Naklejka TÜV na samochodzie
Naklejkę kontrolną przeglądu ogólnego (niem. HU-Prüfplakette) znasz również jako naklejka TÜV. Zawsze przyklejona jest ona do tylnej tablicy rejestracyjnej samochodu i wygląda bardzo podobnie do tarczy zegarka na rękę. Z jedną różnicą: cyfry biegną w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
Wzór został wybrany tak, aby przedstawiciele organów regulacyjnych mogli z łatwością rozpoznać z daleka, kiedy pojazd musi przejść przegląd techniczny.
Co oznacza czarny pasek na naklejce TÜV?
Podstawowa zasada odczytu jest dość prosta. Liczba w okręgu na naklejce TÜV oznacza rok, a liczba na górze – miesiąc, w którym przypada termin następnego przeglądu głównego.
A czarny pasek? Zawsze otacza liczbę 12. Ponieważ inspektor zawsze odwraca miesiąc wygaśnięcia aktualnego przeglądu w górę na naklejce, ten czarny pasek przesuwa się do nowej pozycji. A w związku z tym zawsze jest to pozycja, którą dany miesiąc miałby na tarczy zegarka.
Jeśli więc 9 znajduje się na górze, czarny pasek jest tam, gdzie 9 znajdowałaby się na tarczy zegara. Wprawne oko może nawet dostrzec datę przeglądu z dużej odległości. Kolor naklejki wskazuje dodatkowo rok, w którym samochód musi przejść przegląd techniczny.
Kolor ten powtarza się cyklicznie co 7 lat. Tak więc samochody mające ważny przegląd do 2024 roku mają naklejkę w kolorze zielonym. Pozostałe kolory to: niebieski (przegląd był ważny do 2020 r.), żółty (przegląd był ważny do 2021 r.), brązowy (przegląd był ważny do 2022 r.), różowy (przegląd był ważny do 2023 r.) i pomarańczowy (samochód ma ważny przegląd do 2025 r.).
Foto: Facebook/@TÜV SÜD Auto Service