Mimo że w tym roku przewidziano parę udogodnień, które mogą wpłynąć na wysokość nadpłaty podatkowej, należy pamiętać, że na wysokość zwrotu wpływ przede wszystkim mają: zapłacone zaliczki na podatek, ogólna wysokość dochodów opodatkowanych podatkiem dochodowym, otrzymane świadczenia, na przykład zasiłek chorobowy, zasiłek dla bezrobotnych, zasiłek Elterngeld itp. Istotne może być także to, czy podatnicy rozliczają się wspólnie czy osobno. Bardzo ważne będą także zastosowane ulgi i ujęte w zeznaniu koszty. Nie znając odpowiedzi na powyższe, trudno ocenić, czy zeznanie będzie dla podatnika korzystniejsze czy nie w stosunku do roku wcześniejszego. Jak jednak napisaliśmy wyżej, parę kwestii, które zmieniają się w tym roku, może wpłynąć na wynik rozliczenia.
Co ulega zmianie?
Wydaje się, że ustawa o podatku dochodowym (Einkommensteuergesetz) jasno wyznacza reguły rozliczenia podatku. Jednak osoby, które rzetelnie przygotowują dokumentacje podatkową, zawsze będą miały większe możliwości udowodnienia poniesionych kosztów i ulg. Trzeba jednak pamiętać, że urzędy od kilku lat bardzo wnikliwie badają wiarygodność ujętych w zeznaniu kosztów. Również takich tendencji należy spodziewać się w tym roku. A co w takim razie ulegnie zmianie? Poniżej najważniejsze zmiany:
- Czas na złożenie zeznania podatkowego
Ponieważ termin na wysłanie deklaracji podatkowej w tym roku został wydłużony, na przygotowanie odpowiednich dokumentów jest więcej czasu. Osoby, które nie skorzystają z pomocy doradcy podatkowego, powinny złożyć rozliczenie do 31 lipca. W poprzednich latach termin składania deklaracji mijał 31 maja. Jednak podatnicy, którzy nie są zobowiązani do rozliczenia, mogą sporządzić zeznanie w okresie do 4 lat. Oczywiście często warto rozliczyć się wcześniej, ponieważ w wielu sytuacjach może być konieczne dostarczenie decyzji podatkowej. Do szybszego wysłania zeznania podatkowego często zachęca także możliwość otrzymania zwrotu nadpłaty podatkowej.
- Wzrosła kwota wolna od podatku
Prócz terminu rozliczenia zmieniła się także kwota wolna od podatku, która w roku 2018 wynosiła 9000 euro dla kawalerów lub osób, które zdecydują się na rozliczenie bez żony, oraz 18 000 euro w przypadku rozliczenia obojga małżonków. Zatem w porównaniu z rokiem wcześniejszym nastąpił wzrost o 180 euro dla kawalerów i aż 360 euro w przypadku osób rozliczających się wspólnie z małżonkami. Tym samym powiększa się maksymalna kwota zapomogi, którą można przyznać osobie potrzebującej.
- Wzrosła ulga na dzieci
Kinderfreibetrag, czyli ulga na dzieci, również w stosunku do roku 2017 wzrosła, dokładnie o 72 euro na dziecko. W roku 2018 (a więc obecnie rozliczanym) łącznie dla obojga rodziców na każde dziecko wynosi ona 7428 euro. Na wymienioną kwotę składają się oczywiście tak zwana podstawa Kinderfreibetrag w kwocie 4788 euro oraz kwota na potrzeby opieki nad dziećmi, edukacji i szkoleń w wysokości 2640 euro.
Po jakim okresie spodziewać się decyzji podatkowej?
Według portalu Lohnsteuer kompakt w roku podatkowym 2018 średni czas opracowania zeznania wyniósł 56,1 dnia. Do powyższego należy doliczyć między innymi czas na dostarczenie korespondencji przesłanie decyzji). Tak czy owak, z naszego doświadczenia wynika, że decyzje podatkową czasem można otrzymać nawet szybciej, ale w niektórych przypadkach czas oczekiwania może wynosić nawet pół roku. Czy w związku z tym, że podatnicy mają więcej czasu na złożenie deklaracji podatkowej, również urząd krócej będzie rozpatrywał dokumenty? W teorii powinno się w tym roku uniknąć kumulacji rozliczeń w miesiącach wiosennych. Jednak tak naprawdę ciężko przewidzieć, w jakim czasie deklaracje podatkowe będą wysyłane do urzędu. Jak wiadomo, czas opracowywania zeznania może być zależny od wielu czynników, m.in.:
- docelowego urzędu – Finanzamt, do którego trafiło zeznanie
- okresu, w którym zeznanie zostało przesłane
- poprawności samego zeznania (ujętych kosztów i ulg)
Podobnie jak w przypadku wysokości zwrotu u każdego podatnika czas rozpatrywania zeznania będzie indywidualny. Jednak każda osoba, która złoży zeznanie podatkowe, otrzyma decyzję. Warto pamiętać, że w przypadku, kiedy wspomniana decyzja nie będzie zgodna z oczekiwaniami, warto zastanowić się nad złożeniem odwołania. Ale o odwołaniach i ich skuteczności napiszemy już innym razem.