Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Jak prawidłowo ustawić zegar parkingowy?

Zegar parkingowy pewnej kobiety w Niemczech miał nieodpowiedni kolor, dlatego otrzymała mandat. Do podobnych sytuacji dochodzi coraz częściej. Jak powinien wyglądać więc zegar parkingowy oraz gdzie powinien się znajdować?

Pracownik Urzędu ds. Porządku i Bezpieczeństwa Publicznego (Ordnungsamt) zostawił na samochodzie w Bonn kartkę z informacją, że różowy zegar parkingowy ma zły kolor, przez co jest nieważny. Właścicielka samochodu była oburzona tym faktem. Okazuje się jednak, że zasady związane z tym tematem są w Niemczech ściśle określone.

W kraju zegar parkingowy obowiązuje jako znak drogowy. Oznacza to, że musi on wyglądać dokładnie tak, jak reguluje to prawo. Ma to być biała tarcza zegara na niebieskim tle, bez jakichkolwiek reklam czy napisów. Do tego tarcza musi być szeroka na 11 cm i długa na 15 cm. Dokładne regulacje nie zostawiają więc miejsca na własne interpretacje. Zegar parkingowy nie może być ani różowy, ani żółty, ani zrobiony własnoręcznie.

Co zaś, gdy kierowca zapomni o zegarze parkingowym? Może napisać godzinę przyjazdu na zwykłej kartce i zostawić na desce rozdzielczej, lecz wtedy wszystko zależy od dobrej woli policjanta. Zasadniczo takie rozwiązanie nie jest pozytywnie przyjmowane. Dlatego zawsze lepiej mieć przy sobie zegar parkingowy. Po przyjeździe na miejsce kierowca może zaokrąglić godzinę do pół godziny po zaparkowaniu. Oznacza to, że osoba, która dotarła miejsce o 8.00, może ustawić zegar na 8.30.

Co zaś, gdy czas się skończył? Czy kierowca może po prostu przesunąć wskazówki na zegarze? Nie. Właściciel samochodu musi ponownie rozpocząć proces parkowania, oznacza to, że musi objechać budynek i zaparkować jeszcze raz. Jedynie wyjechanie i ponowne wjechanie na parking nie jest wystarczające. Kto nie wróci do samochodu po upłynięciu czasu, musi liczyć się z mandatem. Za przekroczenie czasu o 30 min., kierowca zapłaci 10 euro. Po godzinie należy się 15 euro, a po dwóch 20 euro. Przy ponad 3 godzinach wysokość mandatu wyniesie już 30 euro.

Po zaparkowaniu najlepiej od razu ustawić więc zegar parkingowy i położyć go na desce rozdzielczej. Jeśli zegar spadnie na ziemię lub znajdzie się w niewidocznym miejscu, policjant potraktuje to jako brak zegara parkingowego i wystawi mandat. Gdy zimą spadnie śnieg, kierowca nie jest zmuszony do ciągłego czyszczenia szyby. Osoba kontrolująca sama musi odsunąć zalegający śnieg, by móc odczytać co wskazuje zegar. Jeśli kierowca przeczuwa jednak, że przednia szyba będzie zaśnieżona, może położyć go na półkę przy tylnej szybie samochodu. W Niemczech obowiązuje także elektroniczny zegar parkingowy. Należy jednak pamiętać, że musi on zostać zatwierdzony przez urząd i nie może automatycznie przestawiać się o kolejne 30 min.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.