uzupełnić generatorem ciepła zasilanym paliwem kopalnym. Ma to jednak być stosowane tylko w szczególnie zimne dni, aby zapewnić zaspokojenie zapotrzebowania na ciepło.

Jaki jest maksymalny czas pracy starych instalacji grzewczych olejowych lub gazowych określony w planowanym prawie grzewczym?

Grzejniki olejowe lub gazowe, które mają więcej niż 30 lat, zwykle wymagają wymiany. Regulacja ta pozostaje niezmieniona w stosunku do poprzedniej ustawy, obejmując  przejściowe i wyjątki. Na przykład kotły niskotemperaturowe i kotły kondensacyjne są zwolnione obowiązku wymiany. Jest jednak ograniczenie czasowe: zgodnie z projektem kotły na paliwa kopalne mogą pracować tylko do 2044 roku. Od tego momentu działające jeszcze systemy ogrzewania gazowego muszą być zasilane w 100 procentach gazami odnawialnymi.

Pożądanym celem pozostaje nakłonienie obywateli do przejścia na energię odnawialną. Badania wykazały, że taka zmiana wiąże się z wyższymi kosztami zakupu i instalacji dla konsumentów w porównaniu z ogrzewaniem gazowym i olejowym. Jednak w dłuższej perspektywie systemy przyjazne dla klimatu mogą być eksploatowane znacznie bardziej ekonomicznie niż systemy grzewcze na paliwa kopalne, a przede wszystkim niż ogrzewanie wodorem.

Eksperci doradzają przejście na przyjazne dla klimatu ogrzewanie z wykorzystaniem energii odnawialnej

Zaleca się, aby właściciele nieruchomości zasięgnęli porady ekspertów ds. energii w celu określenia najbardziej odpowiedniego i wydajnego źródła ciepła ze źródeł odnawialnych dla ich budynku. Specjaliści ci mogą obliczyć obciążenie grzewcze budynku, które według planów Habecka ma krytyczne znaczenie, i przedstawić zalecenia dotyczące przejścia na pompę ciepła lub inne przyjazne dla środowiska alternatywy.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.