Korzystając z transportu publicznego bez ważnego biletu dopuszczasz się wyłudzenia usługi transportowej, która jest karana mandatem lub pozbawieniem wolności do 12 miesięcy. Kontrole przeprowadzane są bardzo często, a kontrolerzy nie znają litości – nawet wtedy, jeżeli delikwent rzeczywiście nie miał nic złego na myśli.
Co się stanie, kiedy zostaniesz przyłapany za jazdę bez biletu?
Kontrolerzy znają te wymówki: brak drobnych, za długa kolejka przy automacie z biletami, „właśnie nadjechał tramwaj” i tak dalej. Na nic jednak wszelkie tłumaczenie – biletu nie ma i koniec kropka.
Niezależnie od powodu nieposiadania biletu, zachowaj podczas kontroli spokój i postępuj zgodnie z poleceniami kontrolera. Jeżeli kogoś obrazisz lub odmówisz współpracy, tylko pogorszysz swoją sytuację. Podaj swoje dane osobowe. Gdy chcesz kontynuować podróż musisz zakupić bilet. Później otrzymasz pocztą polecenie zapłaty powiększone o mandat w wysokości 60 euro.
Po zapłaceniu należności, w normalnym wypadku sprawa jest zakończona. Może się jednak zdarzyć, że firma transportowa złoży doniesienie o przestępstwie, co następuję z reguły dopiero wtedy, gdy problem się powtarza.
Biletu nie da się poprawnie zeskanować. Czy w takim wypadku musisz zapłacić mandat?
Wysoce prawdopodobne, że tak. Firma transportowa wyznaczy jednak termin, w którym możesz złożyć odwołane i dowieść, że bilet był ważny. W takim wypadku możesz otrzymać zwrot pieniędzy.
Warto zapamiętać, że bilety online należy zakupić przynajmniej dwie minuty przed odjazdem. Inaczej nie będzie można ich prawidłowo zeskanować.
Co dzieje się w sytuacji, gdy okaże się, że przypadkowo kupiłeś zły bilet?
Niestety, Twoim obowiązkiem jest zakup dobrego biletu. Błędnie zakupiony traktowany jest tak samo, jakbyś nie posiadał żadnego. Jeżeli jednak będziesz w stanie udowodnić, ze w kasie udzielono Ci złych informacji, możesz otrzymać możliwość dopłaty do już zakupionego biletu. W roli świadka może wystąpić osoba, która towarzyszyła Ci przy okienku.
Należy również uważać, aby zawsze podróżować właściwą klasą – na przykład w pociągu. Zajmowanie miejsca w pierwszej klasie, kiedy na bilecie widnieje druga, może skończyć się karą pieniężną.
Co się stanie, jeżeli bilet okaże się już nieważny?
Informacje na temat okresu ważności biletu można znaleźć bezpośrednio na nim. Bilet zaczyna być ważny w momencie jego skasowania.
Kiedy firmy transportowe wprowadzają podwyżki cen, określają, jak długo ważne są stare bilety. W Twoim interesie leży dotarcie do tej informacji. Kontrolerzy nie będą słuchać wymówek.
Wszystkie automaty z biletami nie funkcjonują, nie ma też innej możliwości ich zakupu. Czy wówczas dopuszczasz się wykroczenia?
Jeżeli możesz udowodnić, że rzeczywiście wypróbowałeś wszystkie automaty z biletami w najbliższej okolicy, musisz powiadomić o problemie personel zaraz przy wsiadaniu. Wtedy wystarczy, że zakupisz bilet bezpośrednio u przewoźnika. Często naliczana jest jednak dodatkowa opłata operacyjna.
Czy musisz zapłacić karę, kiedy zgubiłeś bilet?
Niestety, zgubienie biletu jest jedną z najpopularniejszych wymówek. Jedyną szansą uniknięcia mandatu jest przedłożenie dowodu zakupu.
Bilet miesięczny został w domu?
Zdarza się. Na szczęście, w tym wypadku można wybrnąć z sytuacji. Wystarczy, że w przeciągu tygodnia udowodnisz, że posiadasz bilet miesięczny wystawiony na konkretną osobę.
Czy kontrolerzy mogą Cię zatrzymać, jeżeli nie masz przy sobie biletu?
Tak, mają takie prawo już w momencie, kiedy odmówisz podania swoich danych osobowych. Dlatego najważniejszą zasadą podczas kontroli jest zachowanie spokoju i gotowość współpracy.