Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Opodatkowanie niemieckiej renty

W ostatnim czasie coraz częściej spotykamy się z przypadkami osób, które otrzymały wezwania do rozliczenia otrzymywanej z Niemiec emerytury. Mimo że temat ten pojawiał się już na łamach portalu, to jednak wielu emerytów po raz pierwszy spotyka się z tym problemem. Dlatego przedstawiamy najczęściej pojawiające się pytania i oczywiście odpowiedzi.

Zapłacę czy nie zapłacę podatku w Niemczech?

W dalszej części wspomnianego pisma jest informacja mówiąca o tym, że z zasady opodatkowaniu podlegają tylko niemieckie dochody w Niemczech, a podatek wyliczany jest na podstawie stopy procentowej. Określane jest to pojęciem ograniczonego obowiązku podatkowego. Mówiąc ogólnie, niemiecki fiskus interesuje się tylko i wyłącznie dochodami niemieckimi, ale dochody te zostaną opodatkowane bez uwzględnienia kwoty wolnej od podatku. Wówczas od pierwszego otrzymanego euro zapłacimy podatek. W takim przypadku, otrzymując kilkadziesiąt, a nawet kilkaset euro miesięcznie, będziemy musieli zapłacić podatek. Istnieje jednak możliwość złożenia wniosku o potraktowanie podatnika jako „podlegającego nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu”. Cóż to oznacza? W takim przypadku mogą zostać uwzględnione wyższe odliczenia podatkowe oraz kwota wolna od podatku. Jednak by taki wniosek złożyć, należy w niemieckim urzędzie skarbowym przedłożyć dochody polskie w celu wyliczenia stopy procentowej. To, czy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie czy nie, będzie zależało od naszych polskich dochodów. Jeżeli wniosek zostanie uwzględniony, to składając zeznanie, z dużym prawdopodobieństwem nie zapłacimy podatku.

Czyrozliczyć się w Niemczech, jeżeli niemiecką emeryturę wykazałem już w Polsce?

To, że dana osoba wykazała swoje dochody od emerytury/renty osiągniętej w Niemczech w polskim urzędzie skarbowym, nie zwalnia jej od złożenia zeznania podatkowego w Niemczech. Mówi o tym ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednak Niemcy w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania z wieloma państwami, w tym z Polską, zawarły umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Co będzie, jeżeli mimo wszystko nie złożę zeznania podatkowego w Niemczech?

Jeżeli pomimo wezwań nie zostanie złożone zeznanie podatkowe, niemiecki fiskus może nałożyć na Państwa karę w formie „grzywny w celu przymuszenia”. Na podstawie §162 ordynacji podatkowej – AO – urząd będzie także upoważniony do oceny podstaw opodatkowania. W takim wypadku mimo tego, że nie złożą Państwo zeznania, otrzymają Państwo decyzję z urzędu wzywającą do zapłaty podatku. Podatki do zapłacenia są wyliczane na podstawie szacunków, jak również otrzymanych z Deutsche Rentenversicherung informacji. W takim wypadku trzeba także liczyć się z dodatkowymi opłatami za zwłokę.

Jakie dokumenty muszę załączyć do zeznania podatkowego?

Do zeznania podatkowego należy dołączyć:

  • informację o rewaloryzacji renty/emerytury za każdy rok podatkowy, za który składane jest rozliczenie – tzw. Rentenanpasung
  • potwierdzoną przez urząd skarbowy w Polsce informację o dochodach w Polsce – tzw. druk UE/EOG; w razie złożenia wniosku o wspólne opodatkowanie z małżonkiem należy również zgłosić dochody małżonka
  • dane dotyczące ostatniego miejsca zamieszkania w Niemczech ewentualnie, jeżeli takiego nie było, ostatnie miejsce pracy w Niemczech (lub adres pracodawcy)

Co będzie, jeżeli mimo otrzymanej z urzędu decyzji nie zapłacę podatku w Niemczech?

Dług podatkowy, jaki mamy względem urzędu finansowego, powstaje na podstawie decyzji podatkowej – Steuerbescheid. Jeżeli mimo wezwań nie zapłaci się zaległego podatku, Finanzamt może wszcząć czynności egzekucyjne. Może to na przykład oznaczać zajęcie niemieckiego konta bankowego lub zajęcie niemieckiej emerytury. Trzeba także mieć świadomość, że dług podatkowy w niektórych krajach może zostać ściągnięty na podstawie międzynarodowych umów pomocy prawej, który pozwoli na wszczęcie wniosku o egzekucję w kraju zamieszkania. Ponieważ każdy podatnik jest odpowiedzialny za przekazanie pieniędzy do urzędu, musi on również pokryć związane z tym ewentualne opłaty bankowe. W zależności od banku oraz wysokości kwoty długu podatkowego opłaty te mogą mieć różną wysokość. Dlatego zanim zdecydują się Państwo na przesyłanie pieniędzy, dobrze jest wcześniej zasięgnąć informacji o opłatach bankowych, jakie będą z tym związane, i zapłacić daną kwotę, uwzględniając je. Istotne jest to, że jeżeli w danej chwili nie mają Państwo odpowiednich środków finansowych na pokrycie powstałego długu podatkowego, można odpowiednio wcześnie poprosić urząd o odroczenie wpłaty ewentualnie zapłaty w ratach.

Czy urzędy zagraniczne mogą otrzymać od Deutsche Rentenversicherung informację o mojej rencie/emeryturze?

Wszystko zależy od okoliczności. Jednak upoważnienie do informacji o wypłatach rent/emerytur wynika z norm odpowiadających art. 26 Modelowej Konwencji OECD. Zatem odpowiadając na pytanie, urzędy zagraniczne mogą otrzymać informacje o wypłacanej przez Deutsche Rentenversicherung rencie/emeryturze.

 

Więcej informacji:
+48 77 5432 303
info@intertax24.com

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.